На обліку обласного гепатологічного центру перебувають більше тисячі прикарпатців

 

 

28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. Цей вірус забирає близько 3500 життів щодня, така статистика співставна лише зі смертністю від ВІЛ та туберкульозу. 

 

За даними ВООЗ, у світі налічується близько 2 мільярдів людей, інфікованих гепатитом В, 180 мільйонів – гепатитом С, пише Фіртка із посиланням на прес-службу ІФНМУ.

 

Як повідомив асистент кафедри інфекційних хвороб і епідеміології ІФНМУ Руслан Мізюк, наразі на обліку в обласному гепатологічному центрі зареєстровані 1269 прикарпатців, які страждають на хронічні гепатити В і С та їхні змішані форми.

 

Однак, як наголошує завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології ІФНМУ Олександра Пришляк, це число треба множити на 15, адже офіційна статистика є відносною. Реальна кількість хворих невідома.

 

Одним із найгрізніших є гепатит С. Головна небезпека у тому, що гепатит С перебігає майже непомітно, допоки не виявиться вже кінцева стадія – цироз печінки. Тобто людина може роками нічого не відчувати й не знати про недугу. Власне, через пізнє діагностування вірус гепатиту С і називають «ласкавим» убивцею. «Гепатит С вже переріс у приховану епідемію. Чимало стереотипів та звичайна необізнаність населення ще більше ускладнюють критичну ситуацію, – зауважує доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Ігор Грижак. – Визначити це захворювання здатен лише спеціальний аналіз. Найчастіше хвороба виявляється під час випадкових клінічних досліджень, наприклад, обстеження донорів, вагітності або підготовки людини до планової операції». 

 

Поширенню гепатиту С в Україні неабияк посприяла АТО. Чимало солдатів-санінструкторів, лікарів, волонтерів, які допомагали пораненим, заразилися саме на фронті.

 

Нинішня прихована епідемія гепатиту С є також наслідком наркобуму кінця 1990-х років, коли серйозно постала й проблема ВІЛСНІДу. «На той час споживачі ін’єкційних наркотиків про стерилізацію шприців узагалі не думали, – розповідає Ігор Грижак. – З часом інформаційна пропаганда подіяла, і спалах як гепатиту С, так і ВІЛ-інфекції серед наркоманів помітно вщух. Натомість недуга поширилися на соціально адаптованих і часто успішних людей».

 

Гепатит С передається лише через кров, і найчастіше це відбувається під час переливання препаратів крові та використання нестерильного інструментарію. В Україні недостатньо уваги приділяють банальній, але дуже потрібній стерилізації інструментів.

 

До речі, статевим шляхом гепатит С передається значно рідше, ніж прийнято вважати – лише до 5% таких випадків.

 

Іншим поширеним стереотипом є те, що, мовляв, хвора на гепатит С жінка не здатна народити здорову дитину. Це неправда. Як інформує Ігор Грижак, випадки передачі вірусу від матері до дитини не перевищують 5-10%. Також не забороняється грудне вигодовування малечі.

 

Чому й досі не знайдено вакцини проти цієї страшної інфекції? Річ у тому, що кожних 20-30 хвилин вірус змінює свою антигенну структуру. Загалом відомо щонайменше шість основних генотипів вірусного гепатиту С і понад 50 підтипів.

 

Не так давно в Україні почала діяти державна програма, яка безкоштовно забезпечує хворих на хронічні гепатити необхідними препаратами, адже лікування є дороговартісним. 


29.07.2016 478 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2289
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1067
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1024
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2174
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3624
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2561 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

870

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

759

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

708

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

698
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10375
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1223
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5347
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1072
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2863
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1224
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

450
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

323 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

762
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

654
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

702