Про підтримку та сприяння інтеграції в суспільство: в Україні випустили серіал про взаємодію з ветеранами

В освітньому серіалі є 11 епізодів, де розглядають основи коректного, етичного та емпатичного спілкування з українськими ветеранами та ветеранками в різних ситуаціях.

Про це розповіли в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, пише Фіртка.

Освітній серіал створили за ініціативи Мінцифри у межах комунікаційної кампанії "Ти як?" Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, ГО "Безбар’єрність" та компанії Visa — учасниці спільноти "Бізнес без бар’єрів", для платформи "Дія.Освіта".

У серіалі порушують важливе питання правильної підтримки ветеранів і ветеранок та сприяння їхній інтеграції в суспільство.


Війна відклала відбиток на кожного. Що таке бойовий досвід та як вирізняти серед інших?


Уже в першій серії серіалу фахівці розповідають про те, що після повернення з фронту військові можуть відчувати дезорієнтацію чи дискомфорт.

"Перше, що мене так торкало: якось багато цивільних взагалі не усвідомлюють що таке війна і який їм внесок треба робити.

Чи то ставати військовими або думати про те, як кожен твій день повинен наближати перемогу — каже Дмитро Кулібаба, військовослужбовець 114 бригади ТРО.

Це зумовлено тим фактом, що на війні немає "майбутнього", на службі потрібно діяти чітко й по статуту — твоя доля тут залежить лише від командира та обставин.

"Близьким захисника варто зрозуміти що таке реадаптація, які потреби виникають в нього та скільки це триває.

Зазвичай це дуже короткий проміжок часу, коли військовий повинен задовольнити свої базові потреби — сон, їжа, спокій, безпека.

У такий період ветерану чи ветеранці потрібно дати спокій: не пропонувати зайвих послуг, не турбувати запитаннями чи надмірною увагою.

У цей час їх можуть дратувати багато зовнішніх факторів — надмірна бюрократія, усміхнені обличчя, черги чи звичайна побутова нечемність, усе це може стати тригером", — каже Оксана Коляда, полковник запасу, ветеранка.


Довідка: тригер — подія, що викликає у людини раптове повторне переживання психологічної травми; сама по собі вона може не бути страшною або травматичною.


Що може зробити родина для військового/військової?


Фахівці вказують, що всіх тригерів, на жаль, уникнути не вдасться.

"Точно, що не можна "рятувати" свого рідного, якщо, до прикладу, вам здається, що він спить більше, ніж є нормальним.

Не потрібно також розпитувати, що з ним трапилось на війні. Але треба розуміти, що вам не уникнути розмов про війну.

Не потрібно намагатися навантажити ветеранів купою всіляких справ — роботою, бізнесом, будь-якою активністю", — застерігає Оксана Коляда.

Рідним ветеранів радять приймати військових такими, якими вони є, з їх поглядами та переконаннями, бо після того, що вони побачили на передовій, вони могли дуже змінитися.

"Мій чоловік дуже любить свою машину, обожнює ремонтувати автомобілі.

Коли він отримав поранення і потрапив додому, то, як тільки зміг ходити, сказав мені: "Не ображайся, але можна я побуду зі своїм автомобілем?"", — розповідає Тетяна Пономарь, дружина ветерана.

Ще один ветеран, Олег Андрієнко, має ампутацію ноги. Йому для реадаптації теж допомогло улюблене заняття:

"Навчився їхати на велосипеді, воджу також машину на механіці. Труднощів нема, поки спокійно їжджу", — каже чоловік.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Неправильно, що боєць, який відвоював, розносить повістки", — воїн, який після поранення служить у ТЦК на Прикарпатті

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

"Самі йдіть на фронт": історія бійця Мирослава Перепічки з Івано-Франківська, який служить в ТЦК


07.05.2024 6020
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

913
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6754
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14862 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1783
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1042
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6497

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

843

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1640

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1436

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1307
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

402
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

670
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

829
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

621
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1730
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

755
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1054
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34884 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

223
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

414
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

722
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

638