Яким був Івано-Франківськ наприкінці завершення Другої світової (фото)

 

6

 

Занедбані вулиці, коні біля ратуші та пивзавод. Яким був Івано-Франківськ наприкінці Другої світової війни?

 

Війна…

Знайомі вулиці, будівлі та заклади ще 70 років тому були не зовсім такими, як зараз. Та й сам Івано-Франківськ 1944-го року – не Івано-Франківськ, а Станіслав. Місто, яке влітку визволили радянські солдати.

 

І хоча військові дії тут не проводилися, дисципліна зберігалась. Обов’язкова постанова про забезпечення громадського порядку в Станіславській області, датована листопадом 1944-го року, забороняла приймати у себе осіб або родини з іншої місцевості без дозволу рад чи міліції. Про виявлення таких людей потрібно було повідомити відповідні органи. Крім того, практично всіх громадян призначали на нічну варту. Від варти звільнялися вагітні жінки та матері дітей до двох років, а також вчителі, лікарі й особи, що працювали на розробках. Решта – чоловіки від 16 до 55 років та жінки від 17 до 50 років ‒ повинні були нести варту…

 

Існували й блага цивілізації. До осені в місті вже заговорило радіо. Громадсько-політичні, літературні передачі, а також останні вісті можна було слухати впродовж цілої години – щодня з 18-ї до 19-ї. А наприкінці осені відновив свою роботу Станіславський обласний комунальний банк.

 

Та, незважаючи на такі суспільно-політичні зрушення, комунальна сфера залишала бажати кращого. Скажімо, у місті була біда з паливом, про газ тоді могли тільки мріяти. А після війни катастрофічно не вистачало заготовлених дров. Тож, вочевидь, зима 1944-1945-го видалася мешканцям прохолодною. Крім того, у Станіславі, зважаючи на воєнний час, економили електроенергію.

 

Ну а на по всій області розгорнули відчайдушну війну з… мишами. Обов’язковою постановою виконкому Станіславської облради про проведення боротьби з мишами у весняно-літній період 1945-го року було мобілізовано цілі села. А тих, хто ухилявся, чекало покарання.

 

Коням в’їзд заборонено

Нині посадовці б’ються над тим, як обмежити рух транспорту в центральній частині Івано-Франківська, а в 1944-му році середмістям ще їздили коні. Тож тоді головне завдання полягало в тому, щоб заборонити проїзд гужового та вантажного транспорту в центрі Станіслава.

 

2

 

Та, вочевидь, із порушниками боролися недостатньо. Уже наступного року коні не лише їздили центром, але й спокійнісінько паркувалися. Причому не будь-де, а просто біля ратуші. А все тому, що там розгортали своєрідний базар і, щоб його перенести, влада навіть видала постанову про заборону торгівлі та стоянки коней на території ратуші. Натомість продавців та їхніх коней, що прибували з сільської місцевості, переселили на вулицю П’ястів (нині Пулюя). Там уже можна було продавати і худобу, і дрова, і навіть торгувати з рук різними випадковими речами.

 

До речі, на цьому неприємності для коней та їхніх власників не завершилися. Гужовий транспорт вимагав реєстрації. У іншому випадку – штраф. Та, мабуть, найбільш незвичною для сучасного іванофранківця є тодішня потреба реєструвати велосипед. Хтозна, може, тоді були більші шанси, що крадіїв залізного коня таки впіймають.

 

Що ж до міського залізничного вокзалу, то його в 1945-му році відремонтували, щоб гідно зустріти воїнів-визволителів. Однак стіни побілили абияк, та й за порядком особливо не стежили…

 

Туризм

Не кращою була ситуація і в туристичній галузі. Та й про яких мандрівників може йтися, коли за вікном ‒ Друга світова війна? І все ж у Станіславі функціонував готель «Київ». Утім, як дізнаємося зі статті в «Прикарпатській правді», особливого комфорту клієнти не відчували: кімнати без ковдр та опалення, тільки солом’яні матраци з блохами. І коштувало таке задоволення 7-10 карбованців на добу за користування ліжком. Для порівняння: 10 карбованців у той час коштував техогляд мотоцикла, трактора та причепа. До речі, вода в готелі, вочевидь, була розкішшю, адже з’являлася вкрай рідко.

 

1

 

Судячи з усього, бідолашні гості Станіслава взагалі не мали де помитися. Принаймні читачі «Прикарпатської правди» регулярно скаржилися на лазню, про що писали в гнівних газетних коментарях. Мовляв, здебільшого лазня була зачинена, а в рідкісні робочі моменти вода з’являлася тільки після втручання «банщиці». Та й то, подейкували, це було можливо, лише якщо замовити у працівниці масаж за додаткову плату.

 

Вулиця Грюнвальдська – чемпіон чистоти

Курс на чисте місто у Станіславі взяли аж на початку 1945-го року. Тоді начебто розгорнули справжню боротьбу за чистоту. Було оголошено місячник впорядкування міста після війни, планувалося очистити вулиці, двори та сквери від уламків розбитих будинків і бруду. Пізніше з’явилася постанова про дотримання санітарного стану.

 

А вже навесні боротьба за чистоту стала справою всіх жителів Станіслава. Однією з найчистіших була вулиця Грюнвальдська. Жителі домоуправлінь доглядали свої двори разом із двірниками, що часто переростало ледь не в змагання між мешканцями будинків. Принаймні, якщо вірити публікаціям у тогочасній пресі.

 

Згодом з’явилася ще одна обов’язкова постанова – про дотримання правил благоустрою міста та своєчасне прибирання вулиць. Обов’язковим було впорядкування фасадів будинків, встановлення урн для сміття та очищення від льоду й бруду бруківки і тротуарів. Тоді ж узялися впорядковувати назви вулиць та майданів, нумерували будинки, встановлюючи трафаретні таблиці єдиного зразка.

 

Як жилось у радянському Станіславі дітям?

У 1945-му році справа Палацу піонерів у Станіславі просувалася повільно. Чи то доля така, чи просто місту не щастило з різного роду палацами… Міськрада двічі ухвалювала рішення про Палац піонерів, виділила два будинки і призначила двох директорів, проте заклад ніяк не з’являвся.

 

Зате діяла постанова про правила поведінки дітей у громадських місцях. Вона забороняла дітям до 16-ти років самостійно ходити в кіно, театри та на інші видовищні заходи в усі дні тижня, окрім неділі, свят і канікул. А також після 20-ї години. Після 22.00 їм узагалі не можна було перебувати на вулиці без нагляду дорослих. Більше того, дітям заборонили кататися на ковзанах і санках по вулицях, площах і тротуарах Станіслава.

 

Ну а свято на вулицю станіславських діток прийшло на річницю Листопадової революції, коли Станіславська кондитерська фабрика отримала замовлення ‒ вісім тонн кондитерських виробів на святкові подарунки дітям.

 

Станіславське пивоваріння

Чого немає, того таки немає…

 

Жигулівське пиво 1

 

Споруда, знана у народі як пивзавод, у 1944-му році працювала за призначенням. Іншими словами, Станіслав мав справжнісіньку броварню. Лише за один місяць на ній могли зварити 12 600 літрів пива. І навіть будували плани на майбутнє: виготовляти ситро, лимонад та газовану воду.

 

Like


11.02.2016 6980 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

113
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

777
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1754
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3325
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2259 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4455

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

612

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

548

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

575
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10171
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1006
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4470
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

799
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2601
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1017
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34266 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

458
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

527
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

869 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1086