Володимир Онищук має секрет, як перемагати Хоу Іфань

 

 

Володя народився і живе у місті, яке рідко асоціюється з шахами. Тим не менше, його кар'єру важко назвати периферійною. Цей рік як стартував, так і завершується перемогами: 1-2 місце на Каппель-ля-Ґранд у березні (перфоманс 2840) та безкомпромісне 1 місце на Corsican Circuit у жовтні (по дорозі "вибив" з турніру Іфань, Кравціва, Фрессіне). Івано-франківський ґросмейстер Володимир Онищук розповідає про усе детальніше...



Ш.У.: Останній рік - 2015 - був для вас вдалим. Починаючи з Каппель-ля-Гранд у Франції...

Якщо саме судити по виграшних результатах - то так. Було, звісно, досить багато хороших турнірів. Була серія і досить поганих. За рік рейтинг виріс чуть-чуть. 

Ш.У.: Після стількох турнірів закордоном, яку традицію ви б привезли в Україну?

От недавно я грав на Корсиці, і окрім головного турніру паралельно ще проводився дитячий. У ньому брали участь 3000 дітей, при тому, що населення острова трохи більше, ніж 300 тисяч, майже як в Івано-Франківську. Коли ми грали фінальну партію з Ігорем, у залі сиділи діти (500 глядачів - ред.) і для них працювали два коментатори.

Восени Володимир виграв 18-й традиційний турнір Corsican Circuit, обігравши у рапід Хоу Іфань (зліва), Мартина Кравціва, Лорена Фрессіне та Ігоря Коваленка в фіналі відео >>

Ш.У.: Тоді ж ви обіграли 2:0 Хоу Іфань. Шаховий світ з нетерпінням очікує поєдинку Іфань проти нашої Музичук. Як ви розцінюєте шанси Марічки? Можливо, під час гри ви відчули слабкі сторони Іфань?

Дуже детально творчість Хоу Іфань я не вивчав, а навряд чи можливо судити про слабкі сторони на основі двох рапід-партій. А матч, думаю, буде дуже цікавим, у них різні стилі гри і багато буде залежати від того, кому вдасться використати свої переваги, отримати свої типи позицій.

Рапід-турнір на Корсиці


Ш.У.: З усіма турнірами і перельотами як ви часто буваєте вдома? 

Думаю, що половину часу я вдома буваю. Я стараюся забагато не грати... Думаю, якщо грати безперервно, то можна лише підтримувати рівень, але тяжко прогресувати.

Ш.У.: Розкажіть, будь ласка, про себе. Як ви почали грати? Зазвичай, це цікава історія.

Я не скажу, що в мене це дуже цікава історія. З дитинства грав, мій тато грав, дідусь грав. Вони так мене з дитинства, досить маленького, років з 4-5 навчили - і ми вдома грали. У 7 років мене відвели в шахову школу до Ігора Мирославовича Кобилянського, і відтоді я почав більш-менш займатися постійно.

Ш.У.: Ваш перший успіх був на чемпіонаті..?

На чемпіонаті Європи до 10 років, це було в Греції.

Ш.У.: Тоді ви практично зрозуміли, що шахи стануть справою вашого життя?

Мені тяжко сказати, що у 10 років можна зробити такий висновок. Але я займався, мені подобалося, були успіхи, був якийсь прогрес. Тяжко сказати, що була ставка на шахи. Багато хто робить ставку на шахи, навіть приносить в жертву школу, скажімо, навчання. Я в принципі, старався вчитися і займатися.


Ш.У.: Яку роль у вашому житті відіграв тренер? Наприклад, Ігор Коваленко розповідав, що тренер навчив його працювати самостійно і він займається сам. А у вас як це склалося? 

Я б сказав, що роль тренера відіграв Ігор Мирославович Кобилянський. Це фактично, перший тренер і навіть єдиний. Я знаю Ігора Коваленка добре, але в мене все-таки тренер грав більшу роль, ніж в нього. Досить велику, я думаю.

Ш.У.: Вищу освіту ви також в Івано-Франківську здобули?

Ні, я навчався у Харкові в "Юридичній академії". 

Ш.У.: То ви добре знайомі з харківськими ґросмейстерами? 

Ми перетиналися, звісно. Всі найкращі харківські шахісти, фактично, в одному шаховому клубі. За винятком Антона Коробова, можливо. Це Моїсеєнко, Ельянов і ще багато ґросмейстерів - Бродський, Ковчан, Авескулов. Я більше все-таки приділяв увагу навчанню. А шахами тоді займався менше.

Ш.У.: З власного довіду можете скласти рецепт "як стати ґросмейтером"?

Я б не сказав, що я прихильник конкретних рецептів. Насправді, треба займатися, старатися, прогресувати, рости. Займатися! Звісно, достатньо часу і ефективно.

Переможна партія з швидких шахів проти Левона Ароняна. На чемпіонаті світу з рапіду 2015 у Берліні Володя зайняв 7 сходинку, випередивши Іванчука та Ананда


Ш.У.: Ким з ґросмейстерів ви захоплювалися? Яку шахову літературу читаєте?

Мені тяжко так сказати, кумирів не було. Я старався вивчати і вивчаю різних шахістів. Було, що багато хто подобався. У різні періоди розвитку по-різному. В даний момент намагаюся читати щось сучасне. А так в загальному - читаю те, що корисно. По авторах - Гарі Каспаров, наприклад. Знаю, що автор хороше пише (сміється - ред.). Звісно, по закінченнях літературу, по дебютах... Якби було більше часу, то і класичні старався би.

Ш.У.: Ви часто буваєте тут, у шаховому клубі (ми зустрілися у шаховому клубі ІФ - ред.). Серед молоді когось претензійного можна виділити?

Я знаю декого, але навряд чи прізвища багато про що скажуть. Є кілька ще дуже маленьких:
7-8 років, до 12 кілька, які беруть призові місця на Україні. Я думаю, це можна знайти - хто цікавиться - у табличці дитячих чемпіонатів. Звісно, перші кроки - це добре, але ще багато роботи попереду.


Ш.У.: Так, ми зараз стикаємося з такою проблемою, що молода плеяда, яка виховується, не така сильна, як була, скажімо, років 20 тому. 

Це в цілому, по Україні. Це, звісно, проблема. Я думаю, що одна з причин - це відсутність хороших турнірів в Україні. А закордон їхати все-таки не у всіх є можливість. Тому виходить от на рівні 10-12 років багато хороших шахістів беруть медалі, а десь з часом вони губляться. Багато перспективних, головне все зробити, щоб вони далі не загубились. 

Ш.У.: Які у вас інші захоплення? Один з чемпіонів сказав: "Шахи - це моє життя. Але не все моє життя - це шахи". 

Я люблю інші спортивні ігри: футбол, теніс. Не так часто вдається пограти. Особливо вдається на турнірах... - у всіх однаковий графік і якщо може хтось, то фактично можуть усі. Тоді збираються і грають. А вдома - рідко вдається, тому що в кожного свої проблеми, своє життя. 

Ш.У.: Ви вважаєте шахи за свою професію?

Шахи дозволяють мені заробляти на життя, але все-таки я стараюся грати цікаво.

 

шахи.укр


21.12.2015 1184 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

776
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1749
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3325
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2256 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4454
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6208

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

611

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

548

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10171
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1006
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4431
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

798
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2601
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1015
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34265 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

458
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

527
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

868 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1086