
Сьогодні, 30 травня, Громадська мережа ОПОРА провела публічну дискусію на тему: «Парламентські партії в Україні: стандарти роботи на всеукраїнському та регіональному рівнях».
В рамках заходу учасники обговорили стандарти належної роботи та практичні проблеми діяльності парламентських партій на регіональному рівні, передає кореспондент Фіртки.
У відповідь на запит до Міністерства юстиції України ОПОРА отримала та проаналізувала інформацію щодо усіх зареєстрованих шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді.
Зокрема найбільш розгалужену мережу партійних осередків по Україні має ВО «Батьківщина» - 16862 обласних, міських, районних. Найбільша кількість зосереджена в Одеській та Львівській областях, натомість найменше – у Чернівецькій.
Партія «Блок Петра Порошенка» займає друге місце у рейтингу. Кількість її партійних осередків в 10 разів менша, ніж в "Батьківщини" – 1786 структурних утворень.
Вцілому найбільша в Україні концентрація зареєстрованих утворень парламентських політ партій припадає на Одеську область – понад 7% від загальної кількості.
Координатор Громадської мережі ОПОРА в Івано-Франківській області Іван Маруняк виділив фактори, які перешкоджають інституціалізації партійної системи в Україні: інституційні, соціальні та нестабільні.
За словами Маруняка, негативними факторами є низький рівень довіри у суспільстві, низький відсоток громадян, які є членами партії та готові її фінансувати, низька інтенсивність комунікації політпартій з виборцями, адже не завжди громадські приймальні працюють.
«Найбільша робота приймалень відбувається у довиборчий період», - зазначив Іван Маруняк.
Також, він наголосив на великій кількості безпартійних людей, котрі йдуть на вибори.
Щодо принципів роботи політичних партій, позитивним є коли партія створена у результаті ініціативи громадян. Також, відзначив Маруняк, позитивоом є, коли партія має ідеологію, натомість мінус - коли партія змінює свою позицію на діаметрально протилежну.
«Належним принципом роботи партії є прозорість фінансування, негативно це те, що ми маємо зараз – фактично тіньове фінансування. Також негативним стандартом роботи політ партії є лобіювання інтересів окремих представників. Позитив - коли кандидати не є «випадковими людьми»», - підкреслив Маруняк.
В Івано-Франківській області налічується 662 партійних осередки, однак це швидше формальне число, а не реальне. Як відмітив Маруняк, в нашій області найрозгалуженішою є партія Батьківщина.
Крім того, Громадянська мережа ОПОРА презентувала всеукраїнську карту контактів приймалень парламентських партій та 198 депутатів, обраних за мажоритарними округами. Тут мешканці міст можуть ознайомитись з переліком контактів приймалень парламентських партій. (Rada.oporaua.org/map).
За словами Маруняка, з часом з цього сайту зникатимуть ті осередки, які існують лише "на папері".
"Часто мережа партій є формальною, громадські приймальні не працюють", – зауважив Іван Маруняк.