Магія літератури: Як франківці стояли в черзі за восьмою книжкою про Гаррі Поттера

 

/data/blog/118121/ebdfad3b357f94b3177b5abced78136e.jpg

 

30 вересня українські «поттеромани» отримали черговий подарунок — український переклад восьмої книжки про чарівний світ магії «Гаррі Поттер і прокляте дитя».

У Києві вихід видання зчинив неабиякий ажіотаж, зібрав в одному місці в один час понад 2 000 охочих першими насолодитися продовженням історії про вже дорослого чарівника та його родину. Звісно, книжок вистачило не всім. А от в Івано-Франківську старт продажу відбувся спокійніше: без кілометрових черг, двійників Гаррі Поттера та інших героїв серії, проте в надзвичайно затишній, майже домашній атмосфері. Принаймні всі найвідчайдушніші фанати «поттеріани» змогли придбати очікувану новинку одними з перших. Подейкують, що уникнути надмірних черг у книгарні допоміг Святослав Вакарчук, який того дня давав концерт в обласному центрі, пише Галичина.

Цікаві відмінності та чарівний світ магії
«Гаррі Поттер і прокляте дитя» відрізняється від семи попередніх книжок серії. Насамперед тим, що це п’єса — сценарій спеціального репетиційного видання. Однойменну виставу грають в одному із театрів Лондона. Нині потрапити на неї фактично неможливо, адже квитки розкупили до кінця 2017 р. А от книжку можна прочитати вже й українською...

Ще одна відмінність полягає в тому, що восьма книжка має аж трьох авторів — Джоан Ролінр, Джона Тіффані та Джека Торна. Сюжет нової історії розгортається 19 років після подій, описаних у сьомій книжці. У п’єсі Гаррі Поттеру — 40 років, він виховує трьох дітей і працює в міністерстві магії. А от головним героєм історії є його син Албус Северус, якому доводиться миритися з тягарем свого знаменитого роду — спадком, якого він не обирав. 

«Тут сюжет ого-го-го! Тут тільки фінал з кількома розв’язками, ти думаєш, що вже все, а потім виявляється, що ні. Там у кінці зав’язано якісь вузлики, так що може бути ще щось. Але це знає тільки Ролінр. Думаю, що її спонукали. Були ж вузлики, які вона зав’язала в кінці сьомої частини, проявила ці імена», — анонсував видавець Іван Малкович.
Український переклад «Гаррі Поттера і проклятого дитя» вийшов у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Чарівну історію традиційно переклав Віктор Морозов у рекордні терміни. Тож український переклад світового бестселера знову став одним із перших у світі. На прилавках британських крамниць книжка з’явилася 31 липня, до дня народження авторки епопеї Джоан Ролінр та її головного героя Гаррі Поттера. І через півтора місяця після виходу оригіналу твір «заговорив» українською, випередивши польський та російський переклади. «Ми хотіли випередити сусідів — і тих, що хороші, і тих, що не дуже. Особливо тих, що не дуже. і нам це вдалося. Віктор Морозов завжди жартує, що від нього залежить швидкість перекладу, а від мене — якість. і якось це нам вдалося, вже очі на лоба лізли, але до від’їзду на Форум видавців ми здали книжку на фабрику», — поінформував Іван Малкович.

Встигнути першими
З нагоди виходу восьмої книжки серії про Гаррі Поттера книгарні Лондона перейшли на нічний режим роботи. Натовпи людей штурмували прилавки, щоб нарешті насолодитися читанням улюбленої історії. В Україні «Гаррі Поттер і прокляте дитя» також зчинив галас. Продаж бестселера стартував 30 вересня о 20 год. у мережах книгарень «Є» та «Ашан» і тривав до 21 години. У Києві до Українського дому, де проходила презентація книжки, прийшло понад 2 000 людей різного віку — від дітей до пенсіонерів, які хотіли першими її придбати. 

«Якщо Джоан Ролінр напише ще одного Гаррі Поттера, ми організуємо все набагато комфортніше. Ми вчимося. На щастя, всі лишилися живі й неушкоджені, а Український дім уцілів. Ще раз дякуємо всім, хто завітав і до нас, і до всіх відчинених книгарень «Є» й «Ашанів» 30 вересня о 20 год. Їхні менеджери телефонують мені і навперебій стверджують, що такого книжкового ажіотажу в найновішій історії ще не було...», — написав наступного дня у «Фейсбуці» Іван Малкович.

Затишшя по-івано-франківськи
Збираючись на старт продажу книжки в Івано-Франківську, також очікувала величезних черг. До книгарні «Є» прийшла десь за півгодини до старту події. На диво, в магазині було лише кілька найвідданіших фанатів «поттеріани». Втім, потроху люди сходилися до крамниці і ще з порога запитували продавців: «Гаррі Поттер буде?». Ті, спокійно стежачи за годинником, відповідали їм: «Так, продаж книжки розпочнеться о 20 год.». До того часу на нову книжку можна було глянути лише краєчком ока.

Продавець-стажер книгарні «Є» Уляна зауважує, що очікували ажіотажу, адже напередодні до них приходили та телефонували люди з одним запитанням: коли вийде «Гаррі Поттер і прокляте дитя»? Дівчина жартує, що всі «поттеромани» пішли на концерт гурту «Океан Ельзи», який відбувався того дня і у той час в Івано-Франківську. Спілкуючись зі мною, дівчина пильно стежить за годинником та відраховує хвилини. «Мені дуже цікаво, скільки книжок ми продамо за годину, — ділиться Уляна. — Сама виросла на «Гаррі Поттері». Сьогодні очікувала більше дітей, а прийшли люди різного віку: підлітки, молодь, бабусі. Дуже добре, що не забувають цю історію, яка побудована на дружбі. Читаючи ці книжки, вчилася любити, дружити, виживати і розв’язувати якісь свої проблеми. Також із нетерпінням чекала виходу цієї книжки».

Дев’ятикласниця Настя до книгарні прийшла з мамою та сестричкою. Каже, що чекала цієї події два роки, відколи закінчила читати сьому частину «Гаррі Поттера». «Я знайшла пост у соцмережах, що сьогодні буде прем’єра в книгарні «Є», і прийшла сюди, — розповідає дівчинка. — Люблю здебільшого щось у стилі «Гаррі Поттера», фантастику, фентезі і пригоди. Книжку вже читала англійською, в принципі знаю, про що вона, але мені дуже хочеться прочитати український переклад. Не настільки добре знаю англійську, щоб все зрозуміти. Якнайшвидше хочеться просто потримати нову книжку в руках».

Христина Зорій виділялася з невеличкого натовпу, який утворився в книгарні, адже вдягнула гостроверхий капелюх. «Мені 25 років, я  фанатка «Гаррі Поттера», виросла на цій книжці, — зізнається дівчина. — Читали її всією родиною, класом, двором. У мене брат у Києві, то він там пішов на презентацію. Будемо ділитися з ним враженнями. Я прочитала про те, як буде відбуватися ця подія у Львові: люди прийдуть у магічному обмундируванні — в мантіях, ковпаках, з паличками. і я подумала, що в мене також є схожі аксесуари, тому вирішила й собі одягнути гостроверхий капелюх, адже «Гаррі Поттер» відіграв значну роль у моєму житті. Ці книжки прищепили мені любов до читання. З нетерпінням хочу прочитати цю п’єсу. Кажуть, що це набагато динамічніший твір, інший за структурою, характером». 

Чим менше часу залишалося до 20 год., тим у книгарні ставало людніше, «поттероманів» більшало, утворилася чималенька черга. Старт продажу восьмої частини зустріли оплесками. Атмосфера була щирою й доброю. За першу годину продажу черги не стало, продали лише близько 30 книжок, а загалом реалізовано не так багато, як у інших містах України. Втім, в цьому є свої плюси, адже всі охочі могли за лічені хвилини отримати омріяну книжку і вже ввечері насолодитися читанням. Були й такі, хто до ранку вже прочитав новинку. Кажуть, гарно, але мало, тому з нетерпінням чекають продовження історії. 


15.10.2016 1337 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

761
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1726
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3308
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2236 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4434
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6182

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

597

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

532

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

521

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10150
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

992
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

937
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

773
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2582
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

995
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1308
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34248 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

446
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

511
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

856 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1064