Руслан Панасюк: У новому форматі Білоберізька громада запрацює з 1 січня 2017 року

 

http://www.if.gov.ua/files/img/medium/IMG_1643_(1)_(1)_(1).JPG

 

В інтерв’ю для газети «Галичина» експерт з реформування місцевого самоврядування Руслан Панасюк розповів, якою має бути ефективна влада і навіщо українцям децентралізація, що здобули Печеніжинська, Верхнянська і Старобогородчанська громади в результаті об’єднання і яка доля населених пунктів, котрі опинилися за межею затвердженого торік Кабміном перспективного плану області.

 

— У 2015 році на Прикарпатті утворились три об’єднані територіальні громади: Печеніжинська, Верхнянська і Старобогородчанська, в яких торік восени відбулися перші вибори. Які переваги мають громади від об’єднання, зокрема в царині освіти, охорони здоров’я, культури тощо? Чи можна їх назвати успішними?

— Справді, у 2015-му на Прикарпатті утворилися і з 2016 року запрацювали у новому форматі три об’єднані територіальні громади — Печеніжинська, Верхнянська і  Старобогородчанська. Громади перебрали на себе управлінські функції, які ще донедавна виконували на рівні Коломийського, Калуського і Богородчанського районів. Це великий виклик і велика відповідальність перед жителями громад і державою. Невдовзі будемо підбивати  підсумки перших 100 днів діяльності новоутворених громад. Але вже нині можна впевнено сказати, що є очевидні й відчутні зміни. Усі три громади мають збалансовані бюджети. Загальна цифра бюджетів зросла від 8 (Печеніжинська ОТГ) до 15 разів (Старобогородчанська ОТГ). Для розуміння, бюджет становить 48 млн. грн. у Печеніжинській ОТГ, 27 млн. грн. — у Верхнянській і 15 млн. грн. — у Старобогодчанській. Це великі гроші для об’єднаних громад, але і завдань, і викликів перед ними чимало. Нині керівництво громад і депутати активно дебатують та ефективно використовують кожну гривню свого бюджету. Освіту, охорону здоров’я і культуру повноцінно фінансують, відповідні послуги надають належним чином у кожній громаді. 
Протягом нинішнього року об’єднані громади отримають значну державну підтримку на розв’язання своїх поточних проблем — інфраструктурну субвенцію. Це кошти на ремонт доріг, будівництво шкіл, садків, відкриття ЦНАПів, закупівлю шкільних автобусів, пожежних машин, а також можливості старту багатьох інвестиційних проектів. Щоб отримати ці кошти, а це зокрема на Старобогородчанську ОТГ — 4,6 млн. грн., 8 млн. і 9,4 млн. грн. — на Верхнянську і Печеніжинську ОТГ відповідно, громади мають напрацювати бачення плану соціально-економічного розвитку своїх територій і вписати проблемні питання у цей документ.
Стратегію громад, яка буде визначати план дій на наступні 5-10 років, спільно напрацьовуватимуть фахівці, експерти Офісу реформ, представники міжнародних організацій протягом 2016 року.

 

— Відбулися перші вибори у Білоберізькій ОТГ, де одне із сіл — Устеріки, яке відповідно до перспективного плану належить до цієї громади, не брало участі в голосуванні. Яким чином це вплине на долю Білоберізької ОТГ?

— На жаль, вибори, які відбулися в Білоберізькій ОТГ, не втримали той рівень публічного діалогу й узгодженої позиції усіх учасників об’єднання, який ми демонстрували протягом 2015 року. Село Устеріки 5 лютого, за день до офіційного старту виборчого процесу в ОТГ, під впливом спотвореної інформації і тиску з боку районної ради і дрібного бізнесу змінило свою позицію та заявило про незгоду об’єднуватися в спільну громаду. Ефективно зреагувати на таку позицію жителів Устерік ми не встигали. Вони звернулися до суду і Центральної виборчої комісії, але їх клопотання було відхилено. Вибори відбулися 27 березня, за результатом яких обрано голову і депутатів Білоберізької об’єднаної громади. Жителі Устерік своїм виборчим правом не скористалися. У новому форматі Білоберізька громада запрацює з 1 січня 2017 року і я щиро сподіваюся, що протягом нинішнього року, поки окремо будуть виконуватися бюджети сільських рад усіх учасників об’єднання в Білоберізьку ОТГ, між ними буде досягнуто порозуміння, усі усвідомлять переваги об’єднання і правильність обраного шляху. Адже руйнувати завжди легше, ніж будувати.

 

— Відповідно до перспективного плану, затвердженого КМУ, 10 потенційних ОТГ залишилися за межею об’єднання. Чому так трапилося і що їх чекає?

— Протягом березня 2016-го у форматі робочої групи ми зустрічалися з представниками тих РДА, чиї пропозиції до перспективного плану об’єднання 2015 року були відхилені і не затверджені Кабінетом Міністрів. Таких громад у нас на Прикарпатті є 10. Робоча група напрацювала оновлений проект перспективного плану 2016 року з огляду на зауваження і висновки, які окреслили експерти і члени Кабінету Міністрів. У результаті об’єднання маємо утворити громади, що будуть мати належний економічний, фінансовий, інфраструктурний, кадровий і територіальний потенціал для майбутнього розвитку своїх територій. Розгляд  напрацьованих пропозицій регіональною робочою групою і внесення їх на сесію обласної ради дасть новий поштовх до об’єднання у цих 10 громадах.


15.04.2016 500 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13604 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1543
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

849
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6099
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

622

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1261

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

507
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

587
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

864
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5908
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

222
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

469
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2