Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик презентував стратегію роботи свого міністерства під час виступу на Енергетичному конгресі «ЕнергоВесна-2016». Зокрема одним із завдань відомства є відновлення експорту електроенергії. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг України, вже узгодила проект розпорядження. Чи буде ціна української електроенергії конкурентною на ринку Європи залежить від рішення Кабінету міністрів про скасування дотаційних сертифікатів при експорті електроенергії.
Нагадаємо, Ігор Насалик пообіцяв шахтарям налагодити експорт електроенергії, аби, по перше, завантажити електростанції, які через падіння попиту на внутрішньому ринку, змушені зупиняти енергоблоки. По-друге, це дало б додаткові надходження валюти в країну. За словами Насалика, три роки тому Україна лише від експорту електроенергії отримувати 750 мільйонів доларів. По-третє, це допомогло б вирішити проблеми зі збутом вугілля. Адже найбільше низький попит на електрику б’є по вугільній сфері, адже теплові станції — основний споживач вугілля. Особливо це відчувають шахтарі Львівсько-Волинського басейну, які видобувають вугілля газової групи. Саме їхнє вугілля в основному спалюють Бурштинська і Добротвірська теплові електростанції. І тільки Бурштинська ТЕС, єдина в Україні, працює в окремому енергетичному острові, синхронізованому з енергосистемою ЄС. Однак за відсутності експорту, гірники поки працюють на склад. А далі можуть і взагалі опинитись без роботи.
“Ми відвантажуємо на станції всього дев'ять вагонів на добу. Це вкрай мало. Для нормальної роботи підприємства, треба відвантажувати по 30-40 вагонів. Тоді ми зможемо забезпечувати себе коштами для нормального функціонування, - каже голова Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільної промисловості України Олег Турчин. - Зараз ми вже накопичили на складі 80 тисяч тонн вугілля. Я особисто уже звертався і до губернатора, і до прем'єра, і до президента. Та ситуація зі збутом досі не вирішена. Експорт електроенергії не дозволяють, а ми страждаємо через це. На внутрішньому ринку споживання електрики і так впало через погану економічну ситуацію. Крім того, є ще сезонний чинник зменшення попиту на електрику — влітку потреба у ній завжди зменшується. Років п'ять-шість тому на літо спеціально зменшували потужність на атомних станціях, аби завантажити теплові, бо за ними стоїть вугільна промисловість. Тепер навпаки наростили виробництво на АЕС, тоді як частка ТЕС у загальному обсягу впала. Для чого це робити? Мені не зрозуміло”.