Що робити мамі, коли у дитини гіпертермія

 

 

Кожному з нас довелося відчути на собі підвищення температури при певній хворобі. Ми чудово знаємо, якою неприємною, а інколи і небезпечною буває висока температура тіла. Особливо це є небезпечним для дітей.

 

Адже, саме у зв’язку з віковими особливостями терморегуляції у дитячому віці значно частіше, ніж у дорослих, спостерігається лихоманка та виникають судоми, непритомність і інші небезпечні стани.

 

Лихоманка дуже часто стає приводом до виклику лікаря. Однак, деякі батьки вже при незначному підвищенні температури у дитини починають панікувати, діставати всі наявні вдома сиропи, обтирати її оцтовим розчином або кутати у ковдри. Тому потрібно зазначити, що:

  • нормальна температура дитини коливається протягом доби на 0,5°С, у деяких дітей на 1°С з підвищенням на вечір;
  • у пахвовій ямці нормальні коливання температури тіла складають 36,5-37,5°С;
  • максимальна добова ректальна температура досягає, в середньому, 37,6°С, перевищуючи 37,8°С у половини дітей;
  • аксилярна (або пахова) температура нижча за ректальну приблизно на 0,5-0,6°С.    

      

Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка призводить до мобілізації його захисних сил. Вона здатна посилювати імунну відповідь організму, стимулювати сам імунітет. Температура тіла, яка досягає цифр понад 38,0-38,5°С і більше, сприяє загибелі багатьох патогенних мікроорганізмів. Але варто пам’ятати про те, що адаптивну роль лихоманка має тільки до певної межі. І ця межа в кожного своя, оскільки вона залежить від особливостей організму.

      

Які ж причини гіпертермії?

  1. Патології механізмів терморегуляції, в тому числі ендокринні порушення, порушення тепловіддачі випаровуванням.
  2. Центральний збій механізмів терморегуляції (інтоксикація, коматозні стани, наркоз).
  3. Гострі інфекційні захворювання
  4. У дітей першого року життя: перегрів, транзиторна гіпертермія, стоматит, омфаліт, травми, зневоднення, недостатнє розведення сухих сумішей, перегодовування білковою їжею на фоні недостатнього прийому рідини, реакція на профілактичні щеплення, прорізування зубів, гіпервітаміноз Д, дисбактеріоз.
  5. У дітей після року: гіпертермія алергічного походження, нецукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини, на фоні прийому деяких медикаментів і ін.

    

Симптоми гіпертермії

Розрізняють кілька варіантів гіпертермії:

  1. «Рожева». При цьому типі гіпертермії шкірні покриви рожеві, вологі, гарячі на дотик, кінцівки теплі, пришвидшене серцебиття, поведінка дитини звичайна. Така лихоманка не потребує термінового лікарського втручання.
  2. «Біла». При цьому варіанті шкіра бліда, «мармурова», з синюшним відтінком нігтів та губ, кінцівки холодні, задишка, дитина млява, апатична. Якщо такий стан не лікувати, то він перейде у гіпертермічний синдром.
  3. Гіпертермічний синдром – це ускладнений варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується  розладами обміну речовин і порушенням роботи внутрішніх органів.

    

Лікування гіпертермії.

При «рожевій» гіпертермії рекомендовано:

-          Дитину розкрити, максимально роздягнути, забезпечити доступ свіжого повітря;

-          Тепле пиття у великій кількості – на 0,5-1л більше добової норми рідини;

-          Фізичні методи охолодження: прохолодна волога пов’язка на чоло, холод на ділянку великих судин і т.д.

-       Жарознижуючі препарати – парацетамол, ібупрофен доцільно давати дітям при 38°С, якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання.

      

При «білій» гіпертермії рекомендовано одночасно із жарознижуючими препаратами застосовувати судинорозширюючі препарати. Це може бути парацетамол і папаверин, ібупрофен і но-шпа і т.д. Після відновлення мікроциркуляції рекомендовано застосовувати фізичні методи охолодження тіла.

 

Отже, якщо у дитини піднялася температура тіла до 38°С або більше, то її потрібно знижувати. Перш за все потрібно дитину звільнити від одягу та застосовувати фізичні методи охолодження, також можна дати жарознижувальні препарати. І, насамперед, батьки повинні розуміти, що при підвищенні температури тіла у дитини обов’язково потрібно звернутися до лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря та встановленні причини підвищення температури тіла можна попередити безліч ускладнень.

 

Ольга Луговська

сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(050) 3 777 299, (067) 3 777 299


11.06.2017 6806 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34141 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713