Зміни з жовтня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у жовтні.


Підвищення пенсій: на скільки та у кого зростуть виплати у жовтні?


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

З 1 жовтня введуть нові доплати за вік. Програма додаткових виплат розшириться на пенсіонерів 70-75 років.

Літні пенсіонери цього віку будуть отримають по 300 гривень доплати на місяць. А при наявності 30 років стажу для жінок і 35 для чоловіків мінімальна пенсія для таких одержувачів не зможе бути менш як 3 000 гривень.

Але не всі 70-річні українці з повним стажем отримають надбавку на 83%, адже фактичний розмір мінімальної пенсії для них у 2022 році складе всього 15,3%.

Також з жовтня збільшується мінімальний розмір пенсій з інвалідності:

  • для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання пенсія становитиме від 4 396 гривень до 6 532,50 гривень;
  • для інших в залежності від групи інвалідності та звання — від 4 186 гривень до 5 986,50 гривень.

Підвищення мінімальної зарплатні.


З 1 жовтня збільшується мінімальна зарплата з 6 500 до 6 700 гривень.

Рішення прийняли ще минулого року, коли затверджували бюджет. Це означає, що українці, які працюють на повну ставку, офіційно отримуватимуть не менше 6 700 гривень.

У 2023 році, згідно з розробленим і затвердженим Кабміном проєктом бюджету, мінімальну зарплату не підвищуватимуть.

Крім того, прожитковий мінімум, який впливає на переважну більшість соціальних виплат, наразі залишається незмінним —  2 508 гривень на місяць, він має змінитися з 1 грудня.


Податки.


Зі зміною розміру мінімальної зарплатні змінюється ЄСВ (єдиний соціальний внесок) — він становитиме 1 474 гривень на місяць, нагадують у Державній податковій службі.


Субсидії.


Виплата субсидії від початку жовтня стає обов’язком Пенсійного фонду. Водночас з 1 грудня фонд буде й призначати їх. Кабмін забрав ці функції в Мінсоцполітики, щоб спростити оформлення субсидій для внутрішньо переміщених осіб. 

За словами очільника Пенсійного фонду Євгена Капінуса, електронна система фонду досконаліша за електронну систему Мінсоцполітики.

"Ті громадяни, які мають право на субсидію, будуть отримувати гроші, які вони отримували.

Додаткових документів не треба буде надавати", — пояснив керівник Пенсійного фонду.

Подати документи на субсидію можна до:

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу;
  • центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи — за фактичним місцем проживання);
  • органу Пенсійного фонду України — незалежно від місця проживання.

Також можна надіслати документи поштою або завантажити через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду, їхній мобільний додаток, портал "Дія" або через сайт Мінсоцполітики.


Іпотека під 3%.


З 1 жовтня має розпочатися програма доступної іпотеки під 3%, яку, як обіцяють в уряді, зможуть отримати військовослужбовці, правоохоронці, медики, вчителі та науковці.

За планами уряду, кредит на житло можна буде взяти на 20 років, зареєструвавши заявку в "Дії". Мінімальний початковий внесок — 20% від вартості житла.

Придбати можна житло площею до 52,5 кв. м на одну людину плюс 21 кв. м на кожного члена сім’ї. Якщо йдеться про обласний центр, то квартира має бути в будинку, що знаходиться в експлуатації не більше десяти років.

Вартість квартири не повинна перевищувати визначену оцінником або співробітником банку.

В уряді очікують також, що у 2023 році на доступну іпотеку —  вже під 7% — зможуть розраховувати й інші українські родини.


Митний безвіз.


З 1 жовтня має запрацювати "митний безвіз" — угода, яку уряд уклав з Євросоюзом. Для цього Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту і Нової комп’ютеризованої транзитної системи NCTS.

Угода спростить бюрократію при перевезеннях товарів з України до Європи та у зворотний бік.

Крім того, Україна та ЄС запровадять обмін інформацією щодо транзитних вантажів, що прискорить проходження митних процедур на кордоні. 


Старт дії ленд-лізу: коли очікувати на озброєння?


США від 1 жовтня запустять програму ленд-лізу для України. Йдеться про надання нашій країні критично важливої військової допомоги у потрібних об’ємах, швидше та за спрощеною процедурою.

Також Штати оголосили про черговий пакет військової допомоги на 1,1 млрд доларів, який містить, зокрема рекордну кількість реактивних систем залпового вогню HIMARS. 

Разом із тим, у самих Сполучених Штатах наголошують, що офіційні особи ніколи не називали конкретної дати початку поставок за цією програмою, а дехто пояснював обговорення цих дат із намірами росіян поширити в українському суспільстві "зраду" та панічні настрої через те, що 1 жовтня нічого не відбудеться.

Військовий експерт Олег Жданов прогнозує, що "перша зброя, отримана через ленд-ліз, опиниться в Україні десь в середині жовтня".

"У залежності від того, звідки вона буде постачатися. Якщо з європейських складів — то і в перший же тиждень, або в першій декаді жовтня.

Якщо її доправлятимуть безпосередньо зі Сполучених Штатів, то вона може прийти в середині – другій половині жовтня.

Може бути доставка як літаками, так і пароплавами", — пояснив Жданов.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

573
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34142 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

406
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713