В Китаї з 2000 року за корупцію розстріляно 10 тисяч чиновників

 

/data/blog/109261/2498ba7247a2298faea1620546f724a6.jpg

 

По китайському телебаченню час від часу демонструють публічні розстріли чиновників. Хабар або розкрадання на суму більше мільйона доларів – найвища міра покарання, передає zik.ua

Нещодавно в Китаї за отримання хабара заарештований мер міста Шеньчжень. Тепер йому загрожує смертна кара за звинуваченням у корупції.

У ці дні темою розмов в Піднебесної стали нещодавно опубліковані цифри. З 2000 року в Китаї розстріляні за корупцію близько 10 тисяч чиновників, ще 120 тисяч отримали по 10-20 років ув’язнення,  повідомляє vmestezp.org.

Зараз у Китаї багато говорять про розстріл віце-мера Пекіна Лю Чжихуа. Він сім років очолював управління китайської «Силіконової долини» – наукоградом Чжунгуанцунь в північно-західному університетському передмісті Пекіна. І зумів використовувати для своєї особистої вигоди стратегічний поворот китайського керівництва до створення інноваційної економіки.

Крім того, заповзятливий віце-мер зумів добряче нажитися на торішній пекінській Олімпіаді. Зробивши свою коханку господинею однієї з будівельних компаній, він давав їй вигідні підряди на зведення олімпійських об’єктів і до того ж брав хабара за відведення земельних ділянок.

Лю Чжихуа – не найбільший із столичних начальників, які опинилися на лаві підсудних. Ще в перші роки реформ був виведений зі складу Політбюро ЦК КПК і відданий під суд «китайський Грішин» – перший секретар Пекінського міськкому Чень Ситун. Його готували в генеральні секретарі ЦК, спадкоємці Ден Сяопіна, а засудили за хабарництво до 16 років в’язниці.

Корупціонерів нині шукають і знаходять не тільки серед мерів міст, губернаторів провінцій та їх заступників. Але і в стінах китайського парламенту. Засуджений за хабарництво в особливо великих розмірах заступник голови Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Чен Кецзе. Колишній віце-спікер раніше був губернатором провінції Гуансі. Він надавав підприємцям незаконні послуги і набрав за це хабарів на 4,5 мільйона доларів. Викриття віце-спікера потягнуло за собою цілий шлейф корупційних справ в Гуансі. Розстріляний мер міста Гуйян 48-річний Ченлун, встиг привласнити понад 500 тисяч доларів.

Засудження віце-спікера китайського парламенту – найбільша корупційна справа в верхах після того, як вищезгаданий мер Пекіна Чень Ситун потрапив у в’язницю за хабарі. Однак конфісковані у нього майже 8 мільйонів доларів були присвоєні співробітниками створеного в прокуратурі Управління по боротьбі з корупцією. Довелося розслідувати діяльність 1377 інспекторів. Причому 756 з них отримали партійні стягнення, а 73 були притягнуті до кримінальної відповідальності. Якщо вже у Верховній народній прокуратурі виявлені такі зловживання службовим становищем, що тоді говорити про інші ланки партдержапарату!

Поки партію і державу очолював шанхаєць Цзян Цземінь, в Пекіні з’явилося багато його земляків. Нині шанхайський діалект виходить з моди в коридорах влади. Зміщений з посади і виведений зі складу Політбюро ЦК протеже колишнього лідера – перший секретар Шанхайського міськкому Чень Ляньюй. Як встановлено в ході розслідування, він причетний до розтрати близько 400 млн доларів з пенсійного фонду Шанхаю.

Розпочато викорінення корупції в правоохоронних органах. Заступник міністра громадської безпеки КНР генерала Лі Цзичжоу викрито як учасника злочинної групи, причетної до контрабанди автомашин і нафтопродуктів на 3 млрд доларів. Фігурантами цієї справи стали близько 200 чинів поліції і митниці міста Сяминь.

За 30 років реформ до кримінальної відповідальності за хабарництво притягнуто близько мільйона працівників партійно-державного апарату. Однак навіть незважаючи на публічні страти, повністю викорінити випадки змови підприємців і чиновників за принципом «твоя влада – мої гроші» не вдається.

Чому ж перехід від планової економіки до ринкової став настільки сприятливим ґрунтом для корупції – бур’яну, який ніяк не піддається прополці? На думку заступника директора Академії суспільних наук Китаю Янь Фана, відставання політичних реформ від економічних дозволяє чиновникам приховувати від громадського контролю управління держмайном і природними ресурсами. Це допомагає їм перетворювати народне багатство в особисту власність. Такого роду зловживання знайшли самі різні форми – від торгівлі експортно-імпортними ліцензіями і вигідними держзамовленнями до фіктивного банкрутства приватних підприємств, щоб продавати їх за безцінь у приватні руки.

Негативним побічним наслідком економічних реформ, вважають китайські вчені, став процес «капіталізації влади», тобто перетворення службового становища в капітал, що приносить дивіденди. Замість того, щоб грати роль суддів, що стежать за дотриманням правил гри на ринковому полі, чиновники часом присвоюють собі функції гравців.

Розповівши про доводи вчених одному високопоставленому партійному керівнику в Пекіні, я почув, що повністю викорінити корупцію дійсно не вдається. Однак її можна тримати під контролем. Він звернув мою увагу на те, що в китайському політичному лексиконі немає слова «олігарх». Влада в Китаї, на жаль, часом стає капіталом, засобом отримання прибутку. Але Компартія жорстко присікає спроби перетворити владу в товар, який можна купити. За мзду чиновники надають послуги підприємцям, але рішуче уникають потрапляти до них у залежність. «Партія ніколи не дозволить, щоб хвіст вертів собакою», – сказав мій співрозмовник.

Роздумуючи над усім цим, думаю, що посиленням покарань корупцію в Китаї вдалося якщо не припинити, то приборкати. У 1994 році, коли я працював в Китаї і почав писати в «Російську газету», в нашій країні пишним цвітом розквітли фінансові піраміди. Послідовники Мавроді з’явилися і в Китаї. Був створений інвестиційний фонд нібито з благородною метою: налагодити в країні виробництво одноразових шприців.

За канонами фінансової піраміди творці фонду запропонували вкладникам надзвичайний дохід: 5 відсотків від вкладеної суми в місяць (тобто 60 відсотків річних). Гроші потекли рікою. Причому найчастіше від керівників підприємств і установ. Затримав зарплату або платежі за комунальні послуги на місяць – і з кожного вкладеного мільйона отримуєш щомісячний прибуток у 60 тисяч.

До честі китайських правоохоронних органів, вони менше ніж за рік розкусили сутність фінансової піраміди. Троє її творців були віддані під суд і публічно розстріляні перед натовпом. Після цього жодної нової китайської піраміди не виникло. А число ошуканих вкладників склала в КНР всього 236 осіб, тоді як у нас їх кількість вимірюється багатьма сотнями тисяч. Так що в даному випадку суворість покарання себе виправдала.


17.06.2016 1501 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

774
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1746
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3322
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2251 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4453
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6206

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

610

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

547

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10169
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1004
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

953
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

795
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2598
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1012
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1321
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34263 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

457
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

526
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

867 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1085