Як мій друг став персоною nongrata

 

Менше, ніж  за добу новина про заборону вїзду Юркові Барабашу в Україну облетіла інтернет і в першу чергу соціальні мережі.  Юрко людина активна, працює дизайнером у видавництві «Темпора», також він цікавиться фотографією і багато знімає громадських акцій.  І ось мій ранок вчорашнього дня розпочинається із новини, що мій друг, який є за паспортом громадянином Російської Федерації тепер «нев’їздний в Україну».  Причини ніхто не пояснює. Термін—до 2018, себто 5 років.

Стався інцидент в понеділок, 15 липня. Юрко перебував тимчасово в Російській Федерації, а на шляху в Україну його зняли з потягу на станції Конотоп, де двоє міліціонерів заявили, що він в списку нев'їздних. Причини ніхто не пояснив. За словами самого Юрія, жодних штампів в паспорті йому не ставили.

 

Кому це може бути потрібно?

Версій напрошується кілька. Для початку візьмемо політичний момент. Юрко один з небагатьох громадян на території України, який є дійсно активним учасником громадського життя, людиною, яка дбає за імідж України не лише в її межах, але й поза ними. Себто «неугодним» він міг стати, бо активно контактує з представниками обох країн,а такі «народні дипломати» цьому режимові навряд чи потрібні. Інше питання, хіба аж так мало в Україні активістів і хіба Юрко найрадикальніших з них? Сумнівно!  Навіть адміністративне правопорушення, яке він отримав під час акції на річницю Помаранчевої революції, він отримав фактично раптово, потрапив під гарячу руку «Беркуту»,який тоді згрібав усе, що бачив.

Друга версія може носити відволікаючий характер. Себто Барабаш лише формальний привід і «переключка» уваги журналістів та громадськості з чогось більш важливого, що відбувається в СБУ. Але сенс ця версія втрачає хоча б тому, що СБУ і так не висвітлює свою діяльність.

Тоді що?

З іншого боку практика заборон в’їзду активним громадянам або ж тим, хто має стосунок до правозахисної чи будь-якої іншої просвітницької діяльності активно використовується в Білорусії. Тобто фактично, можна нас привітати—приїхали.

 

А тим часом прес-служба СБУ…

Сьогодні, 16 червня,представники громадськості провели під  СБУ акцію протесту на захист Юрка. Вимагали, аби до них вийшли і пояснили ситуацію. Якщо чесно, такої вибірки різних представників громадських організацій я давненько не бачила, пліч-о-пліч стояли дуже різні люди. Але очевидно, як казав на нещодавній зустрічі в Києві головний редактор «Русского репортера» Віталій Лейбін: «Нам не важлива та чи інша партія. Нам би про людей, це цікавіше».

До присутніх через деякий час вийшли. Вгадайте хто? Ну звичайно представниця прес-служби Лада Сафонова.

В своєму абсолютно нейтральному спічі, вона пояснила, що СБУ діяло згідно із законом, і що таке правило заборони в’їзду може поширюватися на всіх осіб без громадянства або іноземців, які становлять загрозу для України.

Приїхали! Тобто Юрко Барабаш, онук лауреата Шевченківської премії також Юрія Барабаша, людина, яка знає українську краще, ніж наші «народні обранці» тепер становить загрози для цієї країни? Себто мені як громадянці України Юрко теж заважає? Цікаво знати чим.

«Пояснювати причини такого рішення СБУ не зобов’язане ні громадянину, ні, пробачте, громадськості»,-- додала флегматична речниця.

Далі вона ще додала, що термін у 5 років може бути скорочений, або продовжений, це СБУ знову ж таки самі вирішать.

Аргументацією, яка постійно звучала з вуст Сафонової стала багатозначна фраза «це світова практика. Так роблять багато країн світу». На цьому моменті. Очевидно, присутні мали відчути свою неймовірну наближеність до Європи і пустити сльозу. Проте, щось реакція була зворотною.

 

Хто наступний?

Ситуація із Брком насправді дуже і дуже сигнальна. Бо спочатку він, а потім усі інші опиняться поза законом.

На разі, я спілкувалася із Юрком і він збирається дзвонити в консульство, аби з’ясувати хоч якусь формальну підставу такого рішення СБУ щодо нього. Нині він перебуває у Москві.

Тож коло виходить замкненим. Закон дійсно на боці СБУ в частині «неповідомлення громадянина і громадськість про причини заборони в’їзду», але з іншого боку—це абсурд і тоді хто і що має регламентувати і взагалі, хоч якось обмежувати свавілля СБУ?

Мій друг будучи талановитим дизайнером став злочинцем, який тепер небезпечний для України? А ким завтра стану я? Мої колеги? Сусіди? Та врешті усі активні і все ще сміливі люди у цій країні, яка все життя вважає себе частиною Європи. Nocomments.

Далі думаю буде колективне звернення до СБУ, до міністра, до Президента врешті.  Питання тільки в одному, чи зможе Юрко Барабаш повернутися? Це цікавить багатьох людей…

 

Епілог

Історії про заборону в’їзду останнім часом стають поширеною практикою, кілька моїх друзів вже мають такі «бонуси» щодо Росії та Білорусії. Але Україна цього разу вирізнилася. Видно ніщо так легко не навіюється як тоталітарні тенденції….Ганебно і бридко жити в такій країні!

Нехай ми хоч всі опинимось поза законом, нехай будемо злочинцями, але держави так легко не дарують….

Сьогодні мій друг став персоною nongrata, а завтра вся держава буде nongrata….

До речі, усім зацікавленим журналістам та громадянам: http://www.youtube.com/watch?v=Rw9BhV5RpFw

Також є прохання долучатися до інформаційної кампанії та у соціальних мережах.

 


18.07.2013 Катя Гладка 1979 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

529
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

377

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

394

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

392

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1080
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

519
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2382
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

832
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1155
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34114 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

377
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

715 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

682