Симптоми раку шкіри: розпізнавання тривожних ознак

На початкових стадіях рак шкіри не супроводжується болем. Проте зміни, які відбуваються зі шкірою, можуть бути помітні. Пухлина може викликати зміни на поверхні шкіри: ділянка може стати червоною або темною, з'являються лущення або утворюються нові утворення. Деякі пацієнти відчувають свербіж, печіння або напруження в ураженій ділянці.

Ранні ознаки немеланомного раку шкіри можуть суттєво відрізнятися. Цей тип раку може бути або базальноклітинним, або плоскоклітинним. Навіть на ранніх стадіях захворювання вони мають різні прояви, які можна відрізнити за формою, кольором і відчуттями ураженої ділянки шкіри.

Симптоми немеланомного раку шкіри

Цей тип пухлин зазвичай розвивається на ділянках, які найбільше піддаються сонячному випромінюванню, таких як ніс, куточки повік, вуха, безволоса шкіра голови та губи. Він також може виникати на плечах, руках та декольте.

Можливі ознаки базаліоми (базальноклітинного раку)

На ранніх стадіях базаліома може з’явитися на шкірі у вигляді вузлика, який:

  • Має скляний, білуватий або червонуватий колір;
  • Може містити тонкі кровоносні судини;
  • Може бути поглибленим посередині;
  • Зазвичай супроводжується зміненими ділянками шкіри, покритими кіркою, які не загоюються.

Базаліома також може мати вигляд рубцеподібної або запаленої ділянки шкіри або мати темний колір, але це трапляється рідше. На ранніх стадіях вона може спричиняти відчуття печіння, стягнутості або свербіж, але болю зазвичай немає.

Якщо базаліома не лікується, її вигляд змінюється в процесі прогресування. Вона може набувати вигляду виразки або напівкулястої пухлини, краї якої злегка загнуті догори. Іноді вона складається з кількох вузликів, схожих на нитки перлів. Розвинута базаліома може почати кровоточити, що викликає біль на шкірі, детальніще на сайті лікарні https://www.lissod.com.ua/ua/about-cancer/cancer-types/rak-koji/

Можливі ознаки плоскоклітинного раку

На ранніх стадіях плоскоклітинний рак може виглядати як груба, почервоніла ділянка шкіри, яка:

  • Може бути помітно затверділою або лускатою, нагадуючи наждачний папір;
  • Відрізняється від решти шкіри по твердості;
  • Може нагадувати виразку або вузлик з загнутими краями.

Іноді цей тип пухлин може нагадувати рану або шрам, що не загоюється. Якщо плоскоклітинний рак залишається невиявленим, його зовнішній вигляд змінюється, і на ураженій ділянці з’являються нові кірки. Пізніші стадії можуть супроводжуватися кровоточивістю та болем.

новини онкології

Актинічний кератоз на губах. Коли актинічний кератоз (актинічний хейліт) розвивається на губах, уражена ділянка стає лускатою і білястою, а кордон між губою та рештою шкіри стає розмитим. Цей стан може бути передраковим, оскільки плоскоклітинний рак може розвинутись з актинічного кератозу.

Актинічний кератоз на інших ділянках шкіри зазвичай виглядає як луската ділянка, вузлик або горбок, колір яких може бути червонуватим або червоно-коричневим. Вони, як правило, виникають на обмежених ділянках шкіри, які піддаються впливу сонця.

Хвороба Боуена. Це ще одне передракове ураження, яке проявляється у вигляді червонуватих або коричневих плям різних розмірів на шкірі. Згодом ці плями можуть трансформуватися в пухлини, що кровоточать і викликають біль.

Важливо розуміти, що зміни шкіри, що не загоюються, на яких з'являються нові корки, а також біль і кровотечі є сигналами, що можуть вказувати на прогресуючий рак шкіри.

новини онкології

Симптоми меланоми шкіри

Ось основні моменти, на які слід звернути увагу під час самостійного огляду шкіри:

  1. Родимки та їх зміни. Родимки (пігментні плями) можуть змінюватися, ставати більш темними або почати кровоточити. Важливо звертати увагу на будь-які зміни в існуючих родимках або нові пігментні плями.
  2. Правило ABCDE. Це допомагає відрізнити злоякісні зміни від доброякісних:
    • A (Asymmetry) – асиметрія: якщо одна половина родимки відрізняється від іншої.
    • B (Border) – край: нерівний, розмитий або зубчастий край.
    • C (Color) – колір: неоднорідний колір, зміна кольору, що включає різні відтінки коричневого, чорного, червоного.
    • D (Diameter) – діаметр: родимка більша за 6 мм.
    • E (Evolving) – зміна: якщо родимка змінюється в розмірі, кольорі або формі.
  3. Запущені стадії меланоми. Якщо меланома прогресує, вона може викликати біль, свербіж, кровоточити, набрякати або покриватися кіркою. Важливо звернути увагу на ці ознаки.
  4. Локалізація меланоми. У чоловіків меланома найчастіше виникає на спині або грудній клітці, у жінок – на ногах, зокрема на гомілках. Також меланома може з'являтися на долонях, підошвах ніг, під нігтями або на слизових оболонках.

Регулярний огляд шкіри та звернення до лікаря при будь-яких підозрілих змінах допомагає виявити рак на ранніх стадіях, коли лікування є найбільш ефективним.

Самообстеження шкіри

Самообстеження шкіри

Рак шкіри може виникнути на будь-якій ділянці тіла, тому важливо регулярно оглядати свою шкіру на наявність змін. Огляд має охоплювати всю поверхню шкіри, включаючи важкодоступні ділянки, такі як:

  • спина,
  • шкіра голови,
  • сідниці,
  • область статевих органів,
  • підошви ніг,
  • шкіра між пальцями ніг та під нігтями рук і ніг.

Самообстеження є важливою складовою профілактики раку шкіри, оскільки дозволяє вчасно помітити підозрілі зміни. Дерматологи рекомендують звертати увагу на будь-які зміни в розмірах, кольорі чи формі родимок, а також на новоутворення на шкірі, які можуть бути ознаками злоякісного процесу.

Чому самообстеження настільки важливе? У більшості випадків рак шкіри можна виявити на ранній стадії, коли він ще не спричиняє болю або дискомфорту. Якщо підозрілі зміни будуть виявлені вчасно, лікування розпочнеться раніше, що значно поліпшує прогноз для пацієнта. Виявлення раку шкіри на ранній стадії дає високі шанси на успішне лікування та одужання.

Проте важливо пам'ятати, що самообстеження не є заміною медичного скринінгу. Фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD рекомендують проводити самообстеження шкіри паралельно з регулярними медичними оглядами, які є частиною програми раннього виявлення ракових змін шкіри. Хоча наразі немає переконливих досліджень, які доводять, що самообстеження безпосередньо знижує ризик смерті від цього типу онкологічних захворювань, воно все ж має важливу роль у виявленні хвороби на ранніх стадіях. А це значно підвищує шанси на повне одужання пацієнта.

Реклама


19.03.2025 496
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

229
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

895
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1935
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3463
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2359 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

729

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

632

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

602

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

617
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1104
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5161
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

915
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2717
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1117
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

258
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

629
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

545
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

605
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

951 2