Людина, що вийшла з коми розповіла дивовижне про пам’ять

 

/data/blog/113651/ff5170ab3539d504372b49c41416eecd.png

 

В цьому році вченим стало відомо, що мозок витісняє спогади для нової інформації. Вчені впевнені, що результати дослідження дадуть можливість людям, що страждають від поганих спогадів, забути їх. А недавно американська газета Boston Globe здивувала весь світ: людина вийшла з коми, і впевнено розповідала про щоденні події. Ось тільки все не так просто …

 

Коли пам’ять конфліктує з реальністю

Всі ми коли-небудь стикалися з ситуацією, коли зрідка пам’ять починає конфліктувати з реальністю, і це спостерігається в дрібницях: наприклад, ключі чомусь валяються на підлозі, хоча ви точно знаєте, що залишили їх на столі. Або подруга наполягає на тому, що прийшла вчасно, а ви чітко пам’ятаєте, що домовлялися на 8:30 …

А часто відбувається щось таке, коли пам’ять і реальність вступають в серйозний дисонанс, і дивують оточуючих! У 2015 році було проведено цікаве дослідження. Психологи змогли переконати учасників експерименту, що вони, будучи підлітками, купували зброю, при цьому змушуючи їх згадати деталі нібито події. Аналогічним чином очевидців схиляли до того, щоб вони описували ті події, які не бачили, і змушували вірити в те, чого насправді не було.

 

Історія з життя людини, яка вийшла з коми

В американській газеті Boston Globe недавно була опублікована розповідь Лінді Родрігес Макроббі про британця на ім’я Альфа Кабеджа. Після того, як житель Великобританії вийшов з коми, він почав описувати події, з якими раніше не стикався.

Макроббі пише, що в той нещасливий день, коли стався інцидент на дорозі, Кабеджа їхав на велосипеді. Несподівано його збив фургон з такою силою, що в результаті нещасного випадку виникла черепно-мозкова травма. Коли потерпілий вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія», пише Макроббі. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами. За його словами, він зміг згадати все!

 

Коли пацієнт вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами.

Пацієнт згадав, що збирався побачити свою дівчину — вона була вагітна від нього і чекала двійню. Він пам’ятав про свій блокнот і кілька разів питав медсестер в лікарні, чи не бачили вони випадково його. Альфа називав з упевненістю імена, які вибрав зі своєю дівчиною для майбутніх малюків — Скай і Микита. Крім того, він згадав, що в день аварії їхав додому до дівчини після співбесіди з приводу роботи. Кабеджа стверджував, що бесіда тоді пройшла добре. І він заявляв, що у нього є свій невеликий приватний літак.

Хвора уява або невідоме в науці

Єдина проблема була в тому, що жодний з цих спогадів не був правдивим. В результаті нещасного випадку, що стався з Кабеджа, він тримався за ці нові спогади, і близькі підігравали йому в цьому. Інша справа те, що не було ніякої вагітності. Не було приватного літака. Не було співбесіди по роботі. Правдивим фактом було тільки те, що за день до трагедії Кабеджа подзвонив в той офіс, де могла пройти співбесіда, і дізнався, що на наступний день офіс не працюватиме!

Так звані «спогади» були плодом хворої уяви. Події, що мають відношення до розповідей Кабеджа, насправді відбувалися в житті пацієнта до аварії, але дещо в іншому вигляді! Вийшло так, що його підсвідомість оберталася навколо обривків інформації, набуваючи нових форм.

Кілька друзів і колег Альфи Кабеджа виховують близнюків. А у нього самого дійсно є дівчина. Одного разу, ще до цього нещасного випадку, він подавав заяву в офіс, про який розповідав після коми, про прийом на роботу. Нещодавно Кабеджа дивився фільм, де був показаний літак, про який він мріє.

У зв’язку з цим Макроббі стверджує, що наші спогади досить гнучкі. Вони змінюються кожного разу, коли ми їх викликаємо в пам’яті, щоб включити в мозок нову інформацію. Іноді ці спогади зазнають невеликі зміни. Інші можуть порахувати, що це явні вигадки. Але треба сказати, що дослідження свідчать про цікавий факт: навіть люди з екстраординарними здібностями в плані запам’ятовування і зберігання інформації схильні до вигадування без всякого заднього наміру.

Можливо, мозок пацієнта Кабеджа зважаючи на тривалу паузу під час коми спробував надати сенс бездіяльності Альфи в лікарні і створив такі помилкові спогади. «Коли ви виходите з коми, то мозок намагається відновити шматочки пам’яті, відчуття себе, пам’яті, історії,» говорить Джулія Шоу, дослідник пам’яті при Лондонському університеті Саут Бенк, Великобританія. «І в цьому процесі відновлення і зцілення мозку людина може так з’єднати спогади, що вони стануть майже фантастикою», говорить учений. На подив медиків, такі спогади не зникнуть зовсім і не приведуть до амнезії, як вони припускали.

Людська пам’ять до кінця ще не вивчена. Та й в роботі мозку залишається багато незрозумілих питань. Цього року з’ясувалося, що обсяг пам’яті людини в 10 більше, ніж прийнято за норму вченими. Всього людина може зберігати в голові до петабайта (1024 терабайт) інформації. При цьому в минулому році вчені в США вперше виростили в лабораторних умовах людський мозок.


16.08.2016 7392 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

631
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

379
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14072 11
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1609
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

900
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6208

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

669

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1494

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1303

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1188
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

545
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

684
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1609
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

623
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

915
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5951
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13767
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

282
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

578
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

507
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

822 2