Активісти заявляють про зловживання у Карпатському природному парку та Національному парку «Гуцульщина» і вимагають люстрації їхнього керівництва (фото+відео)

 

 

Збережемо Карпати для нащадків… Втім, схоже, це не про нас. На Прикарпатті назріває скандал у природних заповідниках. А вся проблема у тому, що за багато років люди так і не навчилися цінувати те, що дає природа і розпоряджатися ним совісно, а не з особистою вигодою.

 

Нещодавно громадські активісти, представники «Правого сектора», Самооборони, та громадської організації «Коломия-центр» навідались до Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина».

 

Відтак, зібрали в Івано-Франківську прес-конференцію, щоб пояснити мету свого візиту.

 

 

Активісти вимагають люстрації керівників даних природних парків і розповідають про факти численних зловживань і махінацій з їхньої сторони.

 

Кажуть, що коли приходили самі, то говорити з ними посадовці від парків відмовлялися. Мовляв, хто ви такі, прийдіть з громадою і тоді поговоримо. Однак, коли до директорів парків прийшли сотні людей, то тих не виявилося на робочому місці.

 

"Ми вирушили на розмову до директора національного парку "Гуцульщина" Василя Пророчука та директора Карпатського національного парку Володимира Слободяна. Перше поїхали у Косів. З нами було понад 200 представників громади, але керівника на місці не було. Потім вирушили у Яремче. Там директора теж не застали, хоча бачили його автомобіль. Спілкувалися із заступниками", - розповів представник громадської організації «Коломия-центр» Роман Кутейніков і додав, що зустрічали їх ніби рейдерів, які їдуть "віджимати парк".

 

Вже опісля, як розповідає інший активіст Михайло Бойчук, більш відомий як «Хімік» директор НПП «Гуцульщина» на контакт таки вийшов, після чого активісти дізналися. що на них написано заяви про все теж рейдерське захоплення.

 

До відвідин парків активістів змусили численні питання, які назбиралися у мешканців гірських регіонів Прикарпаття до їхнього керівництва. Зокрема, щодо незаконного відчуження і продажу земель, незаконної вирубки лісу, корупційних діянь.

 

«Знаю точно, що з 2000 по 2015 рік там (землі Карпатського НПП – авт.) є безліч рішень про повернення відчужених земель. Це найбільша проблема, коли нормальні землі з парку передають у село, а звідти інші землі передають у парк. Тобто, нормальні землі відчужуть, передають у село і вже на підставних осіб дерибанять їх. Ви ж прекрасно розумієте, що Яремче – це ласий шмат. По цих землях є рішення про повернення їх, але нічого не зроблено», - зауважив Роман Кутейніков.

 

Кажуть, що назріває у Яремче і ще одна оборудка на мільйони. Наче б то є інформація, поки що правда не до кінця перевірена, що готується відчуження близько 1000 га земель, щоб потім її продати «своїм».

 

Аналогічна ситуація і природному парку «Гуцульщина». Активісти стверджують, що згідно із законодавством природні парки не визначені як землекористувачі, але це не перешкоджає їхньому керівництву почувати себе «царьками у своїх володіннях».

 

"Згідно із указом Президента, яким створювалися парки, від 2002 року керівництво парків повинно було виготовити документи на право користування ділянками, які увійшли до парку. Але цього не зроблено і до сьогодні. Тому, де-юре такого землекористувача як національний природний парк немає. Але це вигідно дирекції національно парку у плані дерибану землі. Йому передали ліс в охорону, але землі він немає. І юридично це доказати не можна. Громадськості стали відомі кричущі факти. Замість того, щоб дирекція парку займалася охороною, відтворенням і збереженням, вони почали відчужувати землю. Скажімо, у 2007 році Шешорській сільській раді парк передав 4,2 га землі. Пізніше на ці ділянки на підставних осіб були виготовлені земельні акти. Про це стало відомо прокуратурі, яка звернулася до суду із вимогою визнати ці акти незаконними і скасувати реєстрацію. У 2012 році реєстрацію таки скасували, але до покарання керівництва парку не дійшло. Постраждав землеупорядник сільської ради", - наводить приклад по парку "Гуцульщина" депутат Пістинської сільської ради, помічник депутата Івано-Франківської облради Петро Пліхтяк.

 

У 2013 році керівництво парку вирішило заробити ще й на дітях. Розпорядженням КМУ НПП «Гуцульщина» було виділено 116 га. землі на території Косівського району начебто для забезпечення потребі функціонування природного парку. Згодом громада дізналася, що ці землі знаходяться на території Пістинської сільської ради.

 

«Уся мова йшла ніби то про те, що ці землі підуть під розбудову комплексу Містечка Святого Миколая. Коли ми побачили документацію, то там жодного слова про маєток Святого Миколая немає. Так само як немає межівника сільської ради», - зазначають активісти.

 

Про незаконну вирубку лісу вже навіть і не згадують. Величезні площі за власним бажанням «перепрофільовують» на санітарні рубки, а на тих, хто пробує чинити якийсь спротив – жителів, активістів, депутатський корпус, - чиниться тиск.

 

А згідно чергового Проекту організації території національного природного парку «Гуцульщина», в якому зазначили новий розподіл територій, у парку недорахували ще й 25 га. землі. Куди вона поділася активісти поки що не знають.

 

За їхніми словами, громада знає далеко не усі факти зловживань у парках. Відтак, є у людей і інша – більш банальна проблема – при визначенні території парків не було враховано думки громади. Відтак, заповідна зона парків проходить через населені пункти, що обмежує життєдіяльність людей, які фактично живуть із того, що дає природа.

 

Коли створювали національний парк йшла мова про 3,5 тис. га. У процесі виготовлення документації площа, за словами активістів, збільшилася до 32 тис. га. фактично заповідник тепер займає 73% усього лісового фонду території Косівського району.

 

«Ідея створення природних парків дуже хороша, адже ми рухаємося до Європи, де один із критеріїв - це збільшення природозаповідного фонду, для того щоб зберігати унікальні місця і прмножувати їх. Такою була і ідея створення Національного природного парку "Гуцульщина". Але від самого початку почали виникати конфліктні ситуації, бо не була врахована думка громадськості, - розповідає Петро Пліхтяк - Це резервація місцевого населення. Косівський район – це унікальний район. Тут споконвіків розвивалися народні промисли. Якраз жителі виживають за рахунок обробки деревини, шкіри. Тут традиції передаються з покоління у покоління. Але це не було враховано і згідно указу Президента від 2002 року у площу заповідника ввійшли землі колишніх колгоспних лісів – фактично людські землі, де люди здійснюють господарську діяльність, розводять худобу. А тепер тут є обмеження. Зони визначили там. Де люди мають свої угіддя. А згідно закону взагалі прохід і проїзд заборонено».

 

Громади масово почали звертатися, щоб упорядкувати межі парку, але усе безрезультатно. Натомість були випадки, коли людей штрафували за те, що переганяли овець через ліс, що належить до території парку.

 

Відтак, коли вже остаточно накипіло, представники громадських організацій пішли із зверненням до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука. У нього просять допомогти вирішити дані питання і змінити керівництво парків, яке є представниками колишнього режиму. Люди переконані, що потрібно реально міняти владу на компетентних людей, а не на пристосуванців, які прикриваються Майданом і подіями на сході. На разі ж змін в жодних сферах люди не бачать.

 

Також обіцяють передати усі задокументовані факти порушень у прокуратуру та СБУ для вивчення. Попередня розмова із керівництвом профільних служб Косівського району у активістів уже відбулася.

 

 "Про мольфарське керівництво Карпатським НПП вказаного чиновника ходять цілі легенди, починаючи з організації та приховування незаконних рубок дерев на території парку, закінчуючи дерибаном та незаконними передачами земель природно заповідного фонду Карпатського НПП... Громадські організації прийшли до висновку, що на сьогоднішній день виникла необхідність негайно вжити заходів щодо збереження та відновлення природи Карпатського краю в особі Карпатського НПП та просимо вас вжити заходів до негайної зміни директора Слободяна В. Я. на спеціаліста, патріота, який буде берегти зі всіх сил природу та традиції нашого краю, а не сприяти її знищенню", - йдеться у одному із звернень.

 

 

 

"Це люди, які працювали за попередніх режимів. Ось у Косові Василь Пророчук вже 13 років обіймає посаду, хоча кожного року вона повинна переобиратися. У Яремче Володимир Слободян керує 1,5 року, але до того він був замішаний у багатьох оборудках", - зазначають представники громадськості.

 

Активісти також просять усіх не бути байдужими і, якщо комусь відомі подібні випадки або загалом є інформація про зловживання зі сторони і інших чиновників звертатися до них. Обіцяють допомогти.

 

 Відео: 3 студія

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Активісти хочуть люструвати керівників Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина» (фото)


23.01.2015 1608 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

689
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1621
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3213
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2172 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4304
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6077

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

521

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

480

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

472

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

553
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10110
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

932
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

879
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

658
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2505
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

918
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1246
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34200 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

393
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

464
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

816 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

988