Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

В Україні для використання схвалено п'ять вакцин проти COVID-19. 

Станом на 9 листопада в регіонах України для широкого загалу є чотири вакцини – AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. 

Крім того, в Україні схвалена вакцина Johnson & Johnson. Проте,  масово її в країну не завозять, а тому щепитись нею змогли лише 20 тисяч українців, здебільшого мешканці Закарпатської області. Деяким українцям також вдалось вакцинуватися Janssen у Румунії.

Фіртка розповідає, що відомо про вакцини, які схвалені в Україні, наскільки вони зменшують ризик інфікування та як вони працюють.


Moderna 


Вакцину Moderna розробив американський Національний інститут алергії та інфекційних захворювань.

Препарат входить до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ, а також дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах. 

Moderna несе частину генетичного коду вірусу й імунна система людини сама виробляє антигени.

Вакцина зберігається у вигляді замороженої суспензії при –25 ºC до –15 ºC у багатодозовому флаконі. Флакони можна зберігати в холодильнику при температурі 2–8°C протягом 30 днів.

Вакцину Moderna проти COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. 

За даними виробника, вакцина вже показала ефективність у 94,1% випадків під час поточного масштабного клінічного випробування.

Крім того, ефективність вакцини Moderna  від штаму «Дельта» — 72%.


Pfizer


Comirnaty/Pfizer-BioNTech розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу. 

Comirnaty/Pfizer-BioNTech має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти, яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2.

Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок.

Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

Зауважимо, що вакцина потребує наднизьких температур зберігання й транспортування: від –80ºC до –60ºC.

Після розмороження нерозведена вакцина може зберігатися за температури від +2°C до +8°C до 30 діб. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 годин.

Термін зберігання вакцини після розведення за температури від +2°C до +25°C – 6 годин.

Інтервал між введеннями вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози. 

Крім того, дослідження показали, що ефективність вакцини Comirnaty становить 95%, від штаму «Альфа» — 93,7%, від штаму «Дельта» — 88%.

Зауважимо, що раніше Міністерство охорони здоров’я України дозволило комбінування вакцин.

«У випадку, коли перше щеплення проведено вакциною Moderna, друге – можна робити Comirnaty/Pfizer-BioNTech та навпаки. Комбінування цих вакцин є безпечним та ефективним», – йдеться в повідомленні.

  читайте також: Щеплені чи ті, хто перехворів: відомо, хто більш захищений від інфікування COVID-19


CoronaVac


CoronaVac належить до інактивованих вакцин. Також за таким методом створили першу вакцину від поліомієліту в 1955 році.

Зокрема, цю вакцину розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech.

Як відомо, CoronaVac містить у своєму складі «вбитий», неактивний вірус. Відповідно організм виробляє імунітет, реагуючи на нього.

В Україні CoronaVac почали вакцинувати з квітня 2021 року. На початок листопада понад три мільйони українців щепилися цією вакциною.

Наразі країна має близько 7,5 мільйонів доз цієї вакцини. Вона доступна у центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.

Як свідчать дослідження, вакцина CoronaVac на 65,9% зменшує ризик заразитися COVID-19, на 87,5% знижує необхідність госпіталізації та на 86,3% ефективна в запобіганні смерті від коронавірусної хвороби.

Повний курс щеплення CoronaVac передбачає введення двох доз з інтервалом 14-28 днів.

Ця вакцина схвалена ВООЗ для екстреного використання. Застосовується у 40 країнах, таких як Китай, Туреччина, Аргентина, Бразилія, Мексика, Індонезія, Казахстан, Вірменія, Грузія тощо. Проте, наприклад, Німеччина, Італія або Польща цю вакцину не визнають.

Склад вакцини наступний:

  • інактивований вірус SARS-CoV-2;
  • гідроокис алюмінію – пришвидшує та підсилює дію активного компонента;
  • гідрофосфат натрію 12-водний та гідрофосфат натрію моногідрат – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб її кислотний рівень збігався з рівнем нашого тіла;
  • натрію хлорид  – є розчинником і коригує сольовий баланс вакцин. 

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує використовувати CoronaVac для людей з 18 років. Наразі даних про безпеку та ефективність CoronaVac для осіб молодше 18 та вагітних немає.

    читайте також: Третє щеплення проти COVID-19: кому рекомендують зробити


AstraZeneca


AstraZeneca належить до векторних вакцин. За таким же методом створили вакцину проти лихоманки Ебола у 2015 році.

Зокрема, вакцина розроблена шведсько-британською компанією AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.

AstraZeneca використовує безпечний вірус застуди, у який вмонтована «інструкція» для виготовлення специфічних білків коронавірусу. Вектор доставляє цю «інструкцію» в клітини організму людини, і тоді клітини починають виробляти цей білок.

Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла та Т-клітини до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом. Це добре вивчена технологія, що робить векторні вакцини безпечними.

Згідно з дослідженнями, вакцина AstraZeneca на 80% зменшує ризик заразитися COVID-19 і майже у два рази знижує можливість інфікувати інших людей.

Склад вакцини:

  • Модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь;
  • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
  • динатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти (EDTA);
  • магнію хлорид;
  • етанол;
  • полісорбат 80;
  • натрію хлорид;
  • сахароза;
  • вода для ін’єкцій.

Інтервал між введеннями вакцини 4-12 тижнів. Для повної вакцинації необхідні дві дози. 

AstraZeneca схвалена ВООЗ, ЄС, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується для всіх, старше 18 років.

Загалом AstraZeneca — лідер серед протиковідних вакцин, щеплення якими дає змогу подорожувати до різних країн без ПЛР-тестів, аналізів на антиген чи самоізоляції. Вакцинацію проти коронавірусу препаратом AstraZeneca визнають найбільше країн світу – понад 140.

    читайте також: Прострочені вакцини від COVID-19: чи викидатимуть їх?


Johnson & Johnson


Ще 2 липня 2021 року Міністерство охорони здоров’я в Україні зареєструвало вакцину Janssen (Johnson & Johnson) проти COVID-19 для екстреного медичного застосування. 

Інші вакцини, які доступні в Україні, — AstraZeneca, Moderna, Pfizer та CoronaVac для повного курсу щеплення потребують дві дози. На противагу — Johnson & Johnson є однодозовою вакциною, що спрощує можливість отримати COVID-сертифікат про повну вакцинацію.

Johnson & Johnson — це векторна вакцина розроблена, фірмою Janssen. Вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2.

За даними виробника, вакцина Johnson & Johnson вже показала ефективність у 66,9% випадків під час масштабних клінічних випробувань, які зараз тривають.

За даними ВООЗ, ефективність Janssen через 28 днів після щеплення складає 85,4% від тяжкого перебігу хвороби й 93,1% від госпіталізації.

Johnson & Johnson дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали 76 країн. Зокрема, США, Велика Британія, Європейський Союз, Швейцарія, Канада та багато інших країн.

Вакцина потребує температури зберігання від +2 до +8 С. Для повної імунізації достатньо однієї дози. 

ВООЗ не рекомендує щепитися Johnson & Johnson тим, хто раніше мав серйозну алергічну реакцію на будь-який компонент вакцини. Крім того, щепитись цією вакциною не рекомендують людям молодше 18 років.

Вперше в Україну завезли Janssen у травні. Тоді 500 доз вакцини з дотриманням порядку ввезення незареєстрованих лікарських засобів для вакцинації працівників приватної компанії, яка оплатила її вартість, організувала доставлення та забезпечила дотримання температурного режиму.

Співробітники цієї компанії працюють на Алясці у сфері рибальства і мали вакцинуватися сертифікованою в США вакциною для того, щоб їх пустили в цю країну.

Раніше у МОЗ зазначили, що Україна не планує закуповувати вакцину Janssen через вже укладені контракти з іншими компаніями та обмежене виробництво. 

Попри те, що щеплення Janssen схвалене в Україні, вакцину не отримували як гуманітарну допомогу та не купували за кошти державного бюджету.

  читайте також: Як вакцинація від COVID-19 впливає на психічне здоров’я — дослідження


Можливі побічні ефекти від вакцин


Виявлені побічні ефекти вакцин від COVID-19 здебільшого короткотривалі й мають низький або середній ступінь тяжкості. Серед них:

  • лихоманка;
  • відчуття втоми;
  • головний біль;
  • біль у м'язах;
  • озноб;
  • діарея;
  • біль у місці ін'єкції.

Нагадаємо, повторно захворіти на COVID-19 можна вже за три місяці після одужання, якщо не вакцинуватися. Науковці стверджують, що імунний захист після SARS-CoV-2 у 2 рази коротший, ніж після інших ендемічних коронавірусів, якими можна заразитися.

Крім того, дослідження у Франції свідчить про те, що вакцинація ефективно запобігає випадкам складного перебігу COVID-19, навіть при інфікуванні штамом «Delta».

Водночас понад 55% українців не бояться захворіти на COVID-19.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Доза-бустер вакцини Johnson & Johnson захищає від COVID на 94% — дослідження

Чи безпечне та дієве щеплення різними вакцинами проти COVID-19 — дослідження

Немовлята вакцинованих вагітних жінок народжуються з антитілами до COVID — дослідження 


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

575
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1508
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3083
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2103 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4203
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5966

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

430

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

426

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

411

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

526
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10042
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

860
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

825
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

558
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2421
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

857
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1186
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34144 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

270
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

408
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

934