Аналіз: через що найбільше забруднюється повітря в Івано-Франківську

Фахівці проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City розповіли про проблематику забруднення повітря в нашому регіоні. Опираючись на дані зі станцій громадського моніторингу якості повітря, які з листопада 2018 року слідкують за якістю повітря в нашому місті та області.


БуТЕС

На Прикарпатті розташоване третє по забрудненню повітря в Україні підприємство Бурштинська ТЕС. Димовий шлейф від даного підприємства тягнеться від десятків до сотень кілометрів, все залежить від метеорологічних умов. І ніхто не знає куди занесе це забруднення. Проаналізувати це буде можливо, встановивши прилади по визначенню сили та напрямку вітру від джерела забруднення, а більша кількість станцій громадського моніторингу якості повітря дасть змогу зафіксувати перевищення фонового забруднення через забруднення, яке принесло вітром.

Найбільше від БуТЕС потерпають мешканці, які проживають в безпосередній близькості до виробництва. В туманну, безвітряну погоду, коли густина повітря збільшується із-за насиченням його краплинами води, викиди з БуТЕС не можуть піднятись у верхні шари атмосфери і перенестись далеко повітряними масами. Це все забруднення концентровано осідає в зоні 10-15 км, тоді люди візуально спостерігають золу після відходу туману. Встановлення нових електрофільтрів допоможе зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря від БуТЕС.

Також літом не достатньо зволожуються золовідвали БуТЕС, це призводить до їхнього пиління на села, розташовані в безпосередній близькості. Такі пиління ми фіксуємо за допомогою станцій громадського моніторингу перевищенням більших фракцій пилу PM10, а аналіз напрямку вітру та супутникові знімки зволоження поверхні землі довели те, що пиління є наслідком не зволоженого золовідвалу, який пилить на села. Тільки комплексні аналізи даних, дають змогу визначити природу забруднення. А застерегти від повторення такого пиління допоможе достатнє зволоження золовідвалу в суху та вітряну погоду.

Івано-Франківськ

Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази - несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог - це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Наш аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2 м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки зі збільшенням вітру більше ніж на 2 м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

Опалювальний сезон

Левову частку забруднення в Івано-Франківську ми моніторимо під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива. Найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше - газові. Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах. Тому перш, ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок.

В місті та на його околицях є багато будинків приватного сектору, тому твердопаливні котли значною мірою забруднюють повітря в Івано-Франківську. Особливо це відчутно в гірських районах області, де немає інших джерел забруднення, окрім твердопаливних котлів, а концентрації PM 2.5 в Верховині чи Яремче часом більші ніж в Івано-Франківську. Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з теплоємкістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

Залізничний транспорт

Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку. Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, надають повітрю в Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все у 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас - ні. Ми до цього часу труїмо вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям.

Автомобільний транспорт

Цей тип забруднення ми вивчаємо не так давно за допомогою наших сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак. Коли у місті велика кількість транспортних заторів, ми чітко спостерігаємо зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, зменшувалася концентрація діоксиду азоту. Забруднення спостерігали до пізнього вечора, коли вже не було такого руху автомобілів.

Безпосередньо на дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували допустимі показники у декілька разів у порівнянні з середніми показниками концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі, хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільш шкідливого впливу від цих газів. Молекули газів мають розмір до 1 нанометру, а це у 2500 разів менше найшкідливішої частки пилу PM2.5. Проникність шкідливих газів досить висока через їх малий розмір, ще більша, ніж у дрібнодисперсного пилу, а небезпечні концентрації можуть без перешкод поширюватись з вулиць у наші оселі.

Наукові дослідження довели, що найбільше забруднюють автомобілі з дизельними двигунами, менше бензинові, ще менше на газі. Зовсім не забруднюють електромобілі. Контроль автомобільних викидів та перехід на електромобілі суттєво зменшить цей тип забруднення.

Стереотипи

Так, стереотипи також забруднюють повітря в нашій області. Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення. Воно має масовий характер по всій Україні та в нашому регіоні зокрема. Під час цього марного спалення, в повітря потрапляють мільйони тонн шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі. Щоб запобігти такому забрудненню потрібно просто викопати компостну яму та скидати в неї листя, траву. А через зиму вже можна використовувати вміст з цієї ями, як добриво.

Без їжі людина може прожити до 70 днів, без води до 8 днів, без повітря до 10 хв. Кожен з нас, тим чи іншим чином, впливає на якість повітря, яким ми дихаємо. Усвідомлення проблеми - це перший крок до її вирішення.


матеріал підготовлений фахівцями проєкту з вимірювання показників якості повітря  Eco-City


23.01.2020 10799
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

541
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3042
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

404

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2397
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

724 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

688