В ІФНМУ навчатимуть терапевтів мови та мовлення (ФОТО)

В Івано-Франківському національному медичному університеті стартує програма підготовки терапевтів мови та мовлення. 

Про це журналістці Фіртки розповіли ректор ІФНМУ Роман Яцишин і засновниця та голова українського товариства "Терапія мови і мовлення" Оксана Лялька.

За словами засновниці товариства Оксани Ляльки, попри важливість цієї професії сьогодні, мало хто знає, що саме вона передбачає.

"Мабуть, багато людей не знають, що це за професія. Найпростіше зрозуміти це, розібравшись, з чим саме працює терапевт мови і мовлення.

Наприклад, коли ми спілкуємося, ми не задумуємося над словами, які використовуємо. Коли беремо ручку або олівець, просто говоримо: "Дай мені ручку" або "Дай мені олівець".

Але людина, яка має травму або ураження певних зон головного мозку, може мати труднощі з вибором правильного слова. Вона може сказати неправильне слово або ж взагалі не змогти назвати предмет, хоча розуміє, що це таке.

Часто це сприймається, як проблема з пам'яттю, але насправді це не так. Людина не забула слово, а її мозковий механізм, який відповідає за слова, не функціонує належним чином.

Терапевт мови і мовлення — це фахівець, який допомагає людям користуватися мовою і комунікувати. Крім цього, він працює з проблемами ковтання. Коли ми їмо або п’ємо, ми автоматично ковтаємо. Навіть коли не їмо, ковтаємо власну слину.

Але є люди, у яких ця функція порушена, і це може загрожувати їхньому життю. Терапевт мови і мовлення допомагає відновити і цю важливу функцію".

Оксана Лялька додала, в Україні вже зробили багато для впровадження цієї професії в систему охорони здоров'я.

Адже якщо людина не може комунікувати — це значна проблема, але якщо вона не може ковтати — це загроза життю. Тому ця професія має бути частиною сфери охорони здоров'я.

"Сьогодні ми маємо важливу місію — впровадити її в Україні. Внаслідок війни багато людей отримують фізичні та психологічні травми, зокрема, ураження головного мозку. Особливо страждають діти — вони можуть перестати говорити через стрес.

Передумови створення нашої організації виникли ще під час війни, яка почалася у 2014 році. Увесь цей час люди отримували поранення. Коли я закінчила навчання за кордоном і повернулася в Україну, то працювала з військовими.

Спочатку в госпіталі ніхто не розумів, чим я можу допомогти. Але коли з’явилися перші результати, лікарі побачили: "Він говорить!" Це сформувало нове розуміння і бачення цієї професії.

Сьогодні маємо значно більше поранених, і робота з ними є пріоритетом для нашого товариства.

У 2022 році ми запрошували фахівців долучитися до нашої організації без членських внесків, пропонували безкоштовне навчання від досвідчених терапевтів мови і мовлення з-за кордону. Однією з умов було те, що після навчання спеціалісти мали працювати з військовими в різних регіонах України".

Крім цього, як зазначили, чимало дітей через травму можуть мати порушення мовлення, зокрема мутизм або силативний мутизм.

Вибухи в цивільних закладах також можуть призводити до порушень комунікації. Військові, окрім фізичних травм, переживають сильний стрес, що може викликати заїкання. Масштаби цих проблем надзвичайно великі.

Окремо Оксана Лялька згадала про ковтання. З її слів, усі пацієнти, які перебувають на апаратах штучного дихання більше ніж 48 годин, мають ризик порушення цієї функції.

"Тому всі військовослужбовці та цивільні, які через поранення були на апаратах ШВЛ, потребують роботи терапевта мови і мовлення".

"Як ректор я щасливий сьогодні, адже відкриваємо те, що потребує сучасність. Це необхідно медицині, пацієнтам, студентам.

Кожен заклад освіти, кожен університет зараз повинен допомагати своїй державі ставати сильнішим. І, звичайно, йдеться не лише про те, щоб надати можливість отримати ще один диплом, який може бути використаний або ні. Є професії, які вкрай необхідні для нашої держави.

Справді, професія терапії мови і мовлення — це спеціалізація, що є частиною фізичної реабілітації та реабілітації загалом. Про неї мало хто знав, мало хто чув, мало хто говорив, але зараз вона вкрай необхідна.

Я, як лікар, знаю про своїх пацієнтів, які досить часто, через різні обставини, втрачають мову, можливість спілкуватися з рідними, почуватися потрібними в житті. Тому навчити людей знову говорити, знову жити, творити, любити — це наш важливий обов’язок.

Звичайно, для цього потрібні студенти, викладачі, які можуть навчати якісно, не просто за книжками, а передаючи власні знання та досвід. На жаль, сьогодні ми маємо нестачу таких фахівців.

Тому я дуже вдячний Міністерству охорони здоров’я та пані Оксані Ляці, яка допомогла нам стати частиною цієї програми", — додав ректор ІФНМУ Роман Яцишин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розділений на два напрямки: як в Івано-Франківську працюватиме унікальний за функціональністю реабілітаційний центр (ФОТО)

Капітальні ремонти та сучасне медичне обладнання: на Івано-Франківщині відкрили реабілітаційне відділення (ФОТО)

Реабілітаційний центр для військових поблизу міського озера: як обговорювали питання на сесії Івано-Франківської міської ради (ВІДЕО) 


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690