Як привчити своє тіло прокидатися рано?

 

 

Хто рано встає – тому Бог дає. Більшості з нас потрібно прокидатися рано і йти на роботу, або займатись іншими важливими справами, але деяким людям робити це надзвичайно важко.

 

Хороша новина у тому, що це можливо виправити. Ми пропонуємо кілька практичних порад, які допоможуть вам навчитися прокидатися раніше і при цьому чудово почуватись.

 

Крістофер Рендлер (Christoph Randler), професор біології з Німеччини, визначив, що “ранні пташки” часто успішніші, ніж ті, хто полюбляє спати до обіду. Це пов’язано із тим, що люди, які звикли прокидатися рано, більше схильні бути активними та ініціативними протягом дня. Нещодавні дослідження, проведені виданням “The Guardian”, довели цю думку, посилаючись на те, що більшість генеральних директорів успішних компаній прокидаються до 5 ранку! Але якщо ви скоріше нічна совушка, ніж ранковий жайворонок? Чи можливо змінити звички організму? “Так, але доведеться над тим попрацювати, – стверджує Крістофер Вінтер (Christopher Winter), завідувач Медичного центру сну та доповідач Американської академії сну. – Гени  визначають ваш хронотип: ранкова ви персона чи вечірня, тому у членів родини часто співпадають біологічні ритми. Втім, не варто забувати, що існують інші фактори, які впливають на режим”.

 

Змінити хронотип можна приблизно за два тижні, але ви маєте бути витривалим: навіть найменша слабкість протягом цього часу відкине вас назад у полон природнього ритму. Крістофер Вінтер дає 6 порад, які допоможуть відрегулювати біологічний годинник і навчитись прокидатися рано:

 

1) Створіть свою власну ранкову рутину. Прокидайтесь, робіть фізичні вправи та снідайте в один і той самий час. Тіло любить знати, що відбуватиметься з ним у наступну хвилину, тож швидко втягнеться, коли ви припините його шокувати. Однак, не примушуйте себе засинати в однакову пору – орієнтуйтесь на те, наскільки ви втомлені. Організм сам визначить, коли варто лягати спати. Вінтер говорить, що найважливіше – припинити примушувати себе спати, бо це приводить до стресу. Інша проблема виникає під час вихідних або відпустки, коли ви їдете до батьків або на відпочинок. Коли ви забуваєте, що треба прокидатися рано, і спите набагато більше на вихідних, ви ніби говорите своєму тілу: “Ці ранні підйоми – тільки тимчасовість. Скоро це мине, і ми повернемось до звичного режиму”. Щоб врегулювати біоритм, важливо прокидатися рано кожного дня, навіть якщо перед тим ви пізно прийшли додому.

 

 

2) Використовуйте розумний будильник. Кнопка повтору звісно ж хороша вигадка, щоб поспати на кілька хвилин довше, не поринаючи в глибоку фазу сну, але вона може дуже нашкодити вашому переходу до раннього підйому. Справа в тім, що в цей момент мозок ще не здатний приймати адекватні рішення. Доктор Крістофер радить використовувати “розумний будильник”, який запропонує легку арифметичну задачку, або програму, яка кожного ранку грає випадкову мелодію з вашого плей-листа. Це допоможе мозку прокинутись та значно легше встати з ліжка.

 

3) Впустіть світло. Справжнє чи  штучне світло завжди подає нам сигнал, що день почався, і посилає нашому організму сигнал припинити виробляти мелатонін – гормон, що регулює сон.

 

 

4) Фізична активність. Вінтер стверджує, що навіть прості вправи зранку допомагають тілу прокинутись. Дослідження довели, що вправи нормалізують артеріальний тиск, знижують стрес і роздратованість та підвищують якість нічного сну. Ранкові вправи на свіжому повітрі –  найліпше рішення. Наприклад, Крістофер любить кататись зранку на велосипеді або гуляти з собакою.

 

 

5) Протеїн. Викиньте здобні булочки і перейдіть на яйця і йогурти! Медики говорять, що протеїн допомагає прокидатись вранці швидше, в той час як вуглеводи забезпечують здоровий сон. Також протеїн підвищує рівень дофаміну, який забезпечує вашу активність та хороше самопочуття протягом дня.

 

 

6) Не дрімайте. “В перші дні буде складно засинати раніше, – говорить Вінтер. – Але будьте наполегливими, боріться із бажанням подрімати протягом  дня. Ви можете кілька днів лягати спати трохи раніше, ніж зазвичай, але не дозволяйте собі засипати посеред дня. Це знищить ваші природні стимули для сну”.

 

Цікаво знати


30.03.2016 1739 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

601
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1531
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3109
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2121 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4224
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5979

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

441

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

437

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

528
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10057
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

875
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

836
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

574
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2433
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

870
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1198
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34163 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

309
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

418
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

760 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

943