Суспільство почуттів

 

Базовою соціально-психологічною категорією для успішного функціонування держави є, найперше, довіра. Без неї все фігня. Економічна система без цього мінливого напливу почуттів і розумінь недієздатна: ніхто не понесе гроші в банки, бо знають, що там пастка; ніхто не купує цього товару, бо думають, що то гімно; ніхто не довіряє цій грошовій одиниці, бо впевнені, що валюта краща все одно.  Політична система теж, по-ідеї, випливає з цієї домінанти.

У нашій державі парадоксальним чином довіра більше віддана не економічній системі, як то часто водиться в громадян західних країн, попри все-таки дуже умовну дихотомію, а  передовсім політичній. Кандидат в народні депутати  чи президент більше важать, ніж окремий завод або банк. В принципі все тут зрозуміло, адже останні без перших фактично не в змозі існувати, що б там не говорили прихильники радикальних ліберальних шкіл і мовці тез про дерадянізацію, а в Україні поготів, попри спритні потуги, і доволі успішні, давно уникати державної нагайки представниками «нижчого капіталу». Зате представники «вищого капіталу» скажуть, що держава – це вища суть. До якої , її ненавидячи,  поки вона не твоя, треба залюблено рухатися всіма можливими каналами, трактами і рейсами. 

Маркс би тут не зламав собі голову, але для країни, що не так давно скинула ярмо його російських «чітал» і «почітатілів», вихід з ситуації, в яку вона втрафила, мабуть не видається альтернативнішим, як зламати голову тій державі і представникам вищого кап.  в розгорнутий спосіб і не на кшталт того, що відбувся 1917, а десь того, що вибухнув у Франції в кінці XVIII ст.

Прихід націонал-буржуазії до влади трапився тоді в них не лише через те, що вони перестали любити короля і феодалів, а передовсім через втрату довіри до спроможності і бажання останніх сприяти їм у справах .   А ще через виникнення у їхній свідомості іншої базової соціально-психологічної категорії – «любові», яку вони власними зусиллями, і тільки власними,  перенаправили від вельмож до себе. Монархісти стверджують, що вкрали. Та любов, ясна річ, що  егоїстична, нарцистична, далеко не всенародна, зате така, що повинна була упорядкувати на громіздкому стелажі складних емоційних процесів – віддалити від себе і наблизити до себе,  і ненависть, і повагу, віру і довіру. Щось путнє визріло не відразу, але таки визріло.

Що путнє може визріти у нас ? У нас, скажемо чесно, багацько людей себе не тільки не люблять, але й більше лише ближнього свого. Підкатегорією до цієї не-любові слугує не ненависть, як загалом мало властиве почуття для українців, а недовіра. Звідси і постійні зради, тихі бунти, щось таке що унеможливлює ні швидку погибель, ні блискучий тріумф, а затягує її живучою петлею для цілих поколінь безвідмовно від надії, що колись-таки нагряне месія, який відрубає той Гордіїв вузол тотального незадоволення собою і світом навколо, вузол, який насправді ширше і простіше називається не-довірою до всього того, що ти у собі і чужому плекаєш та вишукуєш постійно.

Семантично слово «довіра» давнішнє за слово «віра». Кажуть, що українці віруючі. Ще кажуть, що як би українці не були такими «віруючими» , а «цупко трималися  корінь своїх предків», то були б всі без винятку «довіруючими».  Довіряли би не владі януковичів і тимошенків, а владі сварогів і макошів, і було би звідтоди потеперъ усьо  фест і чотко. Слава Богу, що лінгвістично «віра» передує «довірі»(завдячуємо й мові рідній). Та й суто логічно також, слава Богу. Погано, що логіка не у всіх присутня або не домінує хоча б.

Логіка повинна би також підказати, що  в разі бурхливих революційний процесів левова частина явища, що перебільшено зветься соціумом, розпадеться на тих, що «скоріше полюбили себе», вони ж «нова еліта, – майбутня», на тих, що «давніше полюбили себе», вони ж «стара еліта, – номенклатуро-олігархія», і тих найбільше, що полюбили або «нових», або «старих». Позаяк так сі стало, що суспільство се до кісток консервативне, то не додає віри у те, що зміни відбудуться скоро. Що не мало би сильно засмучувати консервативне суспільство, за логікою… 

Найскладніше в цьому нерівному любовному трикутнику полюбити всі його кути рівномірно. Але ж доведеться, інакше без твоєї любові до розміру, без твоєї віри у розмір і, головне, довіри до триєдності розміру ти станеш дво-і одновимірним. І точно не попадеш в якийсь новий-старий Рай, що називається якось Рада…  

І ось ти читаєш ці рядки, мозолиш баньками ахінею про рай, раду, віру і довіру, вдивляєшся примружено  в світлину – і ти ніц не в раю і не радий, зате ти віриш, віриш трохи, що раз він надів вишиванку, значить на якихось наступних виборах  ти його, імовірно, побачиш в якихось списках…; раз він у вишиванці по шию, а в капелюсі по вуха, значить він гуцул тіко від п’єткі до горлєнкі …(не забувай про серце, сердего !);  раз він від  сонця окуляри начепив, візьме, точно візьме, і не поділиться ні з ким .

Слухай, а може, ти не недовірливий, а просто розумний ?..  Ага, прецінь. 


01.07.2013 Яв Назар 1434 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34141 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713