Як живе найкраща гірськолижниця України

 

 

Косівчани Богдана Мацьоцька та її батько й тренер Олег Мацьоцький вже побували на зимовій Олімпіаді-2010, єдині представляли нашу державу на гірськолижному чемпіонаті світу-2011. На Батьківщині їм уже кілька років немає рівних. Ми розпитали Богдану, як це – бути найкращою гірськолижницею України.

На початку наступного року в Сочі (Росія) відбудеться зимова Олімпіада, тож спортсмени готуються вже зараз. У той час, як інші українці влітку ніжилися на сонечку десь на морі, Мацьоцькі шукали сніг. Знайшли аж у Південній Америці. На початку вересня вони повернулися додому з чилійських гір. Під час цієї короткої перерви «Репортер» й «зловив» гірськолижницю.

Швидкість під час гірськолижних спусків доходить до 100 км/год

«На лижах я з шести років, – розповідає Богдана Мацьоцька. – Звісно, маленькою бувало, що хотіла покинути це заняття. Кому з дітей сподобається витрачати свій вільний час не на ляльки чи конструктори, а на якісь там лижі? Тим паче, що в дитинстві від них було мало позитиву. Сварили не лише за те, що розбила улюблену мамину вазу, а ще й за те, що не виходило правильно повертати на лижах».

Гірськолижні курорти в Україні розвинені дуже слабо. Крім «Буковелю», тренуватися практично ніде, а серйозних змагань узагалі немає. Тож більшу частину сезону Мацьоцькі проводять за кордоном. Графік дуже щільний, часом аж занадто. Так, на початку січня цього року, коли в Україні були в розпалі різдвяні свята, і люди мали чимало вихідних, Богдана за 10 днів стартувала 10 разів!

«Дійсно, дуже часто трапляються змагання – кожного дня в іншому місті, а то й іншій країні, – каже Богдана Мацьоцька. – Найважче – це переїзди. Складно буває й зі сном. Підйом може бути о восьмій, а може й о четвертій ранку. Все залежить від багатьох чинників: програми змагань, нашого місця проживання (відстань від нього до схилу), умов проживання (чи треба самим готувати, чи готель зі сніданком). А деколи взагалі не встигаємо переїхати з місця на місце, тож доводиться ночувати в машині».

«Коли знаю, що попереду напружений період, то намагаюся заздалегідь налаштовуватися на нього, – продовжує спортсменка. – Тоді все переноситься легше. Взагалі хороший спортсмен за будь-яких обставин повинен уміти налаштуватися на бойовий лад. На самих змаганнях мені допомагає музика та передстартова розминка. Відновлююся по-різному – акробатика або просто душ і сон. Часом, аби відпочити, сплю навіть вдень».

Богдана та Олег Мацьоцькі на Олімпіаді в Ванкувері. 2010 рік

Як каже Олег Мацьоцький, гірсь­колижник, який хоче добитися пристойних результатів, мусить проводити на снігу дві третини року, а то й більше. На змаганнях і в пошуках того снігу косівчани вже побували на чотирьох континентах – крім Австралії й Антарктиди.

«Була в багатьох країнах Європи, в Канаді, Чилі, Китаї, – говорить Богдана Мацьоцька. – У Канаді було холодно та якось порожньо, в Китаї – теж холодно, але людно, в Чилі – дуже цікаво. Та найбільше мене приваблює Австрія – своїми красотами та привітними людьми».

Може здатися, що між змаганнями й тренуваннями Мацьоцькі оглядають закордонні цікавинки та пам’ятки, та це не так. Усе обмежується краєвидами з вікна автомобіля. Решта часу – змагання й тренування. Часом усе відбувається дуже монотонно. «Згори вниз – знизу вверх», – описує тренування спортсменка. На початку сезону вона з батьком працює над «академією» їзди, виправляє помилки, а ближче до змагань починається їзда на максимумі можливостей.

Якщо бути постійно на снігу, значить бути постійно на холоді. І Богдана Мацьоцька не приховує, що не в захваті від цього. «Найбільше у своєму спорті не люблю холод, – зізнається спортсменка. – Може, через це так люблю брати участь в італійських стартах. Там тепліше, і сонечко пригріває, одразу хороший настрій, а це плюс до хорошого результату. А після холоду я швидко зігріваюся просто в теплій ванні або душі».

Цього року пошуки снігу влітку «занесли» косівчан на льодовик у Чилі

 

Вдома Богдана Мацьоцька буває доволі рідко. Переважно – влітку, або ж під час короткої перерви між стартами. «Коли «дориваюся» додому, то тато ловить мене по Косову, запихає в багажник і вивозить на чергові збори, – жартує вона. – Вдома час летить так швидко, а на змаганнях тягнеться повільно. Знаєте, якби не тато, то не було б і тих усіх досягнень».

А що в особистому житті? Наразі найкраща гірськолижниця України – без пари. Як каже Богдана, важко знайти близьку духом людину, якщо на одному місці не сидиться більше, ніж місяць.

Уже днями Мацьоцькі виїжд­жають на чергові тренування до Австрії. Перша зупинка – гірський Хінтертукс, один із центрів європейських гірських лиж. Це містечко – як друга домівка, бо на цих засніжених схилах вони щороку бувають по кілька разів.

«Намічається важкий сезон, – каже Богдана Мацьоцька. – Ліцензія на Олімпіаду є, але не все так просто. Готуватимемося максимально».


30.09.2013 1783 7
Коментарі (7)

Косівчанка 2014.02.15, 18:46
богдана справді чудова людина. таких ще треба пошукати. А вас, шановна,попрошу не осуджувати людей,про яких ви зовсім не знаєте. Ось. І побачення в неї є, і фрі тайм.
Косівчанка 2013.09.30, 19:25
Бідна дитина - ні сім"ї нормальної,бо тато -тиран, ні побачень місячними ночами, ні веселих дискотек. Воно того варто?
Всеволод 2013.09.30, 21:31
2 Кокосівчанки. вони разом творять історію, досягають і перемагають, щодень послідовно йдуть до мети... У маштабах країни це фантастичні досягнення. Що знає Кокосівчанка про людей великого духу? "Веселими дис-с-скотеки" наповнюйте убогий свій совковий світогляд. Буде гарно принаймні в даній публікації, якщо попросите вибачення у цієї чодової та успішної сімї за образливі та принизливі слова котрі у вашому коментарі ріжуть очі усім читачам та поціновувачам спорту. Щодо фанів ви наражаєте себе на гостру критику, незабувайте будь-ласка ваш пост висвітлює ваш IP. Отже дискусія буде продовжуватися. Переконаний ви даєте собі звіт про серйозність та формат своїх публічних публікацій у межах цілої країни?
Авторитетный 2013.10.01, 23:03
Совсем нехорошо Косивчака пишет...Не подскажете,кого можно теперь в благодарность за этот бред трахнуть в попу?
Богдана 2013.10.02, 20:48
Косівчанка, сім'я в мене цілком нормальна, бувають й набагато гірші. Батьків не вибирають. І хто сказав, що спорт не можливо поєднувати з побаченнями і дискотеками? Всеволод, дякую за підтримку! Та все одно, не треба було так різко =) Авторитетний, go fuck yorself ;)
Микола 2013.10.05, 17:51
ту Косівчанка. А чого добились ви побаченнями місячними ночами і веселими дискотеками? У кожного своє щастя. Тому, будь ласка, тримайте упереджені думки при собі.
Володимир 2013.10.07, 09:51
Кожному своє (с). Спорт високих досягнень, як і будь що високе, це переважно багато зусиль і праці. І як будь-що високе зрозуміти це можуть 5-10 %. А решті 90% достатньо веселих дискотек і побачень місячними ночами. Тому на ТВ дешева диско-попса і фільми про побачення (в кращому випадку), а не спорт. А в Богдани ще будуть і побачення і все решта. То не проблема.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

555
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3054
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2086 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4178
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

411

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

411

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

849
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

812
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1094
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

541
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2405
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

847
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1171
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34127 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

394
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

734 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

923
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696