Станиславів – Івано-Франківськ – Бастіон

 

     Чи можливе заснування міста в місті? Так.  Якщо, по-перше – звернутись до означення міста, по-друге – коли «старе» місто втрачає свої сенси, або не розвиває нових.

     У спробі викласти ці дві тези є намагання експозиціонувати на проявлену дійсність  постання феномену Бастіону на теренах Станіславова, чи то пак Івано-Франківська. Зі своїми площею, брамами, алеєю, провулками, вежами, крамничками і кав’ярнями Бастіон виокремився з існуючого міського середовища.

     Отже. По-перше, «ми маємо відмовитись  від простацької думки про те, що місто розвивається з села. Заснування, проголошення, будівництво чи надання йому міських прав – закладає зовсім инший закон функціонування певного простору, зовсім инший часовий режим. Акт заснування міста не бере до уваги населений пункт, який міг би існувати на цьому ж місці перед тим. Місто, яким би малим воно не було, постає саме як місто. Місто – це не окіл, не країна, що простирається довкола, це – пункт, пуанта, кода.., місто – це радше аномалія просторення околу, це дисонанс околу, синкопа… воно живе  иншим, своїм життям у всіх сенсах, це певне «місце» - пункт на терені, це инша якість населеного пункту, зовсім инші функції, инша швидкість функціонування, инша плинність часу. У «місці» поставлення міста розлогість простору стиснута до точки»* . Оскільки зведення Бастіону відбулося на наших очах, наведена цитата найпевніше укладає цю швидкоплинну дійсність в теорію.

     Чи може місто існувати без мешканців? Адже Бастіон за своєю площею не передбачає проживання людини. Якщо звернутись до історії, то перші «міста, які засновувались/закладались ще у мітологічному  часо-просторі… і з’являлися у точках стику/конфлікту трьох космогонічних сфер – сфери небесної, земної та інфернальної».Міти  і ритуали передували появі такого міста. Так на початку заснування Єрусалиму був створений міт про «Святе місто», «місто Бога», «місто світу».  «Улокуванню Єрусалиму в просторах гебрайського універсаму передувало саме збирання просторів людиною як такою, що скупчує і збирає довкола себе речі як місця і тим творить простір. Цей період пройшли не тільки гебреї, а і все людство… Інструментом для його розвідування/зондування є інтуїціє пророцтва, дар відкривання речей та мова».

     Але повертаючись до питання проживання людини, то «грецький Акрополь – верхнє місто з його храмами, та римський Капітолій – пагорб з його храмами, грецька агора – місце зібрання демосу, та римський форум – місце зібрання плебсу»дають позитивну відповідь. «Для римлянина місто існує тільки там, де чоловіки збираються для обговорення своїх прав, пошуків правосуддя і складання молитов богам… саме Форум завжди був місцем, де відбувалися і політична діяльність, і релігійне життя, і творився суд, саме він залишався цим центром до кінця імперії».

В теперішні часи, коли вся Земля стала урбанізованим містом, або за МаккЛюеном глобальним селом, сенс заснування нових за змістом міст виходить на новий виток історії. Місто, як унікальний і потужний інструмент цивілізації, яке є як причиною, так і джерелом цивілізаційного зростання, економічного, суспільного та культурного розвитку, повинно переосмислити свою роль і функцію в цих процесах.

     Логіка побудови міст в інформаційних і віртуальних сучасних просторах уже зараз важко зафіксувати в фізичних рамках. Вже сьогодні границі міста розмиваються, губляться в фізичних теренах навколишніх сіл і зовсім незримо проходять в особливому змістовному віртуальному просторі. «Місто сьогодні ближче до Небесного Єрусалиму, до уявної дійсності, ніж до портрету того, що ми називаємо містом. Урбанізовані території це не те місто, картинка якого взята з середньовіччя. Це не те, що позначено на карті… Локалізація ніби просторова, але тільки час від часу. Вона починає бути селективною» В. Глазичев, архітектор. Згадуючи слова академіка С.Капіци про те, що технічні засоби дозволять людині жити ізольовано, промовлені в 60-ті роки, здається стають реальністю і для міст в традиційному смислі слова це може означати кінець однієї історії і початком іншої.

      Така постановка питання перед Бастіоном як містом-мостом, де, як колись, місто було місцем зустрічі всього з усім (людей,товарів, капіталу, грошей), змішуванням всього і всіх ( ідей, інформації) виведе його на рівень комунікативної площадки реальних і віртуальних світів, для яких буде важливим лише четверта координата часо-простору: місце зустрічі – Бастіон, час зустрічі – Х.

     Щодо другої тези про «старе» місто, яке втрачатиме свої сенси, то тільки усвідомлення Франківським Станіславовом феномену Бастіону дасть йому шанс увійти в майбутнє з новими смислами. І як «місто» потребує ресурсів, праці села/«терену», а «терени» нових засобів освоєння природи, наукових розробок і освіти, так Бастіон потребуватиме людських ресурсів, в обмін пропонуючи ФранківськомуСтаниславові нові смислообрази.

     Далі буде

  • «Феномен міста», Тарас Возняк.

 

Еріка Вітер,  Львів,24.06.2013


24.06.2013 Еріка Вітер 2409 5
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

529
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

377

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

394

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

392

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1080
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

519
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2382
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

832
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1155
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34114 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

377
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

715 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

682