
Минулого тижня калуські музейники розпочали пошукові роботи з виявлення захоронень жертв терору і репресій в роки Другої світової війни і після неї. Ймовірним місцем, куди скидали закатованих людей, є криниці поблизу Центру науково-технічної творчості, де колись була в'язниця.
За словами керівника Калуської організації «Меморіал» Богдана Яневича та старшого наукового співробітника краєзнавчого музею Івана Тиміва, є непоодинокі свідчення очевидців, які стверджують, що біля музею «Калуська в'язниця», який розташований у підвалі ЦНТТУМ, були криниці, куди скидали тіла закатованих. Одну з таких криниць знайшли з допомогою креслень калуської тюрми та повітового староства. Другу шукають за вказівками свідків, інформує Фіртка з посиланням на Калуш FM.
"У приміщенні теперішньої музичної школи за Польщі та часів німецької окупації був суд, а за радянського часу – НКВС та МДБ, – розповідає Богдан Яневич. – Звісно, що тут проводили допити і дізнання. У двір в'язниці, де тепер розміщені гаражі СБУ, також колись звозили вбитих повстанців для опізнання рідними. Є свідчення, що тіла закатованих складали і між приміщенням Центру та пагорбом, де колись було повітове староство".
Керівник «Меморіалу» зауважує, що досі пошуків місць масових захоронень жертв репресій у Калуші не проводили. Але оскільки три роки тому калуські музейники отримали дозвіл на створення музею «Калуська в'язниця» у підвалі ЦНТТУМ, то відповідно виникла потреба дослідити і територію поблизу. Так, уже є рішення міської ради про сприяння пошуковим роботам та їх фінансування. Підніматимуть цей пласт товариство «Меморіал» та КП «Пам'ять» Івано-Франківської ОДА.
"Пошукові роботи розпочали на початку квітня. За допомогою екскаватора викопали шурф і таки віднайшли ту криницю, яка була вказана у схемах, – ділиться Богдан Яневич. – Тепер ведеться обстеження і дослідження її залишків, тривають очищувально-відновлювальні роботи. У процесі ми виявили залишки керамічних і скляних виробів, фрагментів кахлю ХIХ-початку ХХ століття, які йдуть вперемішку з будівельними відходами, якими засипали в середині минулого століття цю криницю. Серед знахідок є і гільзи від стрілецької зброї".
Богдан Яневич також сподівається, що найближчим часом комунальні підприємства міста огородять територію, де ведуться розкопки, та для зручності їх проведення зроблять накриття. Що стосується подальшого планування пошукових та археологічних робіт, то музейники в цьому питання радитимуться як з керівництвом міста, так і з представниками зацікавлених громадських організацій. А оскільки при краєзнавчому музеї поки що нема відділу археології і ця робота ведеться більше на громадських засадах, то до неї пропонують долучитися на волонтерських засадах усім охочим. Ті, хто виявить бажання взяти участь у розкопках, можуть звертатися у музейно-виставковий центр до Івана Тиміва, Богдана Яневича та депутата міськради Віктора Павліва.