Прозаїчна елегія авторства гір. А автор просто писав їх диктант

Хоч і програвши аж дві світові війни та всю власну тисячоліттями та кровʼю мільйонів сформовану цивілізацію у процесі знищення “духу Шиллера” державами-переможцями, та й самодеструкції власне німців, що й досі має місце у всіх сферах життя Німеччини, та дві речі німці все ж зуміли зберегти хоч в якійсь мірі: інженерію та довколишню природу. Останньою на жаль насолодитися у повній мірі неможливо через характер країни, що любить забороняти усе й усім.

Що важливо, не грають ролі тут такі фактори, як потреба цієї заборони/обмеження для народонаселення з обʼєктивних причин чи з суто теоретичних та виняткових (а може й взагалі як одна з цеглин великого плану створення стада, що живе у своїй кімнатці без вікон/платонівській печері зі страхом вийти за межі самих себе), які цей народ, а точніше його процвітаючі деспоти гігантського ненажерливого бюрократичного режиму, обожнюють вигадувати у своїх снах, неначе з наркотичних тріпів-марень Філіпа Діка.

Але збочене мислення одних німців ніяк не вплинуло на світлі уми інших, до прикладу представників місцевої інженерної школи, що от зовсім нещодавно у світлому 2017 році, коли повітря було чистішим, трава зеленішою а небо більш синім, проклала те, що навіть в Україні, державі, у порівнянні з «старою Європою» сповненою інновацій, креативом та новими задумками, здається нереальним: збудувала підйомник від великого гірського озера Айбзеє на висоті близько тисячі метрів над рівнем моря, до вершини найвищої гори Німеччини Цуґшпітце, що лише декілька десятків метрів не доросла до уже солідного статусу “трьохтисячника”.

До того ж змогла зробити підйом швидким, безпроблемним та воїстину рекордним: найвища у світі підтримуюча вишка підйомника висотою 410 метрів (до речі, єдина на усьому багатокілометровому маршруті), найбільший набір висоти серед усіх подібних гірських підйомників та тривалість в усього сім хвилин.

І все це в часи, як люблять жартувати німці, "лівої соціал-демократки Меркель на посаді лідера правоконсервативної партії": в настільки, здавалось би, абсурдно-трагічні часи упадку, що зараз приводить до влади інший штиб маргінальної деструкції для поки що грошами багатої і завжди долею й шляхом бідної держави в центрі Європи: ультраправих.

Та гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу, у струмках зі стікаючого з вершин хребтів снігу, у містичних туманних, але й у квітучих й казкових лісах, що краю їм нема, де навіть блуду не потрібно, бо конкуренція з боку самого аспекту єства цих гір є зависокою.

У горах не чути щогодини порушуючих спокій і розміреність, визначаючих людям їх долю на найближчий час в межах їх мізерної бульбашки, якими вони заповнюють маленьку шестерню у механізмі із назвою «суспільство», навʼязаною іще в незапамʼятні часи, церковних дзвонів.

Немає там і людських скупчень у рабському поспіху та плануванні згідно з директивою граючого в земну велич тотального фальшу встановлювачів напряму для нещасного індивіда, що потрапив в лапи монстра з назвою норми. Від тої відсутності передбаченості та поспіху година в тих просторах, що не концентровані на матерії, а на аспекті «Я ТУТ» (обидва слова з великої, бо вони рівноправні і акомпанують один одному краще за будь-що інше. Індивід, що живе, як має жити, тримає у собі світ, рівний у своїй красі і безкрайності навіть горам), година стає прислужником чогось більшого, на фоні чого вона стає вартісною хвилині, і це ще щедра оцінка, адже що таке час коли ти сам частина корабля вічності.

Гори не знають рабства, бо кожен, хто заходить у їх царство, стає вільним і здатен йти куди лежить душа і жити, творити, дихати так, як каже палаюче серце, що Гете описував у «Прометеї», що веде персоналію та її власного генія у потоці натхнення до істинного царства Нірвани, у рай, побудований нею самою, у життя, що вона веде сама.

Це світ, де дика людина Жан-Жака Руссо воїстину звільняється від кафкіанських паперових кайданів суспільного осуду та норм, залишає соціального індивіда позаду, десь, у вже до кісток загнилих від власного столітнього скупчення гною, містах.

Гірська вершина — це не як звершення, якого прагнуть люди серед людей, яким підіймають своє визнання тим та тими, що та кого вона внутрішньо ненавидить або просто вимучилася від співіснування серед цього шапіто.

Це вічна благодать, що приходить до душі з просвітленням, з усвідомленням, з життям, наповненим життям, а не існуванням. Це царство вічного життя, вічного прекрасного сну, що і має таким залишатись, ніколи не закінчуватись. Тож геть кайдани, stürzt Tyrannen, і гайда в гори!

Цугшпітце — вершина Баварії, вершина Німеччини, одна з безлічі вершин світу. Так із її вищих точок виглядає світ, де на передньому плані лише величне, а всі негаразди мирських систем у перспективі – навіть не атом і один відсоток. Знизу Айбзеє — високогірний басейн на узвишші серед рівнинних курортних поселень 

 

Можливо, у прадавні часи стародавніх цивілізацій, тут було священне для всіх народів море. Зараз воно теж тут, щоправда в іншому агрегатному стані

В горах людина ближче до небес, ніж будь-де інде. Вони — дана нам при творенні світу Вавилонська вежа. Або й нового штибу дарувальний камінь, данина Прометея своїм творінням й нащадкам його ідеї, на заміну трагічним жертовним 


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

508
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1412
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3008
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2056 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4124
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5905

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

359

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

386

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

385

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

519
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

814
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

784
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1068
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

492
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2359
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

825
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1146
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34106 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

360
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

708 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

904
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

674