Алкогольна битва. Хроніки протистояння: підприємці та влада

Терміново потрібно купити пляшку шампанського та шоколад. Якось незаплановано отримала запрошення на день народження, а з пустими руками ж не підеш. Знаходжуся практично на окраїні Львова – від центру маршрутним таксі їхати добрих двадцять хвилин.  Озираюся. Неподалік три кіоски. Підходжу до найближчого. Невдача – «Ревізія». Прямую до наступного.

–         У вас є шампанське?

–         Лише від завтрашнього ранку, – якось дратівливо відповідає жінка.

–         А вино? – незрозуміло перепитую.

–         Навіть якщо би було, то б не продала! – завершила продавчиня нашу розмову.

І тут я згадую, що на відміну від Коломиї, у Львові ще з жовтня минулого року діє заборона на продаж алкоголю в нічний час. Це ще більше розпалює мою журналістську цікавість: а чи всі сумлінно виконують рішення?

З розумними оченятами підходжу до ще одного магазинчика. Помітно, що продавець уже збирається зачиняти його. Чемно цікавлюся, чи є вино. Жінка якось розгублено глянула і сказала, що немає. Однак попросила почекати трішки. Буквально через лічені секунди до мене підходить чоловік.

–         Що потрібно?, – питає.

–         Шампанське. У вас є?

–         Яке вас цікавить?

–         Ну, давайте «Київське», – сказала першу назву, яка прийшла в голову.

–         Зараз, зачекайте. Ще щось купуватимете?

–         Так, мандарини і шоколад.

Чоловік стоїть поруч, а жінка чемно зважує фрукти, а потім називає сумую.

–         А де ж шампанське? – оглядаюся.

–         Тсс, дівчино, тихіше, зараз підійдете зі мною до машини. Пакет маєте?

–         Ні…

Мужчина сам виносить пакет, ставить туди шампанське і каже, щоб я швиденько йшла, а то не дай Бог хтось помітить. І я, цілком задоволена експериментом, іду…

 

Хроніки протистояння: підприємці та влада

Рішення про заборону продажу алкогольних напоїв після 22 вечора приймались у багатьох містах. З успіхом чи без успіху. Алкогольна війна триває дотепер. Звісно, підприємці втратять і втрачають чимало прибутків, однак закони здорового глузду підказують, що заборона необхідна. Звичайно, алкоголь можна купити заздалегідь. Однак спонтанно напитися не вдасться. Хоча,як показав мій експеримент, на десять відмов знайдеться хоча б одна згода…

Львів. Вересень  2010.

Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення, яким заборонено подавати алкоголь, в тому числі й пиво, з 22 години вчора до 10 ранку.  Виняток – заклади ресторанного господарства.  До речі, ще у 2008 році були прийняті схожі рішення про обмеження продажу алкоголю біля шкіл та навчальних корпусів Львівської політехніки, але  органи прокуратури їх скасували.

Київ. Грудень 2010.

Київрада ухвалює рішення, згідно з яким алкогольні, слабоалкогольні напої, столове вино, пиво, а також тютюнові вироби заборонено продавати в малих архітектурних формах площею менше 40 кв.м. з 31 березня поточного року. Та нещодавно прокуратура Києва опротестувала дане рішення Київради. У зв’язку з численними запитами ЗМІ та громадських організацій прокуратура Києва звернулася до Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України і в Антимонопольний комітет України щодо надання оцінки  даному рішенню Київради. Отримані висновки підтвердили наявність порушень у рішенні. Таким чином, згідно зі ст. 1 закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів для продажу тютюнових виробів площа приміщення не обмежена, а для продажу алкогольних напоїв вона повинна бути не менше 20 кв.м. Однак всупереч вимогам  зазначеного закону Київрада заборонила торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у тимчасових спорудах загальною площею менше 40 кв.м.

Івано-Франківськ. Січень 2011.

Суд скасовує заборону на нічний продаж алкоголю в Івано-Франківську. Нагадаємо, міськрада заборонила продаж алкоголю в роздрібній мережі з 22:00 до 8:00 з 21 жовтня 2010 року. Прокуратура Івано–Франківська опротестувала це рішення, однак міськрада відхилила протест. Згодом  Івано-Франківський адміністративний суд визнає незаконним рішення міської ради.

Тернопіль. Квітень 2011.

14 квітня на сесії депутати прийняли рішення «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі населених пунктів Тернопільської області», яким рекомендують заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі  з 22.00 до 8.00. Управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів обласної Державної податкової адміністрації облрада рекомендує відстежувати прийняття місцевими радами відповідних заборон та анульовувати ліцензії тим суб’єктами господарювання, які порушуватимуть прийняті місцевими радами рішення. Ініціативу заборонити продаж алкоголю у вечірній час депутати мотивували намаганням попередити кількість бійок, крадіжок і ДТП, які відбуваються у нічний час за участю нетверезих осіб, а також щоб запобігти втягненню підлітків у пияцтво.

 

Паломник? Не пити!

 

 Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ також ввела своєрідну заборону на алкоголь для паломників. Щоправда, тимчасову. Владика Василій Семенюк запропонував на час прощі у Зарваниці, що відбудеться 16-17 липня, ввести мораторій на продаж алкогольних напоїв у селах, через які йтимуть паломники. Відповідне рішення уже прийняла сільська рада Зарваниці. Відтак, на території паломницького центру під час прощі не буде жодних алкогольних напоїв. Також владика звернувся до міліції з проханням проконтролювати дане питання


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690