Супрун розповіла чому атакує осіння хандра і як від неї позбутись

Чому восени погіршується самопочуття та як повернутись у норму – розповідає глава МОЗ Уляна Супрун.

Очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун продовжує ділитись корисною інформацією на своїй сторінці в соцмережі Facebook. Цього разу вона розповіла про атаку осінньої хандри та те, як її побороти, пише Масксимум.

"Якщо вечори з какао і під ковдрою стають омріяним завершенням дня – зверніть увагу. По-перше, це може означати, що вас атакує осіння хандра. По-друге, такий відпочинок може зробити вас ще кволішими! Чому в холодні пори року ми менше радіємо або ж більше хочемо спати та як цьому зарадити, пояснюємо разом з UA: Радіо Культура та Дарією Озерною", – розпочала Супрун.

Восени у людей стає менше сил та енергії, а все через брак світла, адже через нього виробляється менша кількість серотоніну. Серотонін – це речовина, яка дарує відчуття щастя і радості, а також тримає у тонусі. А от мелатонін, який виділяється вночі та допомагає засинати, починає утворюватися активніше.

"В нас зсуваються біоритми. Тому ще один челендж для багатьох восени та взимку – прокидатися вранці поки не зійде сонце. На тлі цього може навіть розвинутися сезонне афективне порушення – не просто реакція на холод чи лінь", – наголошують медики.

Як легше пережити нестачу світла та холод:

Довше перебувайте на світлі. Саме активне перебування на вулиці вдень допомагає стимулювати мозок та виготовлення серотоніну. Науковці навіть виявили, що денне та яскраве освітлення допомагає покращити настрій та соціальну взаємодію. Приміром, у країнах Скандинавії, де дуже короткий світловий день, набувають популярності світлові кафе.

Фізична активність. Рух у холодну пору не лише допомагає не замерзати, а також знижувати ризики зайвої ваги, а й утворювати ще більше вітаміну D та серотоніну. Відтак, вдягайте тепло та не забувайте про прогулянки, а також зимові види спорту.

Більше спілкування. Соціалізація є потужним стимулятором мозку. Супрун відзначає, що читання книжок у затишному місці – це чудово, однак не варто себе повністю ізольовувати. Підтримка та спілкування знижує ризики депресії, синдрому вигорання і навіть серцево-судинних хвороб.

Правильне харчування. Науковці довели, що хумус, фалафель та молочна продукція також багаті на амінокислоту триптофан, з якої утворюється той же серотонін. Тому важливе не лише стежити за раціоном, а й займатись фізичними навантаженнями.

"А ось популярні ліки проти хандри – шоколад та м’яке світло свічок нам не допоможуть збадьоритися. Брак світла і солодощі здатні скоріш посилювати млявість нашого мозку. Холодна погода не привід засмучуватись та проводити більшість часу вдома. Виходьте якомога частіше на прогулянки, збалансовано харчуйтесь та не забувайте про повноцінний сон – це найкращі ліки проти осінньо-зимового смутку!", – підсумувала Супрун.


22.10.2018 1890 1
Коментарі (1)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

556
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1491
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3055
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2087 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4179
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5943

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

412

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

412

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

850
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

813
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1095
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

543
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2406
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

847
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1172
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34128 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

396
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

735 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

924
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

697