Багдадський крадій

 

 

Місце дії – столиця Халіфата, Багдад. Світове Місто. Час дії – похмура епоха Ал-Му’тадида бі-л-Лаха, Повелителя Правовірних у 893-902 роках. Ал-Му’тадид залишився у спогадах сучасників садистом, патологічно скупим стариганом, любителем дівчат-слов’янок зі світлим волоссям та будівничим палаців з високими білими стрілистими порталами. Хоча, насправді, в день смерті йому було лише сорок, а наймане військо Повелителя за його доби не відало жодної незадоволеної потреби.

Лютий двісті вісімдесять третього року Хіджри (896/7). З пустелі в бік палацового комплексу вітер жене хмари дрібного піску. Нова наложниця Ал-Му’тадида вередує і вдає, що постійно мерзне. Шпигуни карматів погрожують халіфу невблаганною смертю від руки фанатика-вбивці. До будинку начальника гвардії приносять гроші, призначені для виплат солдатам за єгипетську експедицію. Десять мішків. В кожному – десять тисяч дирхемів (по 120 кілограмів срібла). Величезна сума за тих часів, співмірна із тижневим прибутком скарбниці всесвітньої держави. Охороняти гроші призначають улюбленця халіфа – молодого туркменського богатиря Му’ніса ал-Іджлі.

Зранку гроші щезають. Солдати Му’ніса знаходять підкоп. Халіф викликає богатиря і показує йому мотузку, сплетену з верблюжої шерсті. На мотузці вісім вузлів. Халіф мовчить, але Му’ніс все розуміє: якщо крадія не буде знайдено за вісім діб, охоронцеві-невдасі витягнуть язика через розріз у шиї.

Далі починається детектив. Богатир викликає до себе таввабів – старих столичних злодіїв, котрі покаялися під час паломництва до могили Пророка і отримали прощення від громади. Він погрожує їм тридцятьма дозволеними карами, вимагаючи знайти крадія. Ті, настрашені та з’єднані страхом у каравани напруження, йдуть вулицями, ринками, борделями, ігорними притонами і знаходять, врешті-решт, винного. До Повелителя приводять худого й неміцного тілом чолов’ягу. Кажуть йому: «Горе тобі! Хто був із тобою? Де гроші? Й де твої спільники? Адже не міг ти, хиренний, без спільників перетягти стільки срібла». Але крадій каже у відповідь, що злі заздрісні люди звели на нього наклеп і нічого він не відає.

Крадія б’ють палицями і товстими твердими канатами. Б’ють по спині, животі, по потилиці, по п’ятах і гомілках. Він мовчить. Його напівмертвим віддають лікарям і повертають за кілька днів до життя. Йому обіцяють десяту частину вкрадених ним грошей і красивих жінок з числа палацових прислужниць. Він вперто усе заперечує. Йому пропонують присягтися святим ім’ям і священим здоров’ям Повелителя Правовірних і він присягає, що є невинним. Тоді його тримають дві доби навстоячки без води та їжі, не дають спати і ворушитися, а потім дозволяють випити три глеки холодного вина та змушують з’їсти велику тарелю з гарячим рисом і курячим жиром. Потім йому приносять подушки, набиті м’яким смухом і він на тих подушках засинає. Через кілька хвилин після цього його будять і питають про підкоп і гроші. Немов під гіпнозом, він вказує місце, де закопав вкрадене. Туди негайно вирушає Му’ніс і знаходить срібло. В схованці він також знаходить «ліве» золото та різні припаси.

Халіф наказує стратити крадія та клятвопорушника. Приносять баввовну і запихують йому її у ніс, затовкують до вух та рота. Потім вставляють міх йому до заднього проходу і надувають його. Як пише історик Ал-Масуді, спух той крадій і збільшилося тіло його. Потім розрізали крадієві шкіру над бровами і вийшло з нього життя разом із вітром і кров’ю. В останнє повідомлення віриться не дуже, але хто тепер перевірить...

У всій цій історії мене хвилює декілька подробиць. Перше: наявність корпорації старих розкаяних злодіїв-таввабів. Контора - вічна. Друга: впертість багдадського крадія, що наводить на думку про жадібність, як одну з найглибинніших мотивацій людського єства. І третя: нещира клятва іменем Повелителя, що натякає на невикоренене язичництво у професійному  кримінальному середовищі середньовічної столиці Ісламу. Разом ці подробиці складають частину містичного лабіринту, в якому усе повторюється і все повертається. Багдадський крадій вічно потерпає від власної впертості. Тавваби вічно здають своїх. А ім’я Повелителя Ал-Му’тадида бі-л-Лаха вічно стоїть поряд із безіменним кримінальником, якого надули за його наказом. І ще: ми ніколи не знатимемо, чи зігрілася врешті-решт та вередлива наложниця у палацовому гаремі, серед протягів, пилу і пошуків десяти мішків із грошима.

 

 

 


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

387

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690