Тернопільські депутати звернулися до колег з Прикарпаття, щоби зберегти екосистему Дністра

 

 

Тернопільська обласна рада прийняла звернення до обласних рад та обласних державних адміністрацій Івано-Франківської, Хмельницької та Чернівецької областей щодо тимчасової заборони промислового вилову риби на річці Дністер на період 2016-2018 років.

 

Текст звернення оприлюднений на сайті облради, пише Фіртка із посиланням на КУРС.

 

"Басейн ріки Дністер займає західну частину України і більшу частину території Молдови. Площа басейну становить 72 100 км², з них в межах України розташовано 52 690 км² або 73%. Загальна довжина річки 1362 км, з них в межах України 925 км або 68%. Басейн річки знаходиться в межах Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Чернівецької та Одеської областей.

 

Дністер – справді унікальна екосистема. Тут мешкають десятки видів риб, які внесені до Європейського червоного списку та охороняються Бернською конвенцією. Зокрема, вирезуб причорноморський, марена звичайна, йорж смугастий, стерлядь прісноводна, чоп великий.

 

Вітчизняні науковці та екологи вказують, що за останні 20 років кількість рибних запасів на Дністрі зменшилася у десятки разів. Побутове браконьєрство, ненормовані скиди води ГЕС, промислове забруднення, заморні явища, потрапляння агрохімікатів у водні об’єкти, відсутність системного зариблення аборигенними видами риб – ось далеко не повний список причин зменшення рибних запасів.

 

У результаті цих негативних впливів за останні роки спостерігається різке зменшення чисельності основних видів риб – судака, коропа, сома, ляща. При цьому близько 80% видового складу риб охороняється відповідно до різних нормативних актів, в тому числі міжнародних, а 16 видів занесені до Червоної книги України.

 

Як зазначають ряд науковців, річка Дністер має певні проблеми із відтворенням водних біоресурсів. Долина Дністра в певній частині являє собою справжній каньйон. Саме тому умови нересту та розвитку молоді для більшості видів риб далекі від оптимальних. З аборигенними видами риб існує інша проблема – державні кошти виділяються, проте відсутні відповідні риборозплідні потужності, що обмежує кількість доступного посадкового матеріалу.

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.1996 року № 552 "Про перелік промислових ділянок рибогосподарських водних об’єктів (їх частин)" було визначено перелік промислових ділянок для вилову риби, до яких увійшов і басейн річки Дністер з лиманами та водосховищами.

 

З моменту прийняття вищезгаданої Постанови на р. Дністер з року в рік відбувається незаконний та неконтрольований промисловий вилов риби, наносяться збитки екосистемі Дністра. Рибні ресурси Дністра винищують не лише стихійні браконьєри, але й цілком "законні". Промисловий вилов риби на Дністрі здійснюється з численними грубими порушеннями правил промислового рибальства. Так, вилов риби здійснюють протягом усього року, у тому числі і взимку, коли риба скупчується на зимувальних ямах, і під час нересту. Усі намагання спіймати і покарати браконьєрів та промислових рибалок зводяться до посилання на чинний дозвіл та отриману квоту спеціального використання водних біоресурсів.

 

Вкрай неефективною є діяльність Держрибагентства України, яке відповідно до ст. 24 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" видає дозволи на право вилову водних живих ресурсів. Держава надає риболовецьким артілям (бригадам) право встановлювати лише обмежену кількість сіток, регулюється навіть розмір вічка сітки. Але насправді їхня робота ніким не перевіряється і промисловики мають змогу коїти все, що заманеться: ловити під час нересту, під час зимування риби на ямах, наглухо перегороджувати сітками русла річок, значно зменшувати в документах розміри улову (в результаті платити мізерні податки, але отримувати надприбутки).

 

Контроль за дотриманням відповідних квот на промисловий вилов риби здійснюють інспектори Держрибоохорони на місцях. Проте, враховуючи недостатню чисельність штату цих служб в областях, низьку мотивацію працівників та високий рівень корупції, цей контроль здійснюється неналежним чином, а подекуди взагалі відсутній.

 

Промислове освоєння Дністра створює перешкоди в реалізації туристичного та рекреаційного потенціалу регіону, який є одним із найбільш пріоритетних, втрачаються перспективи поповнення бюджету держави за рахунок розвитку туристичної галузі.

 

Вважаємо, що тимчасова заборона промислового вилову риби дозволить перейти від браконьєрства та варварського промислу до аквакультури та рекреаційного рибальства.

 

З огляду на вищевикладене просимо підтримати ініціативу Тернопільської обласної ради про тимчасову заборону промислового вилову риби на річці Дністер у межах Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької та Хмельницької областей на період 2016-2018 років для вирішення екологічної ситуації, пов’язаної зі збереженням водних біоресурсів у регіоні, відновлення чисельності видів риб, враховуючи ті, що охороняються відповідно до різних нормативних актів, в тому числі міжнародних, а також занесених до Червоної книги України.

 

Відновлення промислового лову вважаємо можливим лише після надання висновків екологічними науковими організаціями щодо оцінки чисельності основних видів риб, можливості та обсягів їх вилову промисловими знаряддями лову, а також після налагодження системи моніторингу та якісного контролю за додержанням квот на промисловий вилов риби.

 

Звертаємося до обласних рад, обласних державних адміністрацій Івано-Франківської, Чернівецької та Хмельницької областей щодо підтримки зазначеного рішення та пропонуємо налагодити координацію спільних дій із порушеної проблеми".


21.07.2016 888 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1963
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

949
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

968
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2072
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3557
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2492 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

796

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

701

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

660

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

673
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10334
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1177
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5266
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

996
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2800
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1176
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

390
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

199 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

708
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

608
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

655