Amnesty international: Уперше за п’ять років в Україні з’явився в’язень сумління

 

 

Уперше за п’ять років в Україні з’явився в’язень сумління, заявили у своєму звіті представники Amnesty international.



Йдеться про івано-франківського журналіста і блогера Руслана Коцабу, який уже понад рік перебуває під арештом, звинувачений у державній зраді та перешкоджанню законній діяльності Збройних сил України. Водночас, за словами представників омбудсмена, сьогодні українське законодавство не передбачає іншого запобіжного заходу для підозрюваних за цими статтями, пише Радіо Свобода.


Стати в’язнем сумління – означає потрапити за ґрати через висловлення власних поглядів. У звіті за 2015 рік міжнародна правозахисна організація Amnesty international звинувачує Україну у переслідуванні за інакомислення івано-франківського журналіста і блогера Руслана Коцабу. Він підозрюється у державній зраді та перешкоджанні законній діяльності Збройних сил, зазначає представник організації Красимир Янков.


«Він був затриманий 7 лютого (2015 року – ред.) після того, як він виклав на Youtube запис, де він вимагає припинити бойові дії на Донбасі і закликає українських чоловіків відмовитись від мобілізації. Станом на кінець року суд над ним ще не завершився», – зауважив Янков.


Якщо Коцаба вирішить позиватись до Європейського суду з прав людини, ймовірно, суд побачить у справі проти нього обмеження свободи слова, говорить речник уповноваженого з прав людини Верховної Ради Михайло Чаплига. З іншого боку, суд не мав особливого вибору, зауважує він.


«Іншого запобіжного заходу стаття, за якою Коцабу звинувачують, не передбачає. Є два варіанти, як можна діяти у даній ситуації. Перший – це депутати збиралися звернутися до Генеральної прокуратури з пропозицією щодо відкликання звинувачення. Друге – це виступити із законодавчою ініціативою про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу», – пояснює Чаплига.


Парламентський комітет з прав людини декілька разів розглядав справу Руслана Коцаби і ухвалив рішення звернутись до Генеральної прокуратури з вимогою надати йому захист відповідно до законодавства до встановлення вини, розповів Радіо Свобода член комітету Георгій Логвинський. За його словами, попри відсутність у законі альтернативи арешту, суд ще повинен керуватися також і міжнародними правовими нормами, відповідно до ратифікованих Україною угод.


«Європейська конвенція з прав людини надає чітко тільки три випадки, коли людина може бути затримана до вироку суду: якщо вона може втекти, і якщо є інформація, що вона планує тікати, якщо вона може тиснути на свідків, навіть не може, а тисне, і третя річ – якщо його діяльність створює небезпеку надалі, тобто, якщо це вбивця або ґвалтівник, який дійсно може продовжити свою злочинну діяльність. У всіх інших випадках треба знайти інший запобіжний захід, тому що людина може бути невинувата», – каже Логвинський.


У справі Руслана Коцаби потрібно брати до уваги контекст, у якому він діяв: на початку лютого минулого року над Україною нависала загроза воєнного вторгнення – були повідомлення про нарощування військових сил на кордоні з Україною у Росії та невизнаному Придністров’ї, вважає керівник правових проектів Інституту масової інформації Роман Головенко.


«Стаття про державну зраду виписана таким чином, що вона не передбачає змови з ворогом, тобто з Росією. Просто, якщо є діяння, спрямоване на послаблення обороноздатності України, вони одразу підключили тут державну зраду. Проблема в тому, що стаття щодо перешкоджання діяльності Збройних сил – нова. Вона з’явилася буквально у 14-му році в Кримінальному кодексі, і практики застосування адекватної ще немає», – зазначає він.


Невдовзі після рішення про арешт Руслана Коцаби голова Української незалежної медіапрофспілки Юрій Луканов висловив занепокоєння, що це випадок буде використано як прецедент для тиску на інших журналістів, які перебувають в опозиції до чинного режиму. Однак, на думку Романа Головенка, діяльність Коцаби має мало спільного із журналістикою: він не повідомляв факти, його заяви не можна вважати оціночним судженням, тому що він закликав до дій.


Івано-Франківський міський суд продовжив арешт Руслана Коцаби до 16 квітня. Наступне засідання заплановане на 9 березня.


25.02.2016 413 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції та історію українства в Мюнхені, ставлення німецького народу та влади, до України та українців. 

86
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6556
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

500
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14807 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1742
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1009

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

800

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1604

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1396

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1275
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

640
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

792
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1694
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

724
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1021
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6074
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14467
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

385
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

692
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

608
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

924 2