Андрій Дроздов: Інвестор гроші не повернув

 

/data/blog/125033/df772ecd2f7f2a76f26ecc7d89078658.jpg

 

Баскетбольний клуб «Говерла» засновано на базі команд «Динамо» обласної міліції та «Калуш-Вінісін». З тих пір «Говерла» грала у першій, вищій лігах і суперлізі. З нинішнього сезону — знову у вищій лізі. Про те, як тепер живеться команді, розмовляємо з директором клубу Андрієм Дроздовим.

 

Суперліга пішла в небуття


- Спочатку нагадайте читачам «Галичини», як формувалася нова команда після того, як «Говерла» покинула суперлігу і керівництво клубу вирішило заявити її у вищу лігу.
— Почнемо з іншого. Ми закінчили сезон у суперлізі на п’ятому місці і відразу постало питання про її існування. Суперліга, організована групою «Приват», пішла в небуття. Після цього  чемпіонати всіх ліг були підпорядковані Федерації баскетболу України. Постало питання і про існування «Говерли», бо ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» перестало фінансувати команду. Протягом літа ми зустрічалися з головою ОДА і мером івано-Франківська, які обіцяли її зберегти. Була домовленість і про якесь фінансування. Звичайно, не таке, як у суперлізі. Тому вирішили заявити команду у вищу лігу. Але тих грошей не вистачило б на виступи на такому рівні. Тож в області почали шукати інвесторів. Так познайомилися з Максимом Юрченком — керівником компанії «Оскар-Агро». У минулому баскетболіст, він погодився фінансувати «Говерлу» (ця компанія у с. Підгір’ї Богородчанського району фінансує і футбольний «Оскар», котрий бере участь в аматорському чемпіонаті України). і аж у вересні було прийнято остаточне рішення заявлятися у вищу лігу.
З тренером Павлом Піскарьовим почали формувати команду. З минулого сезону залишилося троє гравців: Роман Гуменюк, Андрій Калашніков і Ростислав Сушириба. Запросили і Максима Юрченка, який теж грав у минулому сезоні. У принципі кістяк був. Сюди долучилися Станіслав Серпілін з Донецька, Олександр Бєлла з Маріуполя, Євген Коров’яков (колись виступав у нашому «дублі»), син відомого українського баскетболіста Андрія Підковирова Андрій Підковиров, а також Денис Кошовець з Луцька. Всі позиції були закриті. І відразу керівництво клубу поставило завдання на чемпіонат: як мінімум — «срібло» та «бронзу», а максимум — перемога у вищій лізі.



Обрали другий варіант


- За якою схемою проходить чемпіонат України з баскетболу серед команд вищої ліги?
— Було запропоновано два варіанти. Перший — 14 команд змагаються у два кола. Другий — за територіальним принципом: дві групи по сім клубів. Ми запропонували перший варіант з нормальним чемпіонатом: два кола по грі на виїзді та вдома, а потім, як у суперлізі — перша вісімка бореться в матчах плей-оф.

Однак деякі команди, зокрема  «Хімік», запропонував другу схему, щоб було більше ігор: дві групи і чотири кола. До другої разом з нами належать клуби зі Львова, Рівного,  Черкас, Тернополя, Дніпропетровська і Южного. Після першого кола ми є лідерами  в другій групі. Зазнали двох поразок: у Рівному поступилися «БК-93 ОШВСМ», а в Івано-Франківську — «Львівській політехніці». Крім того, ми брали участь у змаганнях на Кубок України. В 1/8 фіналу за сумою двох поєдинків перемогли «Львівську політехніку», а в 1/4 програли команді суперліги — «Кривбас».


- Лідерство «Говерли» — це, звичайно, добре, а що далі?
— По дві перші четвірки з двох груп із «золотими» очками об’єднуються в одну, і шляхом двох ігор вдома і двох — на виїзді у протистоянні із суперниками з протилежної групи визначаються місця з першого по восьме. А на завершення — плей-оф.


- Хто з вашої групи потрапляє до першої вісімки?
— Це «Говерла», «Львівська політехніка», южненський «Хімік», а за четверту позицію ведуть боротьбу баскетболісти Тернополя та Рівного.


У колективі —  жодних конфліктів


- Лідерство «Говерли» — це результат передсезонної підготовки чи вдалої комплектації?
— У вересні ми всі разом зібралися. Як такої, підготовки не було: не провели ані перших, ані других тренувальних зборів. «Говерла» щодо комплектації — одна з найкращих команд вищої ліги.


- Кого хотіли б у ній відзначити?
— Зірок у нас немає. Зате дуже гарна психологічна атмосфера в колективі. Півсезону минуло — і жодних конфліктів. Є порозуміння і довіра тренерського штабу до гравців, і навпаки. Справді, є досвідчені баскетболісти — капітан команди Калашніков, Юрченко, Гуменюк. У кожному матчі стараються і молоді гравці.


- Невже Роман Гуменюк з Тлумацького району зі своїм ростом — 2 м 20 см — найвищий баскетболіст України?
— Думаю, найвищий гравець України і, як він каже, — найвища людина України. Його може перевищити теж наш вихованець — 16-річний дублер «Жальгіріса» з Каунаса Володимир Марковецький. Хлопець продовжує рости, а сьогодні в нього — 2 м 14 см.


- «Говерла» вже виступала у вищій лізі. На вашу думку, котра з цих двох ліг сильніша?
— Вважаю, що нинішня. У чемпіонаті є команди з Кропивницького, Львова, Маріуполя. Приміром, у 2007 році, коли ми стали бронзовими призерами вищої ліги, за перше місце боролися дублюючі склади «Хіміка», БК «Київ», «Азовмашу». Тепер команди самодостатні, деякі з непоганим фінансуванням і з досвідченими гравцями.


- Колись у чемпіонаті вищої ліги були групові турніри?
— Тоді проводили єдину першість з двоколовими змаганнями.



Грають без зарплати


- Пане Андрію, на передсезонній прес-конференції ви наголошували, що у вищій лізі баскетболісти «Говерли» не отримуватимуть зарплатні, натомість лишень харчуватимуться. Так воно і є нині, як ви казали?
— Жоден гравець у нас не отримує зарплати, тільки кошти на харчування. Наприклад, 3, 4, 5 тис. грн. на місяць. То вже не ті кошти, які були в суперлізі, 1 або 2 тис. доларів на місяць. Харчування — і все!

- Мабуть, деякі баскетболісти мають і сім’ї, де дружини вимагають більше грошей...
— Є, звичайно. Ми запропонували такий варіант, і всі на ці умови погодилися. В команді переважно молоді баскетболісти, які повинні ще доказати, що вони можуть виступати на високому рівні й перейти в більш грошовитий клуб, де з ними укладуть контракти. А ми сьогодні можемо запропонувати тільки харчування.


- А в суперлізі, куди ви прагнете, так, мабуть, не вийде. Звідки братимете великі кошти? Клуб, напевно, ще не розрахувався з тими баскетболістами, які виступали в колишній суперлізі. Чи, можливо, буде так, як у футболі, де багатьом гравцям заборгували зарплату?
— На кожній прес-конференції протягом останніх двох років журналісти ставлять таке ж запитання. Ще раз відповідаю. Почнемо з минулого сезону. Немає ніякої заборгованості із зарплат перед гравцями, тренерами і працівниками адміністрації клубу. Скажімо, у нас три роки тому були труднощі, коли півсезону минуло — і припинилося фінансування. Найлегше тоді було зібрати гравців і сказати, що клуб перестає існувати і ми прощаємося. Однак пішли іншим шляхом: на зборах з участю гравців, тренерів і працівників клубу запитали один в одного: чи передчасно завершуємо сезон? Відповідь була негативною. А керівництво клубу пообіцяло, що шукатиме гроші, щоб прожити два-три останні місяці. Чемпіонат закінчився, основний інвестор заборговані кошти не повернув, але на прощання з кожним гравцем було підписано документ про те, що претензій до клубу ніхто не має. Всі ті баскетболісти перейшли грати в інші команди. А це було можливим, бо ми давали такі дозволи, надсилаючи відповідні листи до Федерації баскетболу України.



З бюджету не взяли жодної копійки


- Ось «Говерла» на наступний сезон потрапляє в суперлігу..
— Тепер у нас — тільки бажання виграти чемпіонат і туди потрапити. А якщо так станеться, зустрінемося з керівниками області та міста і поставимо певні запитання, сподіваючись на позитивні відповіді. Максимальний і мінімальний розміри клубного фінансового бюджету приблизно знаємо, тож за літо сформуємо команду — і працюватимемо...


- Якими мають бути приблизно мінімальний і максимальний розміри бюджету?
— Очевидно, щоб боротися за вихід у плей-оф, мінімальний бюджет — від 4,5 млн. грн.


- А ви знаєте, як важко «добратися» до бюджету області та міста...
— За останні вісім років ми не взяли звідти жодної копійки. Всі кошти — від інвестора і спонсорів. Правда, торік звернулися по допомогу до керівників влади, але лише для того, щоб зберегти клуб. А стосовно суперліги: будуть гроші — гратимемо в ній, не буде — далі виступатимемо у вищій лізі.



Стали більше дивитися  в майбутнє


- Як колишній заступник голови обласної федерації баскетболу, що скажете про підготовку резерву до основної команди області?
— Відколи існує «Говерла», відтоді там більше виступає наших вихованців. Ще в першій лізі клуб заснував ДЮСШ «Говерла-2002». і розпочалася підготовка резерву. Коли «Говерла» потрапила в суперлігу і з’явився інвестор, ми, на жаль, дуже мало уваги звертали на дитячий баскетбол. «Тягнули» тільки одну групу 2002 року, яку шоразу заявляли на чемпіонат України. Хлопцям тепер по 15 років і вони є лідерами серед баскетболістів своєї вікової категорії. А от нині стали більше дивитися в майбутнє, тому в нашій спортшколі організували чотири різні вікові групи, дві з яких заявили на чемпіонат України. Фінансується дитячий баскетбол обласним і місцевим бюджетами. Тут про основну команду не йдеться, як ви думали.


- А цих грошей вистачає?
— Безумовно, що ні. Тож уже другий рік до спортшколи не набираємо великої кількості дітей. До того ж в області є проблеми з кваліфікованими тренерами, які могли б правильно і професійно вчити дітей, щоб колись, можливо, вони поповнили ряди вищої ліги, суперліги чи навіть національної збірної України. Хоча є вже такі позитивні приклади. Павло Піскарьов, головний тренер «Говерли», за короткий час підготував двох молодіжних збірників України — згаданого Володимира Марковецького і Олександра Долішнього, який зараз грає в США. У США в одному із найкращих коледжів грає і Віталій Шибель. Я розмовляв з головним тренером національної збірної Євгеном Мурзіним (кілька років  тренував «Говерлу») і він сказав, що в цього баскетболіста велике майбутнє, тому залучатиме і його, і Марковецького до основної команди. Залучатимуть до молодіжних збірних і кількох наших 14-15-річних гравців. Скажіть, будь ласка, в якому виді спорту, крім баскетболу, є в області ще така велика кількість збірників України?


- А чого ще немає в області, що найбільше вас тривожить?
— Дуже потрібно побудувати універсальний спортивний зал, бодай на 2-3 тисячі місць, де могли б проводити матчі і баскетболісти, і футболісти, і волейболісти, змагатися спортивні й бальні танцюристи і т. д.


- Пане Андрію, пригадуєте, як «будували» палац спорту в Івано-Франківську? Були наради на найвищому обласному рівні, виділення землі в різних місцях для будівництва, демонстрація відеопроекту будови. і що ми мали з того?
— Нічого. Не так давно була розмова з керівниками міста щодо однієї задумки. Річ у тім, що до нас звернулися окремі люди, тобто можливі інвестори, які, мовляв, спроможні побудувати спорткомплекс. Все впирається в питання виділення ділянки землі під будівництво. Незабаром має відбутися ще одна зустріч інвесторів з керівниками Івано-Франківська і ми, мабуть, вже дізнаємося, чи вийде щось з того, чи ні.
Є ще один варіант. В Івано-Франківську є п’ять чи шість серйозних забудовників. Треба зібрати їх усіх і сказати: на День міста зробіть йому подарунок — спортивний комплекс. Щоб були не тільки аптеки, маркети і супермаркети...

 

Галичина


03.02.2017 1509 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

708
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1661
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3231
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2186 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4370
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6106

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

542

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

494

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

488

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

558
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10119
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

950
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

890
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

684
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2519
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

931
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1256
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34212 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

405
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

476
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

826 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1002