10 порад для туриста-новачка

 

/data/blog/86732/2c3654244d2fc55c643fbab4643cd3a0.jpg

 

Мандрувати горами для мене завжди було бажаною справою. Особливо я загорівся Карпатами, коли прочитав серію містичних книг, про магію індіанських племен Карлоса Кастанеди, де основні події відбувалися в мексиканських горах.

 

Проте, серед косівчан цей тип відпочинку не є популярний, а лазити хребтами самому – було якось сумно і небезпечно.

 

В 2010 році, я нарешті знайшов хорошу компанію цікавих людей, які теж фанатіли від цього виду активного відпочинку і ось вже три роки ми частенько ходимо в походи. За цей час, методом спроб та помилок, ми здобули певний досвід, що дозволив сформувати короткий набір з правил та порад, який може бути корисний і читачам mapakosiv.if.ua

 

  1. НЕ ходіть в гори зимою! А зима в Карпатах починається з кінця листопада (з першим снігом) і закінчується в середині квітня – коли сніг майже повністю розтанув, окрім високих вершин. Шквальний вітер, хуртовини, триметровий сніг, туман – цього краще уникати навіть досвідченим туристам, не те що новачкам. Якщо ви все-таки не можете всидіти на місці довгою зимою, то варто вибирати легкі маршрути поблизу вашого дому.
  2. НЕ ходіть в гори самостійно! Потрібно йти в невідомі маршрути разом з досвідченим провідником. Та й навіть відомі вам маршрути можуть стати фатальними, якщо не мати на підмозі хорошого друга. Також не мандруйте в компанії незнайомих людей – вони можуть вас покинути у складній ситуації, та й гори на людей впливають по різному – можлива неадекватна реакція через стрес.
  3. Враховуйте «гірський фактор» погоди! Не вірте прогнозам погоди для гірської місцевості, адже на висоті, – особливий тип клімату. Найгірша можлива погода в горах, – це дощ та туман. Також варто ходити Карпатами «разом із сонцем» – вставати в 5 годині на світанку і не ходити горами вночі, в темряві.
  4. Купуйте якісне спорядження для гір! В першу чергу мова йде про міцне та зручне взуття. Одяг має бути легкий та непромокаючий (бажано 2 комплекти), адже погода в горах мінлива. Також варто брати в похід: якісний рюкзак, сірники та запальничку, ліхтарик, ніж, аптечку, залізну кружку, казанок, хороші сонцезахисні окуляри і при бажанні – фотоапарат. Якщо ж це довгостроковий похід, то + палатку, спальник і карімат (найвищої якості та міцності). Бажано, щоб вага цих речей була мінімальна, адже кожен лишній грам, – це додаткова біль для спини.
  5. Не забувайте про воду! Вода в горах – це основне, особливо, якщо ви йдете в серйозний довготривалий похід. Їжа теж важлива, але без води в горах, ви не протягнете і дня, особливо в спеку. Запитуйте місцевих людей, де можна поповнити запаси протягом маршруту, а також економте вашу воду, адже невідомо коли буде наступне джерело (якщо воно взагалі буде).
  6. Готуйтеся до походу – займайтесь спортом! Варто постійно тренуватись, адже фізичні навантаження в горах для «звичайної» людини значні. Потрібно бігати чи просто багато ходити, займатись з різноманітними спортивними снярядами. Адже без належної підготовки, піший похід на вершину, з повним 80-літровим рюкзаком, може легко перетворитись з веселої прогулянки на жахливе випробування для туриста, як в емоційному, так і в фізичному плані.
  7. Завжди беріть із собою в похід карту та gps-навігатор! Також часто уточнюйте ваш маршрут із місцевими жителями, якщо ти точно не знаєте дороги. Проте тут варто врахувати специфіку спілкування з горянами. Якщо для гуцулів: «та то близько, пів години йти, десь 5 кілометрів», то на практиці, часто для туриста, – це зовсім не близько, 2-3 години в швидкому темпі і 10-15 кілометрів шляху, як наслідок. Все це тому, що місцеві жителі часто мають набагато кращу фізичну форму ніж туристи, – в міру складних умов їхнього місця проживання. Отож, в таких випадках не варто розслаблятися, зупинятися чи зменшувати темп, а часто – навпаки краще його наростити!
  8. Налаштовуйтесь на похід психологічно, особливо на складні маршрути! Це може здатися дивним, але мені завжди допомагало. Якщо ви йдете на гору вперше, то варто перед початком мандрівки розпитати лідера групи чи провідника, як довго триватиме подорож і загалом про її складність, адже вийти на гору Михалків раз в рік, це далеко не те саме, що мандрувати по Мармароському масиву три дні. Кожен маршрут має свої певні особливості і варто їх знати ще до початку подорожі та добре підготуватися до них!
  9. Новачок чи найслабший в групі завжди попереду! Таке важливе і невід’ємне правило всіх походів в гори. Це робиться для безпеки всіх учасників мандрівки. Адже діти, жінки, хворобливі чи просто погано підготовлені люди, з часом, починають відставати і можуть заблукати в горах. Щоб цього не трапилось, досвідчені і сильніші учасники походу не дозволять слабшим відстати, а також постійно підганяють їх, щоб вони не робили занадто довгих привалів і не затримували інших.
  10. НЕ вживати алкоголь в горах! По-перше тому, що п’яна людина втрачає концентрацію і може травмувати себе чи інших, а по-друге алкоголь виганяє з організму воду і дуже скоро може початися обезводнення, адже води в горах обмаль. Найкращий час, коли ви можете без проблем вживати алкоголь, – це коли вся група благополучно завершила маршрут і залишилось лише випити теплого домашнього вина на ніч і щасливо заснути!

 

Ну і на завершення! Найбільш придатна їжа для гір, – це шоколад, фрукти, сухофрукти, печення, сухарі, хліб, жарене м’ясо, «мівіна» чи мюслі. Хороший запас грошей теж не завадить (не менше 500 грн.), адже в горах постійні проблеми з транспортом і часто єдиний спосіб добратися додому – це дороговартісне таксі.


15.09.2015 1772 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

602
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1533
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3111
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2125 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4226
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5980

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

443

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

439

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10058
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

876
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

837
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

575
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2435
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

872
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1200
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34165 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

310
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

419
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

761 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

944