Туалетний тупик імпотентної влади

 

 

 

Критикуючи київську та обласну бюрократію, ми іноді забуваємо про найнижчий і, можливо, «найнепрохідніший» рівень української чиновницької вертикалі. Той рівень, який прості люди змушені проходити найчастіше.

 

Ця історія, на превеликий жаль, є типовою для нашої держави історією безнадійного намагання звичайної української жінки-пенсіонерки змусити чиновників того найнижчого рівня робити те, що вони робити забов’язані. Ця історія не така таємнича як повісті Кафки. Все від  початку нібито ясне і зрозуміле. Але в тому то й жах, що при всій своїй ясності ця історія досі безвихідна. Більше як півроку триває рух заяв і документів по колу, а початково очевидно просте для вирішення питання стає невирішуваним. Можна скільки завгодно клясти радянщину, проте нинішні практики чиновницького абсурду перевищили все, що виробляли з людьми бюрократи часів УРСР…

 

До редакції газети звернувся Дмитро Небор, який проживає в Канаді, а в будинку в Більшівцях Галицького району, який він унаслідував від батька, що помер три роки тому, проживає його старенька мати. Дмитро Небор вже відвик від «українських реалій». Забув про те, що на його Батьківщині чиновник не менеджер, а земний намісник грізних і непрогнозованих небожителів, гнів яких касує лише хрустка «повага» до себе.

 

Дмитро Небор думав, що питання, з яким він звертається до селищного голови Більшівців є простим і очевидним – є криниця, з якої його мати брала воду, проте сусідка в очевидне порушення всіх санітарних норм, зливає стоки в самовільно влаштований септик (назвемо так цю пахучу «малу архітектурну форму») поряд з криницею.

 

Здавалось би все просто – треба прийти владі і показати керівним і спрямовуючим пальцем – септик ближче за встановлену нормативними документами відстань облаштовувати не можна… І якби влада, - сільський голова чи на його запрошення ті інституції які на це мають повноваження (санстанція, архітектура…), - ще на початковому етапі влаштування септика оперативно спрацювали, то ніхто б їх зараз не турбував «чотирма заявами на місяць», про які поскаржився журналістам Більшівцівський селищний голова Василь Саноцький. Крім того «наївний» мешканець Канади стверджує, що сільський голова не тільки не реагує на його заяви, але й в грубе порушення законодавства України про звернення громадян, не дає на ці заяви жодних відповідей.

 

На звернення Дмитра Небора у вересні минулого року адміністративна комісія при виконавчому комітеті Більшівцької селищної ради виїхала на місце і встановила, що каналізаційний колодязь справді знаходиться на відстані 7,5 м (а не мінімум 25-ти, як встановлено діючими санітарними нормами) від шахтної криниці, а власниця пахучої малої архітектурної форми Віра Калинович провела каналізацію всупереч санітарним нормам та без відповідних дозволів.

 

Як розповіла Ганна Небор журналістам, сім’ї Неборів та Калиновичів близько 50 років жили душа в душу та разом користувалися криницею. Навіть паркан, який розділяє обійстя сусідів, сходиться з боків колодязя.

 

Втім, вже понад півроку сусіди воду для пиття з криниці не беруть. «Сусідка викопала собі свердловину і звідти бере воду. Ця свердловина мене не цікавить, але вона біля криниці, з якої я раніше брала питну воду, на відстані 7,5 метрів зробила каналізацію», - скаржиться Ганна Небор.

 

За словами Ганни Небора, будівництво септика на подвір’ї її сусідів, розпочалося ще у липні минулого року. Пані Ганна відразу звернулася до голови сільської ради. «Я ходила аж до голови додому і просила зупинити будівництво, а він каже: помиріться між собою», - нарікає жінка. Після спорудження септика вона неодноразово зверталася до влади села та санепідемстанції. Втім у сільраді розводять руками, а пані Ганна змушена носити питну воду із свердловини, яка знаходиться за кілометр від її дому.

 

Адміністративна комісія селищної ради, яка склала акт про порушення, вирішила заборонити використання колодязя до погодження з Галицькою СЕС.

 

Втім, замість того, щоб перенести злощасний септик, пані Калинович, у кращих традиціях вітчизняної бюрократичної тяганини, почала писати «зустрічні» скарги. Зокрема звернулася до санепідемстанції, нібито її сусідка збудувала гараж з порушенням санітарних норм.

 

«Та ж нема ніякого гаража!», - виправдовується пані Ганна і показує маленький піднавіс, який зазначений у технічному паспорті, як сарай, який не заважав нікому десять років. Та санстанція (також у кращих традиціях чиновницької турботи про «маленьких українців») розбиратися не стала. Щоб задовольнити скарги обох сусідок, СЕС видала припис за принципом: «Всі винні, всім боятися!» Ним велемудра інстанція зобов’язала вже пані Ганну «погодити місце розташування гаража та свого септика в районному відділі архітектури та провести облаштування згідно санітарних норм», а пані Калинович так само привести до санітарних норм та погодити в архітектурі місце розташування свого септика.

 

Голові сільради санепідемстанція по-філософськи рекомендувала проконтролювати виконання припису та повідомити в райСЕС до 1 лютого 2013 року. «Після 1 лютого знову приходила комісія, але сусідка її на подвір’я не пустила. Люди вже не хочуть до неї ходити, бо вона з порога всіх кляне… І септиком користуватися не припинила і комісію у двір не пустила», - розповідає пані Ганна.

 

А селищний голова Більшівців Василь Саноцький стверджує, що проблем з водою немає, а «є побутовий конфлікт між двома 80-річними бабусями, з якими важко дати раду». Чиновник каже: «Віра Калинович написала заяву, що на даний момент септиком не користується і перенесе його до 1 червня, - каже голова. – Комісію на своє подвір’я жінка не пустила. А я не можу силоміць зайти на приватну територію».

 

Саноцький пояснює, що у жінки хворе серце, тому не хоче залучати міліцію. Натомість нарікає, що від жительки села Небор отримує «по чотири заяви на місяць і не встигає на них відповідати». І він не відповідає! Тобто тижня на одну відповідь йому критично мало. І тут можна вже й повернутися до початку проблеми в сценарії відомої української приказки про причини бідності через дурість і навпаки.

 

Ми не будемо тут іронізувати над швидкістю провадження документації в окремо взятому селищі Більшівці. Не смішно. Страшно. Адже мова йде не про побутовий конфлікт двох жінок поважного віку, а про хронічну неадекватність влади як центральної, так і місцевої, в нездатності (небажанні?) виконувати свої функції, вирішувати будь-які проблеми тих, кого вони називають «маленькими українцями».

 

На прикладі здавалось би дрібної проблеми можна побачити всю недолугість системи, яка ніколи не була взірцем розпорядності, а тепер на очах деградує. Замість того, щоб на початковій стадії вирішити насправді дріб’язковий конфлікт, який має причиною очевидне порушення санітарних норм, через бездіяльність влади, вона сама ж собі створює проблеми – отримує додаткові скарги і заяви, отримує додаткову роботу не тільки для себе, а для санстанції, відділу архітектури. Щоби всі були «при справі». Як ті білки в колесах з відомого рекламного кліпу.

 

Наразі Дмитро Небор вже не вірить в результативність своїх звернень до «влади» Більшівців та районної санстанції, готує звернення до Івано-Франківськиих обласних санстанції та прокуратури. Тобто «робота» влади і далі триватиме…

 

Марія ГАВРИЛЮК,

Галицький кореспондент

 Фото: Політрук


21.02.2013 Марія ГАВРИЛЮК 1843 5
Коментарі (5)

66 2013.02.21, 15:46
нічого дивного, звичайна історія. ім'я їм - легіон.
Василь 2013.02.21, 16:33
Це все емоції. Давайте подумаємо, хто і що мав робити за законом. Голова мав викликати СЕС, СЕС склала припис про неправомірність встановлення септика. На основі припису голова скликає адмінкомісію виконкому і накладає штраф на винуватця з вказанням терміну, до якого той зобовязаний усунути порушення. У випадку не усунення порушення виконком, а також сусідка подають на порушницю до суду. Суд безумовно дасть позитивний присуд. А далі рішення суду йде виконавчій службі, яка зобовязана ліквідувати порушення, тобто септик. А тут пішла казочка про бабу Параску з бабою Палажкою...
МММ 2013.02.21, 16:43
Ага... емоції. Пів року гімно під керницю зливають 80-літній бабусі, а ми їй - "сценарій" річних тяжб і походів в суди і виконачі служби замість чистої води. Ідіотизм цієї влади безмежний. правильно написано - прийшов би сільський голова коли яму копали, і якщо в нього хоч якийсь авторитет є, то, справді, - показав би пальцем де копати - ібули би по всьому. країна вар'ятів, слів немає.
Орест 2013.02.21, 17:06
Слухай ти, Васильку, а якби ТВОЇЙ мамі під криницю гімно зливали, ти би їй також пояснював як їй роками "не емоційно" судитися з дебілами? І сам би ти споійнесенько, без емоцій чекав поки голова соїзволить на тебе увагу звернути? Грамотєй ти наш.
Василина 2013.02.21, 21:33
Василька - до віходку. Униз головою!
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

645
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1583
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3156
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2156 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4253
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6042

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

462

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

447

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

545
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10088
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

908
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

861
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

622
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2476
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

897
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1226
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34184 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

357
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

445
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

791 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

965