Андрій Яковина: «Після того, як довелось залишити службу у війську, я обрав для себе шлях допомоги іншим»

Андрій Яковина — підприємець, СЕО «NG Group Development», волонтер та депутат, який після 24 лютого 2022 року став на захист країни.

У цивільному житті Андрій Яковина займається будівельним бізнесом. У 1997 році заснував групу інвестиційно-будівельних компаній «ND group», яка спроєктувала, збудувала та ввела в експлуатацію сотні тисяч квадратних метрів у різних містах України.

У нього четверо дітей — двоє підлітків, двоє дорослих. Один з них — син Андрій — воював в одному взводі із батьком, якому через стан здоров'я довелось покинути службу у війську. Втім, Андрій Яковина каже: не може бути осторонь, тому сьогодні наближає перемогу як волонтер.

Про те, як повномасштабна російська агресія вплинула на будівельну галузь та його особисте життя читайте в інтерв’ю Фіртці.


Ви неодноразово зазначали, що зростали у дусі патріотизму. Розкажіть про вплив сім’ї на вашу самоідентифікацію та події, які підсилили почуття патріотизму.


Мій дід та бабця були дотичними до поплічників Степана Бандери, вони допомагали українському повстанському руху. Це мені генетично передалось. Мій дідо розповідав мені жахи, які творили на нашій землі. Власне, я ще з дитинства знав, хто такий москаль.

Крім того, моя сім’я була дуже віруюча, у нас вся хата була в іконах: бабця годинами молилась на колінах, а дідо навіть співав у церкві. І це враховуючи, що тоді ще був комунізм. Але сім’я була вкрай патріотична та релігійна. Це все передали й нам.

Також, велику роль у тому, який я є зараз, відіграв мій батько. На початку дев’яностих років ми разом із батьком брали участь у різноманітних проукраїнських зібраннях.

Завдяки батьку — ще бувши тоді не до кінця свідомим через вік — я вже брав участь у перших маршах за незалежність. Тоді ж познайомився із найбільш активними борцями незалежності — Степаном Хмарою, Богданом Ребриком, Левком Лук'яненком та іншими лідерами РУХу. З того часу брав участь у значущих для України подіях — Помаранчевій Революції та Революції Гідності.

На останньому Майдані у нас була своя чоловіча команда — разом із колегами з Києва та Івано-Франківська. Ми були налаштовані максимально патріотично, вірили у позитивні зміни, йшли вперед за ідею. Пригадую, ми стояли в охороні біля стели Незалежності, саме на тих позиціях, які насамперед могли б атакувати «беркута». 

Ми були там, де було «найгарячіше». Тоді я розумів, що ми їх, звісно, не поб’ємо, адже, як мінімум — вони були озброєні, втім керувався думкою, що краще, я «отримаю» від них, аніж хтось зі старших чи слабших. Адже я тоді був фізично здоровий та витривалий.

А загалом Україна — це люди, будь-які позитивні зміни — це вкрай важливо. Особливо актуально це сьогодні, в час війни.

Найбільший внесок у боротьбу за перемогу України в цій війні роблять, звісно ж, захисники на фронті. Окрім того, їх підтримує безліч цивільних у тилу. Сьогодні вкрай важливо усім сконцентруватися на основному — на захисті України.


Ви багато років волонтерите, підтримуючи тих, хто потребує. Крім того, очолюєте благодійний фонд, який допомагає ЗСУ.

Коли саме вирішили долучитися до волонтерської діяльності та що стало мотиватором для вас?


З 2014 року я активно долучився до допомоги Збройним Силам України. Мотиваторами стали різні речі, але насправді це все відбувалось на хвилі Революцій — для мене то все було одним цілісним процесом.

З одного боку, я розумів, що оскільки не беру участь в бойових діях, потрібно долучатись до допомоги іншим чином.

З іншого боку, враховуючи дух, у якому я зростав, я просто не міг бути осторонь тих подій, які відбувались.


Які проєкти або ініціативи ви підтримували?


Ми їздили в конкретні військові частини. Я комунікував з людьми, які безпосередньо були у вирі бойових дій, зокрема з відомою патріоткою Марусею Звіробій, й зокрема з її допомогою я їхав у цільові підрозділи з конкретними запитами.

Ми везли саме те, що було потрібно бійцям та бійчиням. І сьогодні, побувавши з різних боків барикад, розумію, що це правильне рішення — їхати до конкретного підрозділу, везучи їм конкретну допомогу. 


Повномасштабна війна вплинула на життя кожного українця, незалежно від того, де він перебував та які посади обіймав.

Як змінилось ваше життя після 24 лютого 2022 року?


Війна розвернула життя на 180 градусів. Одразу сотні думок в голові. Але у критичних ситуаціях мозок думає швидше. Ти розумієш, що нападають буквально на твій дім. У тебе є вибір: ти можеш телефонувати в поліцію, а можеш взяти автомат та захищати свій дім та рідних.

Я обрав другий варіант та в перші дні повномасштабного російського вторгнення захищав Київщину разом з поліцейськими, які були на місці.

Пригадую, у ті дні ми з побратимами навіть не розуміли до кінця, що все так затягнеться та буде настільки складно.

Я в армії не служив, але мав навички стрільби, тренувався в тирі. Втім, навіть серед досвідчених військовослужбовців тоді не було розуміння, як та коли все закінчиться. Складалось враження, що ось-ось — і нас всіх тут вб’ють. Та завдяки гумору на фронті вдавалось тримати себе в стабільному моральному стані, навіть коли було дуже лячно.

Під час служби на кожному етапі постійно треба було робити вибір. Коли ми офіційно стали до лав Сил територіальної оборони ЗСУ, вже після деокупації Київщини, нас спитали — хто готовий виконувати завдання на півдні? І ми з сином погодились їхати. Бо, коли стали на захист країни, то зрозуміли, що війна надовго. Ми з сином свій вибір зробили.

А згодом звичайні солдатські будні у селах півдня: окопи, лопати, обстріли тощо. Війна вдарила по здоров’ю, спровокувавши онкологію. Тож, службу у війську довелось завершити.


Ви добровільно приєднались до Сил територіальної оборони ЗСУ. Розкажіть про це детальніше.


До цього у мене не було ніякого військового досвіду. Втім, щойно в країні виникає кризова ситуація, як в мене активується якась «опція», що змушує ставати в перших рядах.

Тому я зі своїм водієм Василем поїхали до ТЦК та СП. Враховуючи свій вік та стан здоров’я, мене точно не розглядали у перших рядах. Тому я буквально просив, аби мене взяли.

Тим часом мій водій Василь — учасник АТО, воював у спецпідрозділі. У нього був досвід, і так сталось, що він був моїм командиром у війську. Відтак, згодом вже я його возив, а не навпаки. І мені було максимально комфортно, я був гордий за це.


Як відреагували на рішення сина доєднатись до війська? Чи намагались відмовити?


Я дружину з доньками відправив до родичів у більш безпечний регіон, а ми разом зі старшим сином стали військовослужбовцями Сил територіальної оборони ЗСУ. Звісно, дуже боявся за нього та навіть заперечував, але він був налаштований рішуче. Це, мабуть, знову ж таки відгомін тих пращурів, від яких нам передався дух до боротьби.

Він мені категорично дав зрозуміти, що стає на захист країни. Я тоді зателефонував ротному, попросив, щоб син потрапив до нашого взводу. Ротний каже, мовляв, спитай у нього: «Чи готовий він померти за Україну?». Мене як обухом по голові — відчуття клубка у горлі. Я переступив через себе й запитав. На що — отримав ствердну думку. І все, ми його взяли.

Згодом він навіть втягнувся до життя у війську, пішов на курси для інструкторів, проводив заняття по тактичній медицині та різні фізичні активності для цілої роти.

Я тоді намагався теж тримати марку, виконувати всі ті фізичні вправи, як й всі, аби не казали про «корупцію» у війську (сміється ред.). Хоча вже й тоді певні хвороби давались чути, але на адреналіні продовжував триматись.


Через стан здоров’я вам довелось завершити службу у війську. Яким чином ви сьогодні залучені до наближення перемоги України?


Я обрав для себе шлях допомоги іншим. Продовжую займатись благодійністю, волонтерством для захисників та захисниць. Це і допомога пораненим військовослужбовцям, і допомога тим, хто сьогодні боронить країну на фронті. Передаємо усе необхідне. 

Зокрема, закуповуємо в наш колишній підрозділ автівки та різне військове спорядження.

Багато людей звертаються — стараюсь реагувати на всі запити. Не завжди йдеться про матеріальну допомогу. Чимало поранених та хворих військових потребують лікування, втім стикаються з бюрократичними перепонами у лікарнях та інших інстанціях. Допомагаю хлопцям розв'язувати подібні питання.

Впевнений, що сьогодні я комусь допоможу, а завтра — хтось мені. Аналізуючи останній рік, я зрозумів, що все робив правильно. Вірю, що вдалось побороти онкологію не останнім чином завдяки молитвам людей, яким я тим чи іншим способом допоміг.


За 23 роки на ринку девелоперська компанія «ND Group Development» спроєктувала, збудувала та ввела в експлуатацію сотні тисяч квадратних метрів у різних містах України.

А з чого почався ваш шлях у будівельному бізнесі?


На початку 2 000 років ми з партнером створили будівельну компанію — на той час в Україні тільки почали з’являтись приватні забудовники, що прийшли на зміну залишкам радянських будкомбінатів.

Тоді ми, не маючи практичного досвіду, але маючи велике бажання будувати, отримали від Івано-Франківської міської влади достатньо складний проєкт — звести будинок в історичному центрі міста. На щастя, ми впорались та створили шикарний на той час будинок біля ратуші. 

Насправді ми були першими, хто задав тренди будівництва в Івано-Франківську.


Ви будуєте в Івано-Франківську котеджне містечко «City Villa Club». Як розв’язуєте питання безпеки, браку робочої сили та продовжуєте будівництво, попри війну?


Так, триває будівництво сучасного, безпечного комплексу, що розташований в тихому районі, оточеному зеленим масивом, поруч з річкою у селі Вовчинець Івано-Франківської громади. 

Клубне містечко включатиме 27 котеджів першої черги з різноманітним плануванням та загалом вміщатиме 98 різнопланових будинків з індивідуальним подвір’ям, подекуди з власним гаражем та приватною терасою. Якість будівництва відповідає преміальному сегменту житла.

У радіусі пішохідної доступності знаходяться великі супермаркети. Зручне розташування дозволяє насолоджуватися усіма перевагами сучасного життя. Територія облаштована дитячим та спортивним майданчиками, паркомісцями для мешканців будинків та гостей.

Окрім комфорту, перевагою комплексу є приватність. Клубне містечко знаходиться на закритій території з власною охороною, гарантуючи вам безпеку. 


З якими викликами стикнулись при будівництві під час війни?


По-перше, брак робочої сили. Досить складно знайти робочу бригаду, яка працюватиме стабільно.

Також сильно вплинули й блекаути. Не заглиблюючись зазначу, що відсутність електроенергії б’є чи не по всьому в будівельній галузі. Це критична точка.

Крім того, чимало супутніх до будівництва підприємств припинили роботу. При цьому собівартість, природно, росте, а от купівельна спроможність зазвичай — ні. Виняток — західні області, де багато українців знайшло прихисток після початку повномасштабної війни.


Будівельний ринок під час війни: яке житло обирають? Чи з’явилися якісь специфічні побажання?


Сьогодні є попит на котеджі і таунхауси невеликої площі, з комфортним та якісним плануванням. Головний акцент на готове житло, адже люди зараз не готові ризикувати.

Вони хочуть, аби квартира, будинок чи площа під комерцію одразу були у готовому стані — з ремонтом, а іноді й з меблями.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«ND Group Development» дарує 5% знижки у котеджному містечку преміумкласу «City Villa Club»

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


08.12.2023 6016
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3029
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681