Секрети виробництва шампанського: що знають французькі винороби

У французькій провінції Шампань виготовляють елітні ігристі вина, які у світі відомі під запатентованою назвою «шампанське». Люди помилково відносять до цієї категорії усі ігристі вина, але так називатись має право лише продукція цього регіону. Виробники на державному рівні закріпили вимоги до алкогольних напоїв і ретельно їх дотримуються.

Процес виробництва

Провінція Шампань визнана найкращою за кліматом та складом ґрунту для вирощування кислих різновидів винограду, які стають основою справжнього шампанського. Для отримання якісного напою також використовують класичну багатоетапну технологію. Французьке шампанське виготовляють таким чином:

  1. Вичавка кюве, тобто першого соку, який мінімально контактує з мезгою. Лише він вважається достатньо чистим та насиченим для отримання яскравого букету.
  2. Кожен вид отриманого соку бродить у різних металевих ємностях, а за виготовлення елітних марок — у дубових бочках. Саме так отримують кисле сухе вино, яке стає головною сировиною.
  3. Далі підготовану сировину різних сортів змішують згідно з рецептом конкретного шампанського. До складу може увійти до 50 сортів з різних виноградників. Іноді також додають сік другої і третьої вичавки.
  4. Вторинне бродіння вино проходить уже в пляшках, спеціально виготовлених зміцненими до тиску. Їх розміщують у горизонтальному положенні у винному льоху, ретельно слідкуючи за вологістю та температурою.
  5. Під час бродіння випадає осад, який необхідно видалити. Тому в кінці пляшку на декілька днів перевертають шийкою вниз і залишають у такому положенні до шести років, щоб напій набув ідеального смаку та аромату.
  6. Після витримки шийку заморожують і відкупорюють пляшку. Заледенілий осад легко вилітає разом з корком під тиском газів. Вільне місце заповнюють сумішшю вина та цукрового сиропу, після чого закривають пляшку новою пробкою та кріпленням з дроту.

В кінці пляшку шампанського ретельно протирають від пилу та наклеюють етикетку з основними відомостями про алкогольний напій.

Які особливі прийоми використовують

Ігристі вина виробляють у всьому світі, і багато з них стали відомими, в тому числі італійські різновиди. Багато людей у магазинах запитують Асті шампанське, хоча правильніше сказати «ігристе». До справжнього шампанського можуть входити лише Піно Нуар, Піно Маньє та Шардоне.

Для виготовлення напою використовують трохи недозрілий виноград, який збирають вручну. Так досягають надзвичайного контролю за якістю ягід, одразу відсіюючи зіпсовані. Пізніше ретельно розділяють сировину, віджимаючи продукцію різних виноградників окремо та використовуючи сік першої партії.

Технологія виробництва дуже трудомістка, адже дріжджовий осад видаляють за допомогою вуглекислого газу, а пляшки витримують близько року, щоб видалити вуглекислий газ у процесі бродіння. Тому справжнє шампанське, виготовлене за класичною технологією, не може бути дешевим. Для зниження вартості іноді використовують вторинне бродіння у спеціальному резервуарі та додавання дозажу, але смак виходить не настільки натуральним та яскравим.

Реклама


29.05.2024 366
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

427
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6681
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14839 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1765
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1028
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6464

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

821

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1623

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1290
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

378
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

656
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

812
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

590
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1710
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

740
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1036
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34858 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

195
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

402
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

706
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

622