Рецепт вирішення кризи на Сході України

 Треба послухати Росію і зробити навпаки. 

Росія вимагає:

- дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України.

- федералізацію України – залишитися унітарними.

- позаблоковості – вступити до НАТО. 

Чому Україна в цілому має проблеми з Донецькою і Луганською областями? 

Давайте відповімо собі на запитання?

Перший блок питань. (Вимагають дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України).

1. Скільки «державних» мов функціонувало в Донецькій і Луганській областях на протязі останніх 23 років незалежності? Одна? Дві? 

Відповідь. – Одна, російська. 

2. Яка мовна група дискримінується у Донецькій і Луганській областях? Російськомовні чи україномовні?

Відповідь. - Україномовні. 

3. Щоб зберегти Донецьку і Луганську області у складі України, що треба зробити?

Варіанти відповідей.

А) Узаконити у Донецькій і Луганській областях монопольне вживання російської мови.

Б) Узаконити  створену у Донецькій і Луганській областях зону без української мови і культури.

В) Розповсюдити приклад Донецької і Луганської області на всю Україну.

Відповідь. - Мабуть щось інше, бо перші три варіанти ми вже проходили. 

Другий блок питань. (Вимагають федералізацію України – залишитися унітарними). 

4. Хто у роки незалежності здійснював управління в Донецькій і Луганській областях?

Відповідь. - Донецька і Луганська область були нібито звичайними областями, але «враховуючи специфіку», області мали фактичну автономію. Офіційний Київ у місцеві економічні і фінансові справи не пхався. До проросійських рухів ставилися дуже толерантно. Мова функціонувала тільки одна - російська. Все українське висміювалося і зневажалося. Люди майже не інтегрувалися в українське суспільство. Створювався «народ Донбасса». 

5. Що з цього вийшло?

Відповідь. - В Донецькій і Луганській областях усю повноту влади мають місцеві кримінально-олігархічні угрупування. І не тільки в Донецькій і Луганській областях. Бо Єнакієвська, Макеєвська, Горловська та інші організовані мафіозні групи спираючись на політичну підтримку Партії регіонів, і гроші Ахметова, Клюєва, Єфремова, і їм подібних, з часом взяли владу по всій Україні. На сході України утворився чужерідний Україні російськомовний, російськокультурний анклав з своєрідними мешканцями - «іноземцями з українськми паспортами». 

6. До чого ми докотилися з цією «автономією», котра керувалася мафіозними структурами?

Відповідь. - До злиднів, бандитизму, розквіту наркоманії і алкоголізму. Тепер це виражається в сепаратизмі, розгулі ненависті до всього українського, оскверненні українських державних символів, спробах насильницьким способом змінити конституційний лад, у закликах до іноземної держави ввести свої війська на територію України. 

7. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил здійснилися?

Відповідь. - Переформатувати єдину, соборну,  унітарну Україну в федерацію автономних республік. 

8. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил не здійснилися?

Відповідь. - Почати не з сепаратистів, а з олігархів. Скинути ярмо яке одягли на "народ Донбасса" Ахметов, Єфремов і їм подібні. Націоналізувати, а у декого конфіскувати незаконно нажите  і вкрадене у людей майно і багатства. Злодії, грабіжники і бандити повинні бути не в Лондоні чи Женеві, а  тюрмі. І «народ Донбасса», це підтримає, і вийде на вулиці з жовто-блакитними прапорами, і боротьба з сепаратистами буде вже недоречна, проблема відпаде сама по собі. 

Третій блок питань. (Вимагають позаблоковості – вступити до НАТО). 

9. Ким для України є Росія?

Відповідь. - Росія – багатовіковий стратегічний ворог України. 

10. Як захиститися від ворога і агресора?

Відповідь. - Увійти до складу військово-політичного блоку НАТО.

 

P.S. Візьмемо суху статистику по Донецькій і Луганській області. Відповідно етнічні українці складають – 56,9% і - 58,0% від усього населення. Будь-хто вам скаже, що тут немає умов для проживання, навчання, роботи україномовної людини, немає україномовного середовища. Корінне населення, - 2,74 млн. етнічних українців Донецької та 1,47 млн. етнічних українців Луганської областей зрусифікували ще століття тому, і це до певної міри так.

Чому не чути виступів комуністів і регіоналів на захист мовно-культурних прав україномовних людей? Хтось цікавився у них чому вони вживають українську у кращому випадку тільки в сім’ї?

Отож, факт. Нині Донецька і Луганська область - суцільно зросійщені області, етнічні українці тут у культурно-мовній сфері мають трохи більше прав, ніж курди у Туреччині. А нам Донбас наводять, як приклад двомовності, гармонійного співжиття людей різної національності. Їх досвід хочуть поширити на всю Україну.

Гадаю мало кому відомо, що на півночі цих областей компактно розташовуються райони в яких етнічні українці становлять абсолютну більшість.

У Луганській області в Новопсковському, Марківському, Білокуранському, Сватовському, Біловідському, Старобільському, Кременецькому районах українці становлять більше 80% відсотків.

У Донецькій області більше 80% населення етнічні українці становлять в Олександрівському, Красноармійському, Словянському, Добропільському, Краснолиманському районах.

Якщо б процеси у мовно-культурній сфері відбувалися природно, то ці райони мали б бути оазисами українського життя у цьому, як ми уже зазначали, в цілому російськомовному регіоні. У цих районах мали б функціонувати україномовні школи, видаватися україномовні газети, звучати україномовне радіо, українською мали б писатися цінники на товари в магазинах та вулична реклама і т.д. Але чому цього всього немає?

Чому ці райони в абсолютній більшості населені етнічними українцями стали російськомовними? Хто дбає про забезпечення мовно-культурних прав україномовних? Чому влада турбується тільки про права російськомовного населення?

Наприклад, у Донецькій області 1,13 млн. жителів визнали українську рідною, у Луганській 0,74 млн., але ви цього не відчуєте (не почуєте такої кількості україномовних) перебуваючи на Донбасі. Отож, українська мова в цих областях повністю витіснена російською на навіть не на другий, а на п’ятий план. Бути україномовним на Донбасі означає повстати проти системи, стати майже героєм. (На прохання говорити українською донецький губернатор послав хлопця до Івано-Франківська http://tsn.ua/ukrayina/na-prohannya-govoriti-ukrayinskoyu-doneckiy-gubernator-poslav-hlopcya-do-ivano-frankivska.html)

У Донбасі чистої української немає вже давно, - переважає суржик. Хоча навіть ті етнічні українці, які вказали під час перепису українську як рідну мову, здебільшого вимушені послуговуватися російською мовою, бо їхні мовно-культурні потреби влада не враховує.  Наявність у цьому регіоні україномовних громадян просто не передбачається і таких за замовчуванням тут немає, і не повинно бути. (Мер Донецька не розмовляє українською, щоб його не вважали божевільним http://tsn.ua/ukrayina/mer-donecka-ne-rozmovlyaye-ukrayinskoyu-schob-yogo-ne-vvazhali-bozhevilnim.html)

І такий стан називається двомовністю. І такий стан речей рекомендують розповсюдити на всю Україну.

Донецька область. Етнічні українці становлять – 56,9%, етнічні росіяни - 38,2% населення. Тільки 41,2% етнічних українців українську мову вважали рідною, або в цілому - це 24,1% населення Донецької області, що на 6,5% менше, ніж за даними перепису населення 1989 року. Навпаки, аж 98,6% етнічних росіян визначили російську мову як рідну, або від усього населення - 74,9%. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 7,2%.

Луганська область. Етнічні українці становлять – 58,0%, етнічні росіяни - 39,0% населення. Тільки 50,4%, етнічних українців вважали українську мову рідною, або 30,0% населення Луганської області, що на 4,9% менше, ніж за даними перепису 1989 року. Навпаки, аж 98,2%, етнічних росіян назвали російську мову як рідну або це 68,8% населення. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 4,9%.

Все було б добре, нехай би хоч навіть 100% етнічних росіян визнали рідною мовою російську, але хіба це нормально такий низький відсоток визнання рідною мовою української в етнічних українців Донбасу  - 41,2% і 50,4%? Чому відсоток етнічних українців, що визнають рідною українську мову невпинно падає? Вражає…

Яка мова замінила і продовжує заміняти українцям рідну? Не важко здогадатись, - російська. У Донецькій області – 58,7%, у Луганській - 49,4% етнічних українців вважають російську рідною. З кожним десятиліттям, з кожним переписом населення цей відсоток росте.

Як бачимо станом на 2001 рік, у порівнянні з 1989 роком, незалежна Україна у проведенні русифікації зберігає «хорошу динаміку». А нас лякають повальною повзучою українізацією… Погано, що якраз  українізація у Донбасі не проводилася зовсім,  і плоди цього ми тепер пожинаємо.

Отже, нарешті потрібно на практиці запроваджувати у даних областях українсько-російську двомовність. Усюди, крім російської має вживатися українська, а у адміністративно територіальних одиницях, де переважають етнічні українці, і поготів.


11.04.2014 Сергій Стефанко 2033 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34141 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713