У Рогатині планують відкрити історико-краєзнавчий комплекс, який сконцентрує у собі історичні артефакти (відео)

 

 /data/blog/108617/2ce89f8200d1f684d4f512e2d3806c7a.jpg

 

У Рогатині планують відкрити історико-краєзнавчий комплекс, який сконцентрує у собі історичні артефакти й документи від найдавніших часів і до сьогодення.

 

Із приміщення майбутнього музею переселили усі комунальні служби.

 

Нині тут триває ремонт. Ініціативу щодо створення музею виявили самі рогатинці, інформують Вікна.


— Просили виділити одну кімнатку для того, щоб виставити свою музейну експозицію, — розповідає Сергій Насалик, міський голова Рогатина. — Але ми вирішили підійти до цього більш по-господарськи. Музей повинен мати велике приміщення, багато експозицій і бути у центрі міста. Тому ми вивільнили приміщення і “переселили” наших комунальників. У майбутньому музеї триває ремонт, ми провели опалення. За місяць-другий музей історії Рогатина почне функціонувати.


Рогатин — місто великих контрастів і моторошних таємниць. У часи Другої світової війни Рогатин став місцем масових розстрілів: тут знищили майже дев’ять тисяч євреїв, яких звозили з усіх околиць і навіть сусідньої області. Врятувалися — одиниці.


— За рогатинським цвинтарем (де зараз вулиця Василя Стуса) німці сказали викопати дві великі ями. Пояснили, що там буде або цегельня, або склад пально-мастильних матеріалів. Ями були шириною 10 на 10 метрів і глибиною 5 метрів. Німці постійно вимірювали, чи рівні стінки. Проте, як потім з’ясувалося, вони робили це для окозамилювання. На гетто євреїв зібрали 19 березня 1942 року, тримали їх цілу ніч, а наступного дня завантажили на машини і низом, вулицею Галицька, мали відправляти на поїзд і везти хтозна-куди. Так  свідчили очевидці, яким вдалося врятуватися. Як тільки машини під’їхали до під’їзної дороги (біля теперішнього бурякопункту), німці зупинили автотранспорт та сказали всім вийти. Під дулами автоматів євреїв повели до викопаних ними ж ям. Тоді, впродовж одного дня, розстріляли близько 3500 людей, — розповідає Михайло Воробець, Почесний громадянин Рогатина, краєзнавець 


Загалом у Рогатині було чотири «акції» масового знищення єверїв. Навіть у підземеллі церкви Різдва Пресвятої Богородиці знайшли 12 тлінних останків: чоловічих, жіночих та дитячих. Місцеві краєзнавці припустили, що це — представники єврейської громади, які заховалися у церкві від переслідувань.


— Ми почали робити ремонт у 2012 році і знайшли у підземеллі дуже багато черепів у костей, — розповідає настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці, декан Рогатиснький УГКЦ о. Дмитро Бігун.Поряд булло гетто, тож, імовірно, тут переховувалися євреї. У підземеллі також знайшли похованим мецената храму.


Людські останки — не єдині знахідки церковного підземелля. Уся центральна частина Рогатина — у підземних ходах. Один із ходів розташований поруч із приміщенням майбутнього музею. Колись, під час татарсько-турецьких набігів, підземні ходи слугували місцевим мешканцям захистом та укриттям.


— Від церкви Святого Духа до церкви Різдва Пресвятої Богородиці також був тунель. В якому він стані, важко сказати, — розповідає Михайло Воробець. — Був тунель і від костелу до Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, а також на вулиці Валова. Ранньої весни комунальники ломиками довбали жолобки, щоб стікала вода. І я побачив той вхід шириною близько двох з половиною метра — фіра може проїхати, а висотою — у ріст людини з піднятою рукою. Тунель побудований дугою з каменю на вапняному розчині. Там були двері. Коли комунальники взялися за цей одвірок, то він розсипався на попіл.


Рогатин приховує у собі ще багато недосліджених таємниць. Тому у місті планують не тільки облаштувати музей, але й поступово досліджувати історію, відновлювати підземні ходи. Для міста це — краєзнавчий та туристичний потенціал.


— Це найосновніший потенціал міста, але він прихований від туристів, — каже Сергій Насалик.

 


10.06.2016 386 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1443
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

693
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

922
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2001
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3500
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2400 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

650

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

627

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10286
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1131
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5200
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

939
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2741
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1134
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

335
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

653
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

565
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

615
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

969 2