Як працює тіньовий ринок "торгівлі" спортсменами

 

/data/blog/69149/92a75877a86d4f0bc790e3e4bdd37a16.jpg

 

Якщо останнім часом російський спорт здригається від допінгових скандалів, то український – від повальної зміни українцями громадянства.

 

Причому ми втрачаємо не просто спортсменів, а тих, хто прославляв нашу державу на чемпіонатах світу, Європи та Олімпійських іграх.

 

Повальна зміна українськими спортсменами громадянства була і раніше – до сумнозвісних подій в Криму та на Донбасі.

 

Наприклад, якщо взяти жіночу збірну Азербайджану з вільної боротьби, то там ціла плеяда вихованок української школи – Марія Стадник, Ірина Нетреба, Надія Семенцова, Катерина Домбровська… Зазначимо, Топ-спортсменкою з них є лише Стадник, яка має дві олімпійські нагороди – "бронзу" і "срібло". При цьому все пояснювалося просто й логічно: в українській збірній дуже жорстка конкуренція, борчиням складно пробитися до основи, тому вони пробують щастя деінде.

 

Після Лондона-2012 активно роздавати свої таланти почали й гімнасти. У 2012-му лідер нашої збірної Микола Куксенков (двічі був 4-м на Іграх-2012 – в командній та особистій абсолютній першості) перебрався до Росії, а рік тому стало відомо, що чемпіон Європи-2013 на брусах, член нашої олімпійської команди, яку ганебно позбавили на Олімпіаді бронзової нагороди, Олег Степко став азербайджанцем.

 

Цікаво, що в усіх випадках "перебіжчики" не відбували так званий карантин – після зміни громадянства спортсмени протягом року – трьох (залежить від виду спорту) не мають право виступати за нову батьківщину. Та це у випадку, коли національна федерація проти переходу її спортсмена під чужі знамена. Якщо ж вдається домовитися, то міжнародна федерація не блокує виступи спортсмена на змаганнях за нову країну.

 

Цікаво, що, виходить, щоразу з українськими федераціями домовлялися. Ясна річ, що головним аргументом в таких перемовинах були гроші. От тільки осідали вони в кишенях окремих людей і ніде офіційно не значилися.

 

Тим часом представники федерацій свою зговірливість пояснювали людяністю. Мовляв, ну навіщо пхати палки в колеси нашому спортсмену? Хай пробує щастя в іншій країні, де кращі умови тренувань, і здобуває медалі.

 

Політичні події минулого року лише збільшили відтік українських чемпіонів – бажання витупати за Росію висловили чемпіонка Європи з метання списа, тодішня рекордсменка України Віра Ребрик, яка проживає в Ялті; дворазовий віце-чемпіон світу (2010 та 2011 роки), срібний призер чемпіонату Європи (2010) з важкої атлетики кримчанин Артем Іванов; луганчанка, чемпіонка світу з сучасного п'ятиборства, віце-чемпіонка Європи, переможниця етапів Кубку світу Ганна Буряк; про подібне рішення заявив й олімпійський чемпіон-2008 з кульової стрільби Артур Айвазян.

 

Крім того, нашу збірну покинули олімпійська чемпіонка з веслування на байдарці Інна Осипенко-Радомська (перейшла в Азербайджан), п’ятиборці  Руслан Наконечний (Латвія) та Ірина Хохлова (Аргентина), чемпіонка Олімпіади з шахів Катерина Лагно (Росія).

 

Цікаво, що питання про компенсацію Україні за підготовку атлета в цьому довгому переліку піднімалося лише один раз. Федерація легкої атлетики України виписала рахунок своїм російським колегам за чемпіонку Європи з метання списа Віру Ребрик – 150 тис. євро.

 

Та схоже, незабаром кожен факт зміни українським атлетом громадянства буде чітко фіксуватися і мати фінансові наслідки для держбюджету.

 

Нещодавно міністр спорту України Ігор Жданов заявив, що його відомство готує відповідний законопроект.

 

"Потрібно ставити питання про компенсації державі тих коштів, які були вкладені в спортсмена. Є прецеденти у світі, коли при переході спортсмена з однієї збірної в іншу, деякі національні федерації домовляються між собою про такі виплати. Але це все не враховує той факт, що спортсмен був вихований, навчений, екіпірований і їздив на змагання за кошти кожного громадянина України, які у вигляді податків надходять до держбюджету. Думаю, буде правильно і справедливо, щоб подібні компенсації в обов'язковому порядку виплачувалися і йшли в нашу державну скарбницю", - сказав Жданов.

 

Якщо міністру вдасться внести ці зміни до українського законодавства, то це, по суті, легалізує систему, яка працює в нашому світі спорту не один рік. І що важливо, "відкупні" чи то пак – компенсація – будуть надходити до бюджету.

 


09.02.2015 859 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

754
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1712
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3300
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2229 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4425
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6169

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

586

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

523

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

510

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10143
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

986
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

929
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

760
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2567
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

985
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1299
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34241 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

440
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

505
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

850 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1049