Мета: Івано-Франківськ – місто без Теплокомуненерго

 

Влада, яка дбає за власну кишеню більше, аніж за інтереси суспільства, громади, завжди дуже любить монополії. Водоканал, газ, сервіс паркування автомобілів, теплокомуненерго… - всюди, де є великі фінансові потоки, - є можливість для влади красти. Саме тому ці структури є такими ласими для контролю чиновників.

Тут я хочу зупинитися на доцільності існування в нашому місті, Івано-Франківську, такої структури як Теплокомуненерго.

Хоча СРСР розвалився двадцять три роки тому, в нас все ще багато радянського, «совкового». Й не лише у суспільних відносинах, але й у звичайному побуті. Зокрема, ми обігріваємо наші оселі під’єднавшись до колективної мережі роздачі тепла. Велетенські застарілі котельні та теплоцентралі залишились нам у спадок від брежнєвської епохи. Можливо тоді, у часи благословенного державою марнотратства, ця система була виправданою.

В добу індивідуалізації побуту та раціонального використання енергоносіїв споживачі тепла та гарячої води змушені часто в кілька разів переплачувати за енергоносії через втрати тепла на теплотрасах, через неефективне застаріле обладнання котелень. При цьому якість надання послуг часто стає темами анекдотів.

Відсутність теплої води влітку, відсутність вибору температурного режиму, холодні батареї поза опалювальним сезоном та інший спадок барачно-гуртожицького світу. Тим більше, що існує вихід: перехід на системи автономного опалення.

Україна знає вже приклади того, коли міста повністю відмовляються від підприємств Теплокомуненерго. Прикладом може бути і курортне Яремче, де також колись було Теплокомуненерго. Проте в цьому місті влада поступила прогресивно – всі помешкання були переведенні на автономне або локальне опалення. Не є таємницею те, що місцеві бюджети надають немалі грошові дотації для підтримки своїх Теплокомуненерго. В Яремчі ж вирішили – за ці кошти встановити автономні опалювальні системи для малозабезпечених сімей. Адже не є таємницею, що в кожному багатоквартирному будинку є кілька сімей, які неспроможні з різних причин оплатити такі видатки.

Влада яка дбає про людей, а не про фінансові потоки, до яких можна присмоктатися, завжди знайде спосіб як життя людей зробити комфортнішим. Окрім систем індивідуального опалення можливі проекти локальних будинкових (зокрема, дахових) котелень. Можна розробити систему кредитування для придбання систем опалення, або ж допомогти у відшкодуванні процентів за кредитами. Попрацювати щодо залучення грантових коштів для утеплення будинків та зменшення таким чином тепловтрат.

Кілька років наполегливої роботи і кожний івано-франківець буде регулювати теплопостачання за своїми потребами і можливостями, не витрачаючи кошти на підігрів землі навколо теплотрас та крадіжки чиновників на непрозорих тендерах, хабарах, відкатах та іншому.

І не будуть тоді франківці жартувати, коли мова заходить про відсутність в крані гарячої води та неможливістю прийняти душ поза опалювальним сезоном, - «та скільки там того літа»?

Той, хто каже, що ці проблеми вирішити неможливо – брехун, або ж неспроможний керівник.

Для прикладу – десятиліттями в сусідньому Львові кожна міська влада стверджувала, що вирішення проблеми цілодобового водопостачання в Львові неможливе. Проте теперішня владна команда питання вирішила і львів’яни вже забули про ті часи, коли вода подавалася «за графіком». Все питання в тому, чи влада має волю до вирішення проблем, чи вміє вона мислити та планувати стратегічно, чи довіряють їй потенційні інвестори? Чи сприймає вона (влада) свої посади як тимчасовий бізнес, коли треба швидше і більше «урвати», чи все ж вона сприймає їх як місце служіння громаді?

Припускаю, що міська влада так довго і вперто чіплялась за древню систему теплопостачання з однієї причини – на Теплокомуненерго можна було красти. Багато й безпечно.

Одним із своїх програмних завдань я бачу втілення давно назрілого проекту – переведення ВСЬОГО ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА на автономне та локальне опалення.

Вивчивши досвід Австрії, я готовий до здійснення цього амбітного проекту. Наші спеціалісти вже розробляють план «автономізації» опалення в місті, умовно розділивши міську територію на три рівні складності вирішення проблеми. Перший рівень – територія приватної забудови та сучасні мікрорайони на штиб вулиці Володимира Великого, де практично немає централізованого опалення. Другий рівень – центр міста, де розвинуті газові комунікації дозволяють відносно безболісно відмовитись від котелень. Третій рівень – спальні райони, що потребують певних ресурсів для того, щоби тамтешні мережі зробити більш диверсифікованими.

Але всі ці проблеми можна вирішити після того, як міський голова, депутатська більшість в міській раді та депутат Верховної Ради від міста будуть командою однодумців, що мислять прогресивно та стратегічно, системно і програмно.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК "Буковель"


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

520
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2383
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

833
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34115 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683