Аналітик про бізнес-проект Порошенка, задум Путіна, "президента" Галичини та чому Захід не хоче допомагати Україні

 

 

Прикарпатський філософ та аналітик Мирослав Кошик розповів Фіртці про те, чому Росія воює з Україною, хто зацікавлений у цій війні, коли наступить мир, що таке галицький сепаратизм і чи цікава Путіну західна Україна.

 

Деталі далі...

 

- Пане Мирослав, на Вашу думку, війна на Донбасі – це виключно протистояння України і Росії, яка не бажає відпускати першу зі свого впливу, чи, можливо, спланована світовою спільнотою гра на те, щоб послабити Росію на міжнародній арені?

Війна на Донбасі – це, в першу чергу, конфлікт старого і нового, свободи і рабства, України і Росії. Коли це все починалося ще в квітні, то саме російські громадяни «стрелкови» і «безлери» проникали в українські міста і там намагалися очолювати українських сепаратистів. Без підтримки Росії війна на Донбасі була б неможливою – її просто не було б. Все почалося як конфлікт Росії і України. Переміг Майдан. Путін боїться не України, і не Америки, а Майдану, та його ідей ,бо він не хоче такого самого на Красній Площі. Також Путін не хоче втратити Україну, яку контролював починаючи ще з Помаранчевої революції. Конфлікт ескалується і тут у гру вступає Захід. Україна своїми власними силами, нажаль, не змогла задушити цей конфлікт, ще до градів, до малазійських літаків. Доки не почалися усі ці історії із гуманітарними конвоями, конфлікт можна було придушити.

 

- Чому тоді не придушили?

Страх і нерішучість нашого керівництва. Вони чекали, хотіли домовлятися. Також я глибоко переконаний, що Порошенко відразу після перемоги на виборах думав, що Захід йому допоможе більше. Але він не зрозумів, що Захід допомагає тим, хто допомагає сам собі. Які ви хочете санкції від Заходу, якщо твої заводи працюють в Росії. До сих пір ми хоч чимось , але таки торгуємо з Росією. Навіть вже тоді, коли 25 серпня російські війська вторглися в Новоазовськ Порошенко не вжив слово «агресія». Цей конфлікт був спланований Росією, і спланований дуже давно. Путін планував це зробити у 2015 році, коли б Янукович програв чергові вибори. Про це свідчить безліч фактів. І весь розвал армії був планомірним. Армію не розкрадали, як це завжди робили до того, її почали просто дезінтегрувати. Плюс працювали шпигуни. Два міністри оборони були громадянами Росії. Крім того, наш увесь політикум сильно зав’язаний у відносинах з Росією. У нас навіть до цих пір у військовій доктрині вказано, що Росія наш стратегічний партнер. Жодних планів для боротьби на східному напрямку в доктрині не існує. Кордони були відкриті. Фактично Україна була буферною державою Росії перед Заходом. Більшість наших військових частин, до речі, базувалося у західній її частині. І зараз ми воюємо, згідно документів, із нашим стратегічним партнером.

 

- Що зараз перешкоджає це зробити?

Думаю, що зараз це вже почнеться робити. Чому це не було зроблено раніше – думаю, що цього ніхто не знає.

 

- Вважаєте, що Україна для Порошенка – це черговий бізнес проект?

Порошенко, який у травні отримав величезний вотум довіри, такий як і усі наші політики, які нічого не уміють робити. Вони не є державними управлінцями, у них немає ідеї національної і незалежної держави. Вони завжди приходили до влади, як до бізнес проекту. І для Порошенка Україна також є бізнес проектом. У травні народ не голосував за Петра Порошенка, а голосував за легітимізацію влади. Чому, наприклад, Турчинов не міг віддати наказ про військовий стан? Та тому що він був «в.о.» і всі решта були «в.о.». Це була перехідна влада. І народ не голосував за Порошенка, він голосував за легітимізацію президентської влади, а Порошенко виявився тією серединною фігурою, яка задовольнила усіх. Порошенко поки що є єдиним президентом всієї України, що переміг в усіх округах по всій Україні (крім одного на Харківщині, де переміг Добкін). Прийшовши до влади, він, напевно, розгубився. Звернувся до заходу. Почав проводити зустрічі, чекав на допомогу, чекав ,що Англія зі США скажуть Путіну стоп і той зупиниться. Цього не сталося. Бо ще раз кажу, західний світ не буде допомагати тим, хто не допомагає сам собі. Ми досі не визначилися, що ми робимо, у нас немає чіткості. Навіть у своїх зверненнях до народу президент не говорить, а постійно чогось виправдовується. Цей конфлікт розростається далі. Зараз є перемир’я і далі гинуть люди. Це війна. Він стримує народ. Звичайно, що він знає більше за нас. Можливо він боїться авіаційних ударів. Але, коли таке буде, процес цієї війни ніколи не закінчиться. Донбас перетвориться на Сомалі.

 

- Виходить, що Європі і США вигідний такий конфлікт в Україні…

Ні. Західний світ хоче миру, стабільності, європейці хочуть торгувати. Вони зараз, фактично, заморожують цей конфлікт. Візьмемо США. Я добре знаю, хто такий Барак Обама. У нього в країні дуже багато проблем. Він дуже нерішуча людина. Зараз у конгресі більшість здобули республіканці. Наші журналісти вже поспішають вітати таку ситуацію, однак кардинальних змін не буде. Це та сама передвиборча агітація – їм потрібно було критикувати правлячий режим. Так, республіканці більш рішучі, але солідної військової допомоги не буде. У них є свої проблеми і вони не будуть воювати за нас наші війни. Ми їм не потрібні. У нас нафти нема. Навіть більше, вони до сих пір не розуміють, чому наші дипломати розмовляють російською мовою. Людям важко розібратися – Росія війну не оголошувала, є якісь ЛНР, ДНР, якийсь ніби внутрішній конфлікт. І це не гібридна війна – це війна нервів і нашої невизначеності. Президент зараз дійсно балансує. Думаю, що він не стане тим лідером нації, який потрібен.

 

- Якого тоді розвитку подій нам далі очікувати?

Думаю, що конфлікт триватиме. Для початку нам потрібно зупинити фінансування усіх цих ДНР та ЛНР. Є чутки, що будемо купляти у них вугілля. Цього бути не може. Якщо ми хочемо перемогти, ми з усіх сил маємо обійтися без їхнього вугілля. Тим більше, якщо ворог окуповує територію, то він за неї відповідає, а не країна, на яку напали. Це правило війни. Якщо далі фінансувати окуповані території, то кінця цієї війни не буде. Але це має закликати зробити керівництво. У нас зараз народ рішучіший, аніж влада. Народ дозрів до цієї війни, його вже не здивуєш жертвами, люди хочуть щоб це все закінчилося, їм потрібна перемога. Після Майдану радикальне суспільство обрало владу із радикальними меседжами. Порошенка вибирали для того, щоб він оголосив воєнний стан. Зараз це все вже забулося. Всі зараз пишуть про падіння російського рубля. Але ніхто не підрахував, що рубль впав за рік тільки на 45%, а гривня на усі 100%. То про що потрiбно говорити? Тим більше ,у Росії достатні ресурси, щоб стримувaти ситуацію. На неї більше діє падіння ціни на нафту, ніж курс рубля. Тобто, не треба тішитися з того, що у Pосії погано, потрібно говорити, що робити нам. Вже не раз говорилося про те, що коли Україна заживе краще, то і Донбас, і Крим попросяться назад. Але коли Україна докаже, що без Кpиму і Донбасу вона почала житии краще, то чи вони вже нам будуть потрібні?

 

- Можна припустити, що КПУ не потрапила у ВРУ тому, що якраз ці області і не голосували?

 

Так, завдяки тому, що не голосували Донбас і Крим комуністи вперше не пройшли до українського парламенту. І це добре.

 

- Традиційні для західної України націоналістичні партії набрали мізерну кількість голосів і не пройшли до парламенту, натомість прихильність виборців здобули більше помірковані політичні сили. Галичина перестає бути пронаціоналістичною та стає ліберальною?

Взагалі ці парламентські вибори показали, що в Україні визрівають євроінтеграційні настрої. Так має бути, все нормально. Народ дозрів до того, що ми хочемо в Європу і НАТО. Історія нас навчила недовіряти словам. Саме тому, ми вже знаємо, чого вартують лідери ВО «Свобода», хто їх фінансує і так далі. Взагалі, «Свобода» – це ті самі комуністи, тільки із синьо-жовтим прапором. Я ніколи не забуду, коли у ВРУ під час Майдану cтояв Єфремов і Тягнибок, вони обмінювалися анекдотами і сміялися. Цього я зрозуміти не можу ніяк. Також «Свобода» програла вибори ще 20 лютого, коли на Майдані йшли розстріли, а Тягнибок закликав з трибуни не піддаватися на провокації. Західна Україна обрала «Самопоміч» - нову політичну силу, декларовані нею євро інтеграційні засади і принципи муніципального управління.

 

- Чому, на вашу думку, до сьогодні ніхто не покараний за розстріли на Майдані?

Тому, що не відбулося зміни еліт. Ситуація взагалі комічна. Усі добровольчі батальйони, волонтерських рух направлений на вирішення проблеми на Сході, а керівництво держави почало вести свою політику. Єдине, що держава зробила – це ввела «Орден небесної сотні». На таке час є. Демократи, коли прийшли ще у 1990-х рр., то окрім критики і ваління пам’ятників вони нічого не робили.

 

- Якось Леонід Кучма навіть сказав, що за ним ще будуть шкодувати…

Правильно. Не можна рівняти Кучму і решта президентів. Кучма пройшов школу радянських директорів. Зараз вивчаю багато матеріалів про помаранчеву революцію 2004 року, то тоді його схиляли до того, щоб силою розігнати майдан. Він не дав такого наказу. Він розумів наслідки. Він був президентом держави, а не зеком, пасічником чи торгашем.

 

- Повернімося до наших часів. Вже обрано нову ВРУ. Які першочергові закони повинен прийняти новий парламент, щоб не повторити долю попередників?

Першим має бути закон про зняття депутатської недоторканості, другі – грунтовний пакет люстраційних законів, третє – бюджет, мова про прозорі видатки і скорочення державного апарату. Якщо гривня продовжить падіння, то ми стоїмо на межі серйозного фінансового колапсу. Потрібно також якимось чином подбати про забезпечення формування більшості у парламенті, яка б відразy голосувала за ці закони. Цей парламент, якщо депутати хочуть, щоб їх за рік не вивезли звідти на БТРах, має не битися, не ходити по різних ток-шоу, а скучно працювати над прийняттям потрібних законів. Чи вони це зроблять? Думаю, що ні.

 

- Чи можливий у Галичині галицький сеператизм і проголошення галицької народної республіки, коли існують ДНР, ЛНР та інші фейкові республіки, а центральна влада не збирається нищити хребет корупції, кумівство, побори і коли центральна влада може знехтувати ідеалами Майдану, не відмінить привілеї для «обраних» і знову буде «чути кожного»?

Пан Путін не спить і ФСБ працює вдало. Галицького сепаратизму можна очікувати. І я вже навіть знаю ім’я майбутнього «президента Галичини» – Олег Тягнибок. "Свобода" у парламент не пройшла, уряд і ВРУ робитимуть помилки. Він і далі говоритиме, що націоналісти попереджали. Також не варто забувати і про «Європейську галицьку асамблею», яка про сепаратизм не говорить, а говорить про збільшення самоуправління, децентралізацію, галицькі ідеї. Але цього не треба. Нехай ці ідеї будуть для Галичини, а не для всієї України. Ми велика багатокультурна держава і це нормально мати різноманітні центри цінностей. Однак єдиним центром має бути єдність, незалежність держави і праця для цього. Але я впевнений, що народ дозрів не купуватися на такі речі. Галицький сепаратизм був прекрасним у 1990-му році, коли тут у Галичині суспільство ще не було спотворене «совком». Зараз воно розвалене. У 1990-х роках, коли виникла ідея повернути Івано-Франківську назву «Станіславів», її підтримували понад 60%. Зараз залишилась біля 30%. Ось так усе помінялося. Але якщо навіть говорити про міста Галичини то Івано-Франківськ є більш свідомим, ніж Львів. Львів – це заклад рагулізму. В Івано-Франківську століттями був набагато більший відсоток українців, які жили у місті, на відміну від Львова, який населяли представники інших національностей і аж ніяк не українці, які селилися у передмісті і на вулиці Руській. Зрозуміло, що в Івано-Франківську не та архітектура і Івано-Франківську не стільки років.

 

- Президенту Росії Володимиру Путіну цікава західна Україна? Недавно він її віддавав Польщі.

Ні, вона йому не цікава зовсім. Бажання Путіна озвучив Жириновський. Для Путіна важлива Новоросія, але чомусь туди включена ще і Кіровоградська область. Потім Малоросія – Київ, Вінниця, Полісся і потім Південь. Західна Україна, Закарпаття і Буковина – це вже окремо. Йому проблем з «бандеровцями» не потрібно.

 

 

Розмовляла Марія Лутчин


18.11.2014 1653 0
Коментарі (0)

15.06.2026
Вікторія Матіїв

В інтерв'ю журналістці Фіртки Мирослава Полатайко розповіла про свій шлях у професії, роботу за лаштунками театру, народження ролей і те, як війна змінила відчуття сцени.

4025
07.06.2026
Тетяна Ткаченко

До повномасштабного вторгнення Назар Семанів мав невелику майстерню та планував розвивати її. Для цього поїхав до Німеччини заробити кошти на обладнання. Після початку великої війни повернувся в Україну.  

2191
04.06.2026

Відповідний законопроєкт №15284 уже зареєстрований у Верховній Раді та визначає чіткі правила руху, вікові обмеження і відповідальність за порушення. На цьому тлі в Івано-Франківську вже діють власні підходи до регулювання руху самокатів.

2414
01.06.2026
Вікторія Матіїв

«Бо де скарб твій, там буде й серце твоє» (Мт. 6:21) — ці слова Наталя Бакум присвячує своєму чоловікові, захиснику Івану Бакуму, який загинув під час ракетного обстрілу у 2023 році.  

5512
29.05.2026
Тетяна Дармограй

Попри повномасштабну війну, корупційні схеми в Україні продовжують працювати — у міськрадах, державних органах та навіть структурах, які мають боротися з економічними злочинами.

21265
23.05.2026
Вікторія Матіїв

Про те, як сьогодні виглядає епідеміологічна ситуація на Прикарпатті, які інфекції фіксують найчастіше та як їм запобігти, розповів лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету Андрій Процик в інтерв'ю журналістці Фіртки.

3241

З приходом у вересні 1939-го на Гуцульщину нової, ще не знаної робітничо-селянської влади почались нові проблеми. Точніше ті ж клопоти, що були й за Польщі, але які тепер вирішувані по-новому.

62

Зараз, під час випробовувань війни, в нас є одна головна правда, а скільки їх з’явиться, тих «правд», по її завершенні?

1002

Безперечно, релігійні переконання є особистою справою кожної людини. Проте, коли йдеться про знаменитостей рівня голлівудських зірок, чия популярність сягає глобальних масштабів, це набуває й певного суспільного значення.

1021

Китайці мислять образами (ієрогліфами). Їх мислення більше образне, аніж логічне (як це є, зокрема, в європейських народів з їх логічним звуковим письмом). Тому для розуміння китайців потрібно більше звертати уваги на символізм.

1803
19.06.2026

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

7521 2
15.06.2026

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

15652
10.06.2026

Сніданок — це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

9060
20.06.2026

Простий образ сіяча й зерна розкриває глибоку істину: від нас залежить, чи проросте й принесе плід те, що ми чуємо й сприймаємо.

3969
15.06.2026

Учасники зустрічі молитимуться за мир, духовне зцілення, а також вшанують пам’ять померлих членів Апостольства. 

920
11.06.2026

У ніч з 12 на 13 червня в Марійському духовному центрі «Погоня» проведуть традиційні нічні чування.

826
06.06.2026

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

5101
20.06.2026

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

42548 1
18.06.2026

Ухвалені Верховною Радою зміни до Бюджету-2026 дозволять суттєво розширити програми соціального захисту для військовослужбовців.

535
16.06.2026

Баланс на фронті змінився на користь України, а час більше не працює на Володимира Путіна, — переконаний американський політолог та колишній посол США у РФ Майкл Макфол. Також він наводить вісім ознак того, що Росія програє свою війну.  

763
05.06.2026

Після «історичного» указу про дозвіл на проведення параду 9 травня в Москві — історичний відкритий лист Володимира Зеленського Путіну.

1688
20.05.2026

За оцінками аналітиків, після нетривалого зростання внаслідок роздутого оборонного замовлення економіка РФ уперлася в глухий кут.  

1618