Мобілізація студента, попри відстрочку від призову: судова практика

Військовозобов'язані, які мають право на відстрочку, мають повідомляти про це ТЦК та СП.

Так, справу з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізував юрист, пише Фіртка.

Як розповів Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ», згідно з обставинами справи, чоловік звернувся до суду через те, що його нібито незаконного призвали на військову службу під час мобілізації.

Чоловік зазначив, що не підлягав призову, оскільки є здобувачем фахової передвищої освіти, тобто студентом.

Розглядаючи обставини справи, суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, зазначивши, що чоловік на момент призову мав право на відстрочку як особа, яка здобуває освіту, а обов'язок перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП).

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги зазначив, що обов'язок надати документи, що підтверджують право на одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, покладено саме на військовозобов'язаного.

Водночас, чоловік не надав доказів того, що він подавав до відповідного ТЦК та СП документи на підтвердження його права на відстрочку, а тому на час прийняття оскаржуваного наказу ТЦК та СП не володів інформацією, яка б надавала чоловіку право на відстрочку.

Не погоджуючись із таким рішенням, чоловік подав касаційну скаргу, мотивовану тим, що обов’язок щодо перевірки документів та підстав для відстрочки покладено на ТЦК та СП, а не на військовозобов’язаного.

Переглянувши матеріали справи, Верховний суд дійшов до висновку, з метою ведення районними ТЦК та СП обліку військовозобов'язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов'язок зі своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи та посади.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про зміну рівня освіти.

Також суд наголосив, що навіть виконання обов'язку закладом освіти повідомити відповідний ТЦК та СП про зміни у даних військовозобов'язаного, якого прийнято на навчання до цього закладу освіти, не спростовує наявність у військовозобов’язаних обов'язку надати відповідні документи щодо зміни їх рівня освіти до органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, у встановлений строк.

Крім цього, суд зазначив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним, якщо він оформив його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним ТЦК та СП).

При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.


Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі № 280/6033/22.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1103
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6786
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14881 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1802
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1054
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6522

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

857

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1653

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1454

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1326
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

424
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

683
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

845
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

651
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1746
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

771
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1067
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34898 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

249
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

426
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

734
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

649