Про фракійські кургани і місто-цвинтар

 

Подорожі Болгарією змусили поважати цю країну через її ставлення до охорони історико-культурної спадщини. Тим більше, що ця балканська країна ще 20 з лишком років тому належала до табору держав-союзників СРСР і ситуація в ній не надто відрізнялася від реалій на просторах Союзу. 

 

Якщо ви придбаєте путівник по туристичних принадах болгарського узбережжя Чорного моря, то будете шоковані значною кількістю історико-архітектурних пам’яток і пам’ятників, великим переліком музейних установ. Каліакра, Балчик, Несебр та й загалом майже кожне містечко Чорноморського узбережжя здатне похвалитися залишками грецької, римської, староболгарської архітектури чи порівняно недавніми пам’ятками, як-от палац румунської королеви Марії в м. Балчику

До того ж болгари зберігають і пам’ятники росіянам — визволителям від турецької неволі, і гармати берегової артилерії, з яких обстрілювали російські військові кораблі в період Першої світової війни. Бо це ж усе їхня історія. А ще ця історія приваблює туристів і приносить прибутки.

«Але яка в них історія? Куди нам до них?» — скажете ви. Ні, ми лише хронічно не вміли і не вміємо берегти власну історію та її пам’ятки. і якщо В. Ющенко чи С. Тарута прилюдно хваляться своєю колекцією трипільських старожитностей, то хтось мав би їх спитати про походження цих артефактів і законність придбання їх. От у Болгарії за кожним фракійським курганом налагоджено стеження з... космічного супутника, і через це з нього неможливо нічого поцупити.

Натомість в Україні процвітає «чорна археологія» — від пошуків скіфських артефактів до мілітарних залишків періоду Другої світової війни. А ті історичні рештки, що у нас збереглися, в багатьох випадках у значно гіршому стані, ніж ті ж болгарські пам’ятки.


Такі реалії зі збереженням історико-культурної спадщини в Україні пов’язані як з невіглаством українських чиновників, так і з розумовою відсталістю багатьох наших олігархів. Зокрема, українські держслужбовці не бачать перспективи отримання «відкатів» у процесі реставрації пам’яток, а українські багатії в своєму меценатстві не спроможні піти далі фінансування власних футбольних клубів.

А ще забули про політичні сили, які штампують на догоду політичній кон’юнктурі металеві, бетонні, бронзові пам’ятники таким людям, котрі деколи не мали ніякого стосунку до місць, де їх встановлюють.

І що з цього випливає? Уявіть собі реакцію європейського туриста, якому показують в Івано-Франківську браму палацу Потоцьких в риштуванні і кажуть, що тут колись була резиденція одного з найбільших польських магнатів епохи середньовіччя. А як він собі має додумувати про решту палацу і оцінювати нас? Після цього турист обходить решту міста і зіштовхується з пам’ятниками і пам’ятними дошками, що присвячені майже чужим для Івано-Франківська людям чи подіям. А біля них — вінки, вінкиѕ Не місто, а цвинтар якийсь... 

Ці проблеми треба розв’язувати. Для того, щоб у відділах охорони культурної спадщини та музейної роботи залишилися працювати лише порядні люди, які б не брали хабарів за дозволи на знищення історії, не треба коштів. Можна було б і встановити тимчасовий мораторій на будівництво нових пам’ятників, а зекономлені кошти витрачати на першочергові реставраційні роботи. Було б тільки бажання...

 

Опубліковано у виданні: Галичина. – Івано-Франківськ. 2013. – 14 вересня. – С.3.


17.09.2013 Сергій Адамович 1980 16
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

529
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

377

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

394

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

392

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1080
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

519
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2382
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

832
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1155
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34114 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

377
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

715 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681