Буря в склянці

 

Юрій Винничук_1

 

Нові закони принесуть чимало клопоту, але я тішуся, що їх прийняли - рвати з колоніальним минулим треба різко і швидко. Закони, які прийняв парламент минулого тижня, викликали бурю емоцій.

Принаймні мені телефонували з різних видань і телекомпаній з проханнями про коментар. Коментарі й справді потрібні, і не тільки від мене, бо відразу після оприлюднення голосування у ВР деякі видання і телеканали почали страхати новими законами і свідомо маніпулювати.

Ось, наприклад, "Інтер" того ж таки дня у п'ятницю у "Подробицях" поквапився перелякати бідолашних ветеранів, що на 9 травня вони не зможуть почепити совєтські ордени й медалі, а міст Патона, мабуть, демонтують через ті ж таки совєтські зірки.

Ну, якби то було 1-ше квітня, то й дивуватися не було б чого. Але День сміху проминув. Отже, в ефір було вкинуто відверту брехню. А оскільки з російського боку на закони про декомунізацію і відкриття архівів теж полилася уся інформаційна каналізація, то вибрик "Інтера" якось дуже гарно до неї допасувався.

Але що тут дивуватися: "Інтер" увесь період свого існування тільки тим і займався, що розпалював ворожнечу. Що ж до учасників бойових дій під час Другої світової війни, то їх практично не залишилось. Наймолодші з них – це чоловіки 1926 року народження. Це ті, кому зараз щонайменше 89 років.

На парадах, ясна річ, дефілюють зовсім інші люди. Багато серед них самозванців, шахраїв, а також ветеранів НКВД, які воювали у повоєнний час із бандерівцями.

Мабуть, для цих останніх акт декомунізації й справді буде особистою трагедією. Але чому ми повинні зважати на почуття комуністів, які ніколи не зважали на почуття віруючих, палячи церкви, нищачи хрести при дорогах, руйнуючи могили? Декомунізація передбачає також викорінення комуняцьких назв міст і сіл. Дехто вже побіг поперед батька в пекло і кинувся дискутувати, яку назву надати тому чи іншому населеному пункту.

Хтось уже висловлює думку про референдум.

Однак я думаю, що це совкова мода – питати в народу, як має називатися те чи інше місто. Хтось питав наших предків, як назвати Київ чи Тернопіль?

Коли починають питати, то в результаті завжди більшість голосує за якесь лайно. З народом ніхто ж не радиться, як вести економічну політику, які тарифи встановлювати. Назву треба давати таку, за яку не буде соромно в майбутньому і яка б відображала історію того чи іншого населеного пункту.

Ну от совєти ще за моєї пам'яті вирішили переназвати Станіслав, у якому я тоді жив. Було два варіанти – Івано-Франківськ і Прикарпатськ. Що те, а що те – примітив. Але дуже хотілося позбутися польсько-шляхетської, як тоді вважали, назви.

Звичайно, проблема Станіслава не має відношення до декомунізації. Бо що заважало жителям міста повернути історичну назву за останні 25 років? А я скажу що: невігластво. Бо у нас люди, виховані на історії соціаліста Грушевського, який писав історію гнобленого селянства, а усю шляхту вважав ляхами.

Володимир Липинський на початку ХХ сторіччя виправив цю помилку і довів, що та так звана польська шляхта була українською і до того ж патріотично настроєною. Це вона колонізувала Лівобережжя, засновувала нові поселення і будувала там не костели, а церкви.

Я навів цей приклад для того, щоб показати, як невігластво може стати на перепоні будь-якій здоровій ідеї. Народ не може бути експертом. Проблеми нових назв для міст і вулиць мають вирішувати фахівці. Інакше ми втратимо історичні назви.

Ну, от ще приклад: у Львові є старовинні вулиці Сліпа і Під Дубом. І що ви гадаєте? Жителі цих вулиць, звичайно ж, з радістю проголосували б за те, щоб назвати їх іменем якогось достойного чоловіка. Ніхто з них не бажає жити Під Дубом.

Але вулиця належить не їм, а історії міста. Окрім міст і сіл з комуняцькими назвами є безліч назв безглуздих. Наприклад, купа сіл на честь Тараса Шевченка. Їм треба повернути старі назви. В Англії нема села на честь Шекспіра чи Байрона.

Друга хвиля дискусій стосується відкриття кагебістських архівів. Дехто з істориків і журналістів розпереживався, що архіви тепер можуть відкрити інформацію про те, хто співпрацював з органами.

 І що це може бути велика трагедія. То я скажу, що великої трагедії не буде. Кілька років тому, коли знайдено було в бідонах документи СБ УПА, теж лунали застороги, що публікувати їх не варто. Бо то були матеріали допитів людей, які погодилися співпрацювати з МГБ.

Однак ці томи з документами вийшли друком, і жодної сенсації не сталося. Натомість для мене це була неоціненна інформація, бо я знайшов там доноси на свого діда, який партизанив, та на родину моєї мами, яка вся була в УПА.

Щодо документів КГБ з періоду повоєнного, то багато з них було вивезено до Москви, а ще більше знищено. В кожному разі, коли я на початку 1990-тих намагався довідатися про долю вилучених у мене під час обшуку рукописів, працівник СБУ в приватній розмові розповів мені, що виявити йому нічого не вдалося.

Однак є річ, яку архівісти повинні пояснити при публікації тих чи інших документів. А саме: кагебісти надавали псевдоніми особам, яких вони розробляли і за якими слідкували. І наявність таких псевдонімів зовсім не свідчить про те, що людина була агентом КГБ.

Більше того, розписка про згоду допомагати органам теж про це не свідчить. А свідчать лише конкретні доноси, які зроблені були на шкоду тій чи іншій особі, яка цікавила КГБ. Це я уточнюю тому, що у нас уже був прецедент, коли один недобросовісний журналіст, допавшись до архіву обкому партії, витягнув на світ Божий псевдоніми відомих політичних діячів і вирішив, що вони були агентами. Хоча ці псевдо були надані їм самими кагебістами.

Дехтозновужтакидужезахвилювався, щоусіціархівиопинятьсяврукаходнієїлюдиниВолодимираВ'ятровичаіщовінтепербудевершитидолілюдей. Янерозумію, чимпогано, щоархівиопинятьсявтого, хтозробивдужебагатодляїхньогорозкриття, видавкількадужевартіснихкнижокізробивбезлічпублікаційнаосновівиявленихдокументів.

Це добре, що архіви тепер будуть в руках дослідника, а не якого-небудь функціонера, який сидить на документах, як собака на сіні. Нові закони принесуть чимало клопоту, але я тішуся, що їх прийняли. Рвати з колоніальним минулим треба різко і швидко. Щоб цей баласт не тягнув нас на дно і дозволив рухатися вперед, туди, де з цими проблемами давно вже покінчено.

 

Юрій Винничук

ТСН


17.04.2015 Юрій ВИННИЧУК 1499 3
Коментарі (3)

Olga Kostyshyn 2015.04.18, 17:21
У 1962 році, перед відзначенням 300-річчя Станіслава, партійні комуністичні бонзи вирішили, що радянське місто не може носити (мати) ім'я ,,гнобителя" українського народу. Правда, цей ,,гнобитель'' , що у віці до 30-и років загинув у бою з турками під Віднем, де, до речі, воювали разом з поляками і запорізькі козаки, не був негативом у назві нашого міста. При всій повазі до українського Мойсея - Івана Франка, місто повинно називатись Станіславом. Необхідно повернути історичну назву, шануючи свого філософа. Ще одне важливе питання для європейського туристичного міста. На одній із перших культових споруд Станіслава відсутні (відомо з яких причин) хрести, тим більше, що усім зрозуміло, які архітектурні елементи мають бути на церкві, чи католицькому костелі, родовій усипальниці засновників міста Потоцьких, зараз на музеї мистецтв Прикарпаття, навіть при різних поглядах на українсько-польські відносини впродовж віків. Хочеться згадати крилату фразу В.Висоцького: "А що Київ без Подолу, що Володимир без хреста". Риторичне питання до міської влади. Коли це буде? А може після свята ковалів?! Антон Костишин
Andry Tarnavskiy 2015.04.21, 13:41
Було цікаво прочитати Вашу статтю. Та хочеться і подискутувати. От Ваші слова "Коли починають питати, то в результаті завжди більшість голосує за якесь лайно.". Виходить так що в 1991 році більшість вибравши незалежну державу, проголосувала за лайно. Не думаю що Ви так думаєте. Ще одні слова "Народ не може бути експертом". Думаю в питанні повернення історичної назви нашому місту, це не той випадок. Ми ж не шукаємо нової назви. Тут дійсно потрібні були б спеціалісти. Повернути чи не повертати історичну назву нашому місту якраз і повинні вирішувати всі мешканці міста. Було б дуже добре як би це рішення було прийнято не простою більшістю, а абсолютною більшістю. Щоб в майбутньому не виникало ніяких сумнівів. Повірте для нас це не буря в склянці. Питання історичної справедливості буде виникати постійно.
Valik sukinkot 2015.04.26, 12:01
Почему нельзя сделать ГРАМОТНО. Вернуть городу историческое название Станислав, а область пускай останется Ивано- Франковской.
15.06.2026
Вікторія Матіїв

В інтерв'ю журналістці Фіртки Мирослава Полатайко розповіла про свій шлях у професії, роботу за лаштунками театру, народження ролей і те, як війна змінила відчуття сцени.

4021
07.06.2026
Тетяна Ткаченко

До повномасштабного вторгнення Назар Семанів мав невелику майстерню та планував розвивати її. Для цього поїхав до Німеччини заробити кошти на обладнання. Після початку великої війни повернувся в Україну.  

2190
04.06.2026

Відповідний законопроєкт №15284 уже зареєстрований у Верховній Раді та визначає чіткі правила руху, вікові обмеження і відповідальність за порушення. На цьому тлі в Івано-Франківську вже діють власні підходи до регулювання руху самокатів.

2413
01.06.2026
Вікторія Матіїв

«Бо де скарб твій, там буде й серце твоє» (Мт. 6:21) — ці слова Наталя Бакум присвячує своєму чоловікові, захиснику Івану Бакуму, який загинув під час ракетного обстрілу у 2023 році.  

5512
29.05.2026
Тетяна Дармограй

Попри повномасштабну війну, корупційні схеми в Україні продовжують працювати — у міськрадах, державних органах та навіть структурах, які мають боротися з економічними злочинами.

21265
23.05.2026
Вікторія Матіїв

Про те, як сьогодні виглядає епідеміологічна ситуація на Прикарпатті, які інфекції фіксують найчастіше та як їм запобігти, розповів лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету Андрій Процик в інтерв'ю журналістці Фіртки.

3239

З приходом у вересні 1939-го на Гуцульщину нової, ще не знаної робітничо-селянської влади почались нові проблеми. Точніше ті ж клопоти, що були й за Польщі, але які тепер вирішувані по-новому.

19

Зараз, під час випробовувань війни, в нас є одна головна правда, а скільки їх з’явиться, тих «правд», по її завершенні?

992

Безперечно, релігійні переконання є особистою справою кожної людини. Проте, коли йдеться про знаменитостей рівня голлівудських зірок, чия популярність сягає глобальних масштабів, це набуває й певного суспільного значення.

1021

Китайці мислять образами (ієрогліфами). Їх мислення більше образне, аніж логічне (як це є, зокрема, в європейських народів з їх логічним звуковим письмом). Тому для розуміння китайців потрібно більше звертати уваги на символізм.

1795
19.06.2026

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

7518 2
15.06.2026

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

15652
10.06.2026

Сніданок — це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

9060
20.06.2026

Простий образ сіяча й зерна розкриває глибоку істину: від нас залежить, чи проросте й принесе плід те, що ми чуємо й сприймаємо.

3969
15.06.2026

Учасники зустрічі молитимуться за мир, духовне зцілення, а також вшанують пам’ять померлих членів Апостольства. 

920
11.06.2026

У ніч з 12 на 13 червня в Марійському духовному центрі «Погоня» проведуть традиційні нічні чування.

825
06.06.2026

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

5101
20.06.2026

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

42547 1
18.06.2026

Ухвалені Верховною Радою зміни до Бюджету-2026 дозволять суттєво розширити програми соціального захисту для військовослужбовців.

534
16.06.2026

Баланс на фронті змінився на користь України, а час більше не працює на Володимира Путіна, — переконаний американський політолог та колишній посол США у РФ Майкл Макфол. Також він наводить вісім ознак того, що Росія програє свою війну.  

763
05.06.2026

Після «історичного» указу про дозвіл на проведення параду 9 травня в Москві — історичний відкритий лист Володимира Зеленського Путіну.

1687
20.05.2026

За оцінками аналітиків, після нетривалого зростання внаслідок роздутого оборонного замовлення економіка РФ уперлася в глухий кут.  

1617