ЯРЕМАК

 

Яремак видихнувся? Малоймовірно. Останні пастельні натюрморти в галереї «Цмок» говорять про майстерне володіння матеріалом і технікою. Проте Мирослав Яремак завжди вмів розставляти акценти як в просторі так і в часі. Виставка Яремака, яка почалась в «АртБастіоні» за тиждень до Великодня і закінчиться тиждень опісля Великодня, стає рубіконом на якому він вирішив розставити крапки. 

Не розкриватиму таємниці Мирослава. Ті, що побували на відкритті виставки, і знають мистецтво автора (10-20 відсотків) попрацювали зі своєю пам’яттю, повитягали з неї спогади зустрічей і образи картин. Інші, 80-90 відсотків, за очікуванням самого Яремака реагуватимуть негативно. Адже їм потрібно буде звернутись до спогадів (яких немає!) і добряче попрацювати з уявою,  а пізніше розчарувавшись і в одному і в іншому пред’явити Яремаку : «Ми тебе не знаємо!», що і потрібно було автору довести : )

Як на мене, Мирослав провів межу, поставив крапку (вкотре!) не тільки для «своїх». Для необізнаних, навпаки, виставка звіт усього його творчого життя є поштовхом/початком для знайомства з його роботами. Здається, тепер Мирослав потребує розмови, щоб зрозуміти тенденції, адже майстерність залишилась, проте ідеї бродять масами і Яремак намагається моніторити  суспільство на рахунок затребуваності мистецтва. Він вимагає розмови про мистецтво, оскільки він ніколи не був просто художником, він ще й провокатор різних мистецьких акцій. Тому треба йти і розмовляти з ним, бо замість нього і нас говоритиме і показуватиме шоу-телевізор.

Леонардо да Вінчі в «Трактаті про живопис» писав: «Жалюгідний той майстер, твори якого випереджають його судження». Яремак мені завжди був шукачем істини/знаку/слова, а вже потім чуттєвого образу. Хочу зауважити різкий поворот Яремака від образу до знаку/мови, котрий, як на мене, стає передвісником чогось більшого/іншого, що закладає підвалини майбутнього.

Далі послугуюсь цитатою з «Галактики Гутенберга» Маршалла Мак-Люена: «Примітивне» малювання двомірне, тоді як малювання й живопис письменної людини тяжіє до перспективи. Без такого розуміння ми не можемо з’ясувати, чому люди перестали бути «примітивними», чи аудіотактильними, у своєму сприйнятті. Нам також складно зрозуміти, чому люди «від часів Сезанна» полишили візуальне сприйняття та перейшли до аудіо тактильної свідомості й організації свого досвіду. Якщо нам поталанить …нам легше буде збагнути роль абетки та друку у встановленні домінантної ролі візуального сприйняття в мистецтві й мові , а також у соціальному та політичному житті загалом… Адже письмо – це візуальне замикання невізуальних просторів і чуттів, яке спричинює відокремлення візуального від звичної взаємодії чуттів. А оскільки мова – одночасне вираження всіх наших чуттів, то письмо – абстрагування мови».

Чи повернеться Художник від знаку/мови в інформаційну добу до образу на новому рівні залежатиме (не побоюсь сказати) подальший хід цивілізації. Адже закривання одних чуттєвих каналів (зір - емо) в догоду іншим комунікаціям (знак звук – раціо) збіднить наш світ. Ну що ж, все потребує межі/закінчення/вивершення, якою і стала виставка Яремака в «АртБастіоні».

 

НА МЕЖІ

 

Себе очікую.

Коли свідоме Я

буття фіксує в мені й поза мною,

яке не потребує мого визнання

і анонімно перетікає нас,

мене, її, його, тебе і Вас;

коли моє свідоме Я

перетривало ніч-день,

тінь-світло-темінь, зиму-літо

і скуштувало: звук, запах, тіло,

колір, смак життя,

спинилась,

перед початком іншого,

того, чиє ім’я є Смерть –

знак не-буття -

тринадцяте зерно.

 

Яремаку  Вітер 

Івано-Франківськ, 29 квітня 2013.

 


03.05.2013 Еріка Вітер 1989 6
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3029
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4145
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

828
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681