Директор з розвитку бізнесу швейцарської трейдингової компанії Axpo Джозеф Балог зазначає, що українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Експорт електроенергії з України в червні досяг історичного мінімуму, повідомляє Енергобізнес.
«Ми констатуємо зниження загального експорту електроенергії з України в Європу. Комерційний перетікання становить близько 150 МВт в червні при максимально можливому рівні 645 МВт. Потужності використовуються тільки на 20% - це історичний мінімум», - зазначив він.
Україна повністю не використовує експортний потенціал, так як українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Ціни на електроенергію в Угорщині і Польщі - основних ринках для України – знижуються, вважає експерт.
«Факт того, що ціна на електроенергію в Україні вища за європейську, створює певні труднощі для України», - наголошує Балог. На місце української генерації приходять інші виробники електроенергії з країн Центральної Європи.
«При цьому для України буде дуже важко повернути втрачену частку на висококонкурентному європейському ринку електроенергії", - відзначає представник Axpo. - Падіння експорту змушує задуматися, чи є Україна надійним і довгостроковим партнером: країна забезпечувала близько 13% загального електроспоживання Угорщини в період 2011-2015 рр». На його думку, це суттєва частка ринку. Якщо Україна залишиться значним постачальником електроенергії в Угорщину в 2016 році, то це стане важливим фактором при ціноутворенні для центральноєвропейського ринку електроенергії.
«Якщо коротко, то обсяги українського експорту електроенергії в Європу скорочуються. Тому не зрозуміло, чи правильно відображає чинний механізм формування ціни на електроенергію в Україні цю негативну тенденцію», - резюмував Джозеф Балог.
Як вже писала Фіртка, за словами голови підкомітету з питань вугільної промисловості комітету з ПЕК Верховної Ради Михайла Бондара, внутрішні ціни на електроенергію є неконкурентними в країнах Європи, оскільки ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому українському ринку містить у собі дотації. Через це за останні три роки обсяг експортних поставок електроенергії впав майже втричі. Тому Україна повинна забезпечити ринкове ціноутворення на свою продукцію, яка призначена на експорт. На сьогодні експорт електроенергії вкрай важливий для країни, оскільки від нього залежить безперебійна робота енергоринку.Поки що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку надто висока, оскільки до неї включені також дотації. Відтак міненерго виступило з ініціативою скасувати дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. НКРЕКП погодила проект розпорядження міненерго. Тепер його має затвердити уряд.
Нагадаємо, на сьогодні експорт електроенергії мінімальний, тому що ціна не конкурентна в Європі. З 12 енергоблоків Бурштинської ТЕС, котра експортує електрику до країн Європи і яка є одним з основних споживачів вугілля шахт Львівсько-Волинського басейну, працюють тільки 5-6 блоків, на експорт працює тільки 1-1,5 блоки. А в аналогічний період в 2013 році станція працювала 10 блоками, з них 4-5 працювали на експорт.
Така ситуація призвела до накопичення вугілля як на складах вугледобувних підприємств країни, так і на складах теплових електростанцій. Для прикладу, на складах ДП «Львівугілля» зараз зберігається майже 100 тисяч тонн, а на складах ДТЕК Західенерго, що є основним споживачем львівських вугільників – 400 тисяч тонн.
Через спад економіки в країні зменшилось споживання і на внутрішньому ринку - теплові електростанції скоротили виробництво, блоки простоюють і вугілля спалювати ніде. Корінь проблеми з одного боку в падінні попиту на електроенергію всередині країни, а з іншого – зависока ціна для експорту в Європу.