Суд у справі вбивства болгарської студентки: підсудний каже, що в Україні нема демократії

В Івано-Франківському міському суді продовжили розгляд у справі студента з Туркменістану Ельдара Астанова, якого обвинувачують в умисному вбивстві болгарської студентки франківського медичного університету Дішлі Елі Зія.

Справу розглядає колегія суддів — Руденко, Деркач та Хоростіль. Захисники обвинуваченого Кучкуда, Шпак та Розметов.

До суду не з'явились свідки, про причини неявки не повідомили.

Нагадаємо, на минулому засіданні захисник подавав через канцелярію клопотання про відвід суду. Крім того, сьогодні, 6 травня, захисник Розметов подав ще одне клопотання про відвід. Адвокат пояснив, що попереднє клопотання він відкликав, але просить розглядати сьогоднішнє.

Захисник Розметов зачитав своє клопотання, у якому посилається на рішення суду щодо застосування міри запобіжного заходу обвинуваченому. Зокрема вказує на те, що в одному з минулорічних засідань прокурор не подавав клопотання про продовження запобіжного заходу. Та в тому ж засіданні суд продовжив термін тримання під вартою.

Крім того, Розметов наголошує, що тоді у судовому засіданні був відсутній перекладач, і це - порушення прав його підзахисного. Також захисник зазначив, що на його переконання, обвинувальний акт помилково визнаний таким, що відповідає вимогам Кримінально-процесуального Кодексу України.

Відтак, захисник Розметов зазначає, що обвинувальний акт порушує права обвинуваченого на захист. Крім цього захисник додає, що будь-яке рішення, ухвалене за таким обвинувальним актом, буде скасоване.

"Колегія суддів має і мала право повернути обвинувальний акт, про що раніше я клопотав, проте цього не зробила", -  каже захисник Розметов. При цьому він звертає увагу на те, що обвинувальний акт надійшов до суду 9 листопада 2017 року. Наступного дня, 10 листопада був продовжений запобіжний захід тримання під вартою. Отже, як наголошує захисник Розметов, суд незаконно залишав під вартою його підзахисного.

Також, зіславшись на практику Європейського суду з прав людини, зазначив, що суд має обґрунтовувати свої ухвали та ризики наведені у ній. Крім того у клопотанні захисник Розметов додав, що є сумнів, щодо неупередженості колегії суддів і саме тому просить їх відвід.

Інший захисник Кучкуда звернув увагу, що обвинувачений під вартою вже майже рік та 11 місяців. Також наголосив що 12 квітня суд безпідставно відклав засідання та не заслухав його заяву.

Третя захисниця підтримала колег у клопотанні, звернувши увагу на те, що в ухвалах суду не з'являється конкретизація мотивувальної частини. Також додала, що минулого року був встановлений порядок розгляду справи. Однак неодноразово прокуратура не забезпечувала явку заявлених свідків.

"Я повністю підтримую заяву своїх колег", - зазначила захисник.

Сам обвинувачений Астанов підтримав своїх захисників: "Я не знаю коли це завершиться. Я знаходжусь з 2017 року в тюрмі. Я хотів це сказати ще на минулому засіданні, але мені не дали, тут не та країна, тут нема демократії. Я до 12 квітня голодував і хотів про це сказати, вам було це нецікаво", - зазначив Астанов.

Прокурор Боровик відмітив, що рішення про призначення обвинувального акту прийняте.

"Я не чув того, щоб захист раніше клопотав про те, що акт не відповідає вимогам. Я вважаю, що це якась особиста позиція захисника Розметова. Тому, прошу у клопотанні відмовити", - додав Боровик.

Судді відправились в нарадчу кімнату.

Після повернення суд ухвалив вважає, що заява не підлягає задоволенню оскільки жодної з визначених законом підставою щодо необхідності відводу суддів у клопотанні не наведено. Відтак суд відмовив та пояснив що ухвала оскарженню не підлягає. Судове засідання продовжили.

Відповідно поставили на розгляд питання щодо продовження обвинуваченому запобіжного заходу.

Прокурор наголосив що стаття за якою обвинувачують Астанова тяжка, також навів ризики а саме обставини які були виявлені на стадії досудового розслідування. Також наголосив на ризику впливу обвинуваченого на ще недопитаниз свідків, ризик щодо переховування від суду та просить продовження перебування під вартою на 60днів.

Захисник Розметов звернув увагу, що його підзахисного не затримували, він не тікав.

"Його поведінка не вказує на те що він хотів втекти. Він добровільно ходив на допити, надавав дозволи на огляди. Щодо обвинувального акту за час протягом якого Астанов перебуває під вартою він не наводив жодних погроз, не висловлював думку що він втече чи вчинить інший злочин. Щодо свідків у нас заявлені громадяни України і закордону. Потерпілий у справі брат написав заяву що він не хоче перебувати у суді на час розгляду справи. Щодо трьох свідків, вони знаходяться у Болгарії, але вони не можуть нічого пояснити крім того що вони були знайомі з потерпілою. Вони нічого не скажуть іншого тому що не були свідками цих подій"-додав захисник Розметов.

За його словами ризики про які говорить прокурор не доведені.

"Є багато інших запобіжних заходів, які можна застосувати. Наприклад вилучити закордонний паспорт, чи призначити заставу. І на мою думку зрозуміло що за цим обвинувальним актом вирок буде скасований у апеляційному суді чи за моєю заявою чи за заявою прокуратури"-додає Розметов.

Також відмітив що уже пройшло майже два роки з моменту коли обвинуваченому був застосований запобіжний захід тримання під вартою.

"Моя думка що наведення тяжкості статтей за якими обвинувачують мого підзахисного та наведених ризиків без доказів не виключають обрання лише такого запобіжного заходу як тримання під вартою"-зазначає захисник Розметов.

Крім того він відміти що незрозуміло чи зможе обвинувач привести свідків з Болгарії для того щоб їх заслухати у суді. Відтак просить змінити запобіжний захід на будь який інший окрім тримання під вартою.

"Бо не будучи засудженим мій підзахисний вже два роки ввдбуває покарання"- зазначив захисник Розметов.

Захисник Кучкуда також звернув увагу що прокурор не надав жодного доказу щодо ймовірних ризиків.

"Сторона обминквачення не може знайти свідків в той же час каже що наш обвинувачений може на них впливати. Це ж припущення. Прокурор мав би зібрати докази ризиків. Кому суд надасть перевагу? Зогляду на що? хто краще сказав?"-вважає захисник.

Адвокат Шпак підтримала думку своїх колег та зазначила: "сам обвинувальний акт не є твердженням того, що обвинувачений скоїв цей злочин. Презумпцію невинуватості ще ніхто не відміняв. Тому прошу застосувати інший запобіжний захід, а якщо він його порушить то тоді повертайте його під варту".

Обвинувачений наголосив, що прокуратура не спрацювала достатньо.

"Медуніверситет тут в центрі, прокуратура знала що свідки вони з Болгарії, вони завершують навчання і поїдуть з країни. А тепер їх не можуть привести"-каже обвинувачений Астанов.


06.05.2019 3197 7
Коментарі (7)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

237
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

818
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1815
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3359
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2286 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4491

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

647

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

575

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

552

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

585
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10192
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1034
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4924
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

834
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2627
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1053
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34285 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

483
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

547
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

892 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1106