Євромайдан: вчора, сьогодні і завтра

 

22 листопада 2013 р. Україна прокинулася від напівлетаргічного сну, що був навіяний розчаруванням від безпомічності помаранчевих політиків. Молоді українці несподівано для всіх – від правлячої кліки до незалежних аналітиків вийшли на вулиці і задекларували підтримку євроінтеграційного курсу розвитку держави.

У ніч на 30 листопада влада за допомогою «псів режиму» – спец призначенців «Беркуту» жорстоко розігнала студентський майдан. І вийшли батьки на захист дітей. Питання євроінтеграції відійшло на другий план, суспільство заговорило про цілковиту недовіру владі. Голосно зазвучало: «Революція»!

Сотні тисяч людей брали участь у масових вічах, революціонери захопили ряд будівель урядових установ, завалили символ комуністичного пікетували урядові будівлі та садиби можновладців.

У відповідь клептократична влада безуспішно почала «зачищати» «територію свободи» на майдані і займатися залякуванням людей шляхом індивідувальних репресій. Майдан перетворився на «Ватикан віри для українців», де кожен очищається від злого і набирається світлого і доброго. Розпочалося створення «Всеукраїнського об’єднання Майдан», що має об’єднати мільйони українців, які прагнуть прогресивних змін.

З огляду на події, що відбулися, спробуємо проаналізувати помилки і успіхи, а також визначити напрямки подальшої праці для руху України вперед.

Перш за все визначимо, чому Євромайдану не вдалося досягти швидкої перемоги:

– українці продемонстрували високу готовність самопожертви заради зміни системи влади в державі. Проте опозиційна еліта виявилася нездатною передбачити масштаб подій, вчасно запропонувати ефективний план боротьби з правлячим режимом і не насмілилася взяти на себе відповідальність за радикальні дії. Фактично опозиційні лідери з самого початку розглядали Євромайдан як місце для розхитування авторитету влади і спромоглися подолати власні партійні амбіції;

– Євромайдан спочатку помилково чи під впливом якихось чинників боровся за аполітичність опозиційних акцій. Натомість політиків треба було використовувати за призначенням – народні депутати повинні були б відстоювати цілі демонстрантів у парламенті, а партії через власні оргструктури інформувати суспільство та мобілізовувати людей на підтримку майдану... У підсумку на момент розгону студентського Майдану 30 листопада в «ливарнях подій» мав з’явитися консолідований сплав політиків і громадських діячів, що мали стати осердям нової політичної еліти. Однак усунення політиків від студентського Євромайдану дозволило політикам після 30 листопада засудити аполітичність громадських діячів як помилкову і не підштовхнуло до процесів оновлення в партіях;

– через розрізненість і внутрішнє суперництво всередині Майдану удари по владі часто були запізнілими і нескоординованими. Блокування урядових установ, пікетування помешкань можновладців, широкомасштабний загальнонаціональний страйк і акти спротиву зі сторони органів місцевого самоврядування мали відбутися одночасно і тоді були б болючими для правлячого режиму. У стенограмі засідання політбюро ЦК КПУ, що відбулося одразу після Революції на граніті восени 1990 р. тодішній перший секретар С.Гуренко скаржився однопартійцям: «Вони заблокували навіть наш цеківський дитсадок. Ми не можемо відвести туди своїх дітей і внуків…». Щось подібне мало відбуватися і тепер;

– майданівці зробили замало для того, щоб розбудити Схід і Південь України. Це дозволило чиновникам відчувати себе відносно впевнено і відмовлятися від поступок на користь людей;

– імовірно, можна говорити про надмірну надію на допомогу Заходу. Однак політика президента США Б.Обами схильна до внутрішнього ізоляціанізму, а Євросоюз добре знає про ціну, але може забувати про цінності.

 

Усе ж не можна не згадати і про беззаперечні перемоги Майдану:

– рішучі протести українців на Майдані продемонстрували усьому світу, що ми є автентичною частиною Європи і добавили для самого Євросоюзу ціннісної складової, якої подекуди бракує сьогодні європейським націям;

– відкритий спротив українців владі оголив всю слабкість політичного режиму. Нинішнє керівництво держави змушено було на весь голос заявити, що довело країну до глибокої економічної кризи. Натомість спроби силового розгону Майдану і репресії проти євромайданівців свідчать: у правлячої кліки не залишилося інших аргументів. Анахронічність влади в умовах ХХІ ст. стала настільки очевидною, що дуже імовірним є її падіння внаслідок внутрішнього тиску з боку олігархічних груп впливу;

– парламентська опозиція під тиском широких народних мас змушена була активізувати боротьбу з владою. Як внаслідок розгортання антишляхетського повстання на Брацлавщині, Поділлі та Волині улітку 1648 р. Б.Хмельницькому був відрізаний шлях до переговорів з Річчю Посполитою, так і збереження протестного Майдану не дозволяє лідерам опозиції відмовлятися від мети – зміни системи влади;

– Євромайдан вивів молодь з соціальних мереж і з суцільної аполітичності. Студенти, що брали участь в акціях протесту, стали частиною громадянського суспільства і тепер завжди  відчуватимуть власну відповідальність за долю країни. Студентські ватажки в майбутньому оновлять політичну еліту країни, а решта активно боротиметься за прогресивний розвиток держави. І що важливо – в політичному житті країни з’явилося покоління людей, що не має жодних радянських фобій і не побоюється репресій. А це означає, що теперішня влада уже ніколи не подолає опір силовими методами;

– підтримка Євромайдану найяскравіше була продемонстрована мешканцями Заходу України, але ми бачимо антивладні виступи і в південно-східних областях. Їх поява в умовах інформаційного зомбування і жорсткого чиновницького контролю над українцями Півдня і Сходу країни остаточно розвіяла міф про політичний розкол по лінії Схід-Захід;

– події на Майдані підтримала Церква, що підтвердило християнську сутність як цивілізаційну складову Української державності.

Однак Євромайдан ще не став історією. У зв’язку з цим громадські активісти та партійні діячі повинні сконцентрувати зусилля на будівництві «Всеукраїнського об’єднання Майдан». Опір політичній системі повинен стати системним, оскільки за інших обставин теперішня влада не поступиться своїми повноваженнями. Звичайно, існують загрози вихолощення і приватизації «Майдану» політиками. Однак рух спротиву за таких обставин не зупиниться, а лише трансформується в інші організаційні форми і висуне до керівництва ефективніших політичних лідерів.

В умовах стихання масових протестів влада може вдатися до репресій. Але на довготривалу перспективу це тільки допоможе протестному руху, бо від нього відійдуть кар’єристи та пристосуванці, а залишаться особистості, здатні до творення історії. І насамкінець, для збереження оптимізму хочеться нагадати, що революції відбуваються у країнах, що прагнуть і здатні до поступального розвитку.


18.01.2014 Сергій Адамович 1877 3
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

529
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

377

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

394

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

392

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1080
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

519
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2382
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

832
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1155
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34114 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

377
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

715 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

911
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

682