2+5

Знову Різдво на щастя. Знову, на менше щастя,  розмови і балачки про правильну дату. Я, зізнатися, вже менший поборник святкування Різдва за Григорінським календарем станом на день ось-тут-теперішній.

Все більш схильний думати, що Церква (УГКЦ, КП, АУЦ) права, що не гонить у хвіст і гриву коника змін. Причина в цьому банальна і резонна. Наше недохристиянізоване, недораціоналізоване, піддатливе на різного роду маніпулювання собою  суспільство наразі (мова, звісно, не про всіх, і може навіть не про велику більшість) прилипло до всього старого, як воша до нестриженої корови.

Власне, не мною одним давно помічено, проблема корениться в селі, коректніше, в селянському і містечковому менталітеті, що важко піддається реформам. В цьому базова проблема, чому у нас так туго з реформами – в державі, не кажучи вже про революції, - що еліта, що нижча верства наскрізь однаково провінціальні.  І це єднає, це актуалізує і уможливлює незмінність режиму, попри динаміку масок вряди-годи.

А  до села і селян, як таких, претензій обмаль, прекрасні люди, всі ми, хто більше, хто менше, родом із села, якщо вже й хтось не з Іванівки чи Гринівки якоїсь, в якомусь поколінні, або соромиться це визнати, той точно гордо визнає, що він  із  Трипілля…  

Якщо його відірвати директивно  від усталених традицій, сільгоспсоціум, то можуть справдитися побоювання Церкви – язичники стануть язичниками. Утвориться (нема мови - не без спонукань хитрого московського ярма) якась ще «Істинна Православна Церква 7 січня». І такий Іпєц може накрити грубими кусками золотої бляхи не один розколений купол і дзвін залізом.

Не так давно став мимоволі свідком «диво-євангельської» розмови одних людців, скажімо так, питомо селянсько-містечкової закваски. Вони з громадою вирішили спочатку написати маляву до ( непонятно якого ) єпископа і патріарха, щоби вони притримали якогось доброго щирого гарного священика, не переводили, чи взагалі звільняли,  його на інше місце, в противному разі погрожують змінити церкву, а то й навіть якусь свою релігійну організацію заснувати. Бо, виявляється,  священик, хоч і подеколи зловживав спиртним і ненормативною лексикою не публічно, був загалом правильним в селі духівником. Пацаном.

Він скрізь пальці дивився на вікопомну традицію «християн» ходити до місцевої ворожки і робити людям то на добро, то на збитки, кому як «Бог дав», лиш би в церкву гроші несли; він ніби був у ладах з головою сільради (чи міськради, не пойняв..), котрому помагав якийсь депутат гречкою годувати село/селище/місто до виборів; він і файно-коротко сповідав, і багато не вичитував моралі; і що не маловажно, він яро виступав  проти святкування Різдва 25 грудня, бо то не наше.

А той, новий, що прислали, він і якихось Каппадокійців постійно цитує у проповідях, і єзуїтів возвеличує, як можна було зрозуміти; і спокуту на відпущення гріхів дає тяжку, і сварить за взятки, і з місцевими гречкосіями не дуже дружить, включно з головою, і про практичні проблеми села більше говорить, ніж про масонів і жидів,  і найголовніше суворо забороняє ходити по ворожках, робити на збитки і на прибутки.

Як ставиться до 7 січня ? Брехати не буду – мені не стало відомо з почутого наспіх одним вухом, проте почуто добре  суть.

Воістину, шкода, що на  наших землях не палала колись інквізиція, може, би тепер мізки менше плавились в когось з чортами в казанках.  


27.12.2017 Назар Яв 4107 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690