Прикарпатські майстри — про традиції і секрети писанкарства напередодні Великодня

 

Писанкарі намагаються дотримуватися споконвічного правила: коли розписуєш писанку, мусиш мати чисті руки, чисту сорочку і чисті помисли.

 

Інакше навіть не берися до роботи, бо вся праця зійде на пси. Твоє розмальоване яйце залишиться просто розмальованим яйцем. І ніколи писанкою не стане. І нічиє серце не розвеселить…

 

Таку настанову дає відома народна майстриня, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук з Ковалівки.

Оповідає, що від дитинства мріяла навчитися писати писанки, спостерігаючи, як це робить її бабуся Варвара Лесюк. А бабуся навчилася цій художній науці від свекрухи. Свекруха – від своїх родичів. І так зародження того писанкарського священнодіяння губиться десь у дрімучих епохах становлення родів. Найважливіше, що воно не переривається. Тому не губиться код. Значення символів не змінюються. Для прикладу, прадавній знак сварга як означав рух сонця і все, що з цим рухом пов’язано, так і означає. Причому, що дивує, – однаково в усіх народів. (І як тут не вірити в біблійну історію про одного для всіх предка?).

Мар'яна Ковбаснюк-Джумачук
Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук

Але повернемося до реальності – до писанок бабусі нашої майстрині Мар’яни. Який підготовчий процес? Перед тим, як курка готова була знестися, жінка її гніздо вмощувала сіном, аби яйце збереглося чистим. Тоді з радісною душею бралася за розписування. Відтак писанку бажано було окропити свяченою водою. У такому разі її вміст не псувався, а природним шляхом собі висихав.

Пані Мар’яна береже, як дорогоцінний скарб, бабусині писанки. Деякі з них, як і Мар’янині, експонуються у Коломиї в Музеї писанкового розпису. Ковалівська писанкарка мала персональну виставку у Коломиї, її роботи експонувалися у Чернівцях, Києво-Печерській Лаврі, у музеї під відкритим небом під Києвом, а також у Таллінні. У цій давній естонській столиці проживає чимала українська греко-католицька громада, яка має свій храм. У підвальних приміщеннях цього храму розташувався музей. Серед багатьох цінних експонатів музею поважне місце займають писанки пані Мар’яни.

Вище було відзначено родову безперервність писанкарського мистецтва нашої майстрині. Так воно й триває. Активно до розпису писанок прилучилася й донька Марічка, учениця Коломийської гімназії. Дівчинка неодноразово займала призові місця на конкурсах писанкарів. Мама Мар’яна впевнена, що хист до писанкарства буде гідно переданий усім наступним поколінням Ковбаснюків-Джумачуків.

Поставте каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця.

Місцем, де акумулюються писанки з усіх континентів світу, є Музей писанкового розпису. І про це знають наші краяни. А от поставте першому-ліпшому краянину каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця. Розмальовану писанку розрізають на дві половинки. Вміст виймають і зсередини яйце обклеюють рваними клаптиками паперу. Тоді дві половинки з’єднують. Така ось нехитра, але унікальна технологія.

Ірина Блонська
Ірина Блонська // Фото Андрія Флорі

Науковий співробітник Музею писанки Ірина Блонська щопонеділка веде в музеї майстер-класи розписування писанок для дітей. Нема відбою від охочих. Каже: писанка наче несе в собі якусь магію. Геть усім охота самому спробувати.

Майстриня навчилася писанкарських премудростей від своєї сестри Оксани Григорчак. Зізнається, що з замилуванням спостерігала, як у руках сестри звичайне куряче яйце стає маленьким сакральним раритетом. Нині Ірина сама творить подібне і навчає цьому дітей. Музей довірив жінці робити копії писанок з музейного фонду для відправлення на різноманітні виставки в Україні та за її межі.

–          Крім традиційної воскової техніки виготовлення писанок я розписую їх технікою травлення, – пояснює Ірина Блонська. – А орнаменти використовую традиційні: «сорок клинців», орнаменти з зіркою, з кониками, або оленями (пов’язані з сонцем), баранячі ріжки, «берегинька», «дерево життя», з елементами по-різному модифікованої свастики, заштриховані трикутники, що означають зоране поле та багато інших значень і символів.

По центру - Олег Кіращук
По центру – Олег Кіращук

Малочисельну, але знакову когорту покутських писанкарів «обрамлює» Олег Кіращук, активний майданівець і учасник АТО. Молодого чоловіка ми застали в приміщенні благодійної організації «Карітас». Справа в тому, що при «Карітасі» діє таке собі товариство різнозацікавлених і різновікових активних коломиян під дещо таємничою назвою «Університет третього віку». Олега запросили дати цим людям декілька уроків писанкарської художньої творчості.

Олег Кіращук почав писати писанки ще в дитинстві. Навчали цьому хлопця бабуся й мама. Професійна художня освіта не дала знань, необхідних для розписування писанок. Тому Олег відвідував різні села, де мешкали знані в тій місцевості старенькі писанкарки. Там він зібрав найкращі взірці писанок. Варто зазначити, що сучасні писанкарі рідко створюють автентичні композиції, вони більше заклопотані збереженням і відтворенням старовини. Воно, без сумніву, схвально. Щодо Олега, то він зумів на традиційній основі виробити власний почерк, наважившись вносити нові елементи в традиційну символіку. Не так давно Олег Кіращук мав у Коломиї персональну виставку, на якій представив понад сорок унікальних авторських композицій на курячих, гусячих та страусових яйцях.

 

Іван ДЖИНДЖУРА, ДК


29.04.2016 2017 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

151
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13145 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1495
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

817
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6021
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1669

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

592

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1412

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1226

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1128
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

476
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

606
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1522
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

549
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

832
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5866
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13351
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

178
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

485
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

436
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

747 2