50 відтінків української літератури: книжковий огляд від Фіртки

Остап Микитюк

Не минуло й пів року як знову мій фокус змістився на сучасну вітчизняну літературу! А тут, ой-вей, скільки всього, що очі мимоволі починають розбігатися, бо не знаєш з чого почати. Та все ж, я взяв себе в руки і у сьогоднішній добірці ми з «Фірткою» розповімо вам про книжки українських авторів та авторок на яких вартує звернути увагу, якщо ви досі цього чомусь не зробили.


Налаштовуйтесь, ми починаємо:

Почну звісно з найновішої книжки гуру українських історичних детективів Юрія Винничука. Це роман «Вілла Деккера», що з’явився у видавництві «Фабула» буквально на тижні. Традиційно завдяки пану Юрію ми потрапляємо до Львова. На дворі серпень 1939 року. У місті за одну ніч сталося кілька кривавих подій. На одному з кінців міста було знайдено задушену, без очей та з цинамоновими опіками молоду танцівницю, а на іншому у згорілого у власному домі місцевого адвоката з коханкою. Між цими подіями на перший погляд немає нічого спільного. Та у вирі хитросплетінь та інтриг опиняються двоє друзів — репортер Марко Крилович  та комісар поліції Роман Обух.

Чоловіки починають розслідувати ці загадкові справи. В ході розслідування Марка спершу наймає місцевий контрабанист, потім віцеконсул совєтського консуляту, а тоді на «арені» з’являються справжні шпигуни й шпигунки. Усі мають на меті знайти загадкові плівки Деккера і його самого. Марко долею випадку зі звичайного репортера і бонвіана перетворюється у львівського Джеймса Бонда, метою якого не тільки розплутати ці справи, але й залишитись живим…


Продовжуючи тему не зміг не розповісти про психологічний трилер молодої української письменниці Поліни Кулакової«Дівчина, яку ми вбили», видавництво «Дім Химер». Це третя з чотирьох у її творчому доробку. І… це справді трилер від якого виступають сироти на шкірі. Після її попереднього роману «Корсо», який мені відверто здався слабкий після дебютного трилера «Я пам’ятатиму твоє обличчя» я вражений до глибини душі.

Історія починається в Івано-Франківську у 1998 році. Одного жаркого дня компанія друзів вирішила пострибати через багаття біля річки за містом, потім до них приєдналась, для якої усе закінчилось швидкою допомогою і моргом. Невинна забавка перетворилась у гнітючу смерть юною дівчинки Ліди. 17 років по тому до хлопців прийде розплата за скоєне. Усе почнеться з вилазки на риболовлю старих друзів, які встигли забути той жахливий день. Але забули не усі.

Згодом як у культовому романі Агати Крісті «І не лишилось жодного» (у народі «10 негренят») кожного з п’яти хлопців наздожене карма. Знімаю кашкет перед Поліною, вона зуміла створити не тільки цікаву локальну історію, не тільки смачний трилер, але й зачепила й розкрила у романі людські вади і слабкості, я часто ми не помічаємо у собі. Цю книжку потрібно читати залпом, адже крім цікавого заплутаного сюжету вона ще й доволі динамічна.


Наступною книжкою я обрав, стала книга з несподіваною назвою «Морг» авторства засновника і редактора всеукраїнського соціально медіа «Бабель» Євгена Спіріна, видавництво «Люта справа». Але, так було не завжди. У юності Євген Спірін жив у Луганську, в простій пролетарській сім’ї, його батько працював у морзі. За збігом обставин і життєвих примх Євгену також довелося попрацювати у такій «романтичній» обстановці.

Книга переносить нас у Луганськ за кілька років до подій 2014-го. І…автор відразу занурює нас у жорстоку реальність, яка панувала там до вторгнення російських військ — алкоголізм, наркоманія, безробіття, злидні й неможливість для молоді вивчитись і стати кимось. Ця книжка показує нам, що відбувається з людьми які стали заручниками обставин.

«Морг» Євгена Спіріна акцентує на його особистих переживаннях, дорослішанні, бажанні вирватись з цього уробороса. На сторінках цієї ексцентричної книжки змішані чорний гумор, лікарські байки, безглузді смерті й, на жаль, безглузде життя людини. А потім… у місто приходить війна.


А завершу добірку особливою для мене книжкою в доробку письменника Андрія Любки — збірка короткої прози «Кімната для печалі», видавництво «Meridian Czernowitz». Під аскетичною обкладинкою цієї книжки заховано 11 абсолютно не пов’язаних між собою оповідань. Андрій зумисне не сплітає їх у одне полотно, не дозволяє персонажам кочувати між ними, він заковує кожну історію  у свою досконалу рамку, зі своїм початком і кінцем, лаконічно й довершено.

Єдине, що поєднує усі ці 11 історій це голос автора і дух самотності. Герої книжки переживають сум’яття, жаль, біль, безвихідь, самотність, нерозуміння і змушені впускати у себе їх цілком і повністю. Ось ми спостерігаємо за малим Андрійком у школі, який мріє втекти світ за очі, ось ми бачимо як чоловік тікає від свого минулого у рятівне паломництво автостопом, помічаємо як хлопець з бургером запримітив дівчину у хіджабі навпроти біля фонтану у Варшаві й він ще не знає, що вона змінить його життя і розіб’є йому серце…І так далі, так далі, так далі…

Уперше я прочитав цю книжку в далекому 2015 році коли вона була ще рукописом, а мені пощасливилось стати бета-рідером Андрія. Я настільки був зачарований тією версією, що згодом як вона вийшла прочитав її знову. І відтоді хоча б раз в рік я витягую її з поміж інших книг і смакую якесь із оповідань. Якби мене попросили порівняти цю книгу з алкоголем, я б обрав добрий чорний ром, який потрібно насолоджуватись повільно і маленькими ковтками.


Доброї вам літератури друзі. Обирайте книжки серцем. І до нових зустрічей


11.04.2021 2422
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687