Бандитські розбірки в рекламному бізнесі Івано-Франківська?

 

В Івано-Франківську придумали спосіб вигнати зовнішню рекламу з насиджених місць і при цьому ще й заробити.



Івано-франківські чиновники в кінці березня закрили для агентств вхід в центральну зону міста та обіцяють сприяти тим, хто готовий освоювати околиці.  

 

Подібна лояльність принесе до бюджету майже 1 млн грн. додаткових коштів. Втім, експерти підозрюють, що все закінчитися банальним переділом ринку.


П
риклад міст, які виганяють зовнішню рекламу великих форматів з центральних вулиць (Львів, Одеса, частково Харків і Київ), виявився заразним.

 

В кінці березня виконком міської ради Івано-Франківська заборонив установку конструкцій, площа яких перевищує 3 кв. м в межах історико-архітектурної зони (вул. Січових Стрільців, П. Орлика, Новгородська, Василіянок, Гаркуші, І. Франко).

Як пояснив начальник відділу реклами архітектурно-планового бюро управління архітектури і містобудування мерії Володимир Немашкало, необхідність обмежень назріла давно, оскільки центр Івано-Франківська досить невеликий і вільних місць для всіх бажаючих встановити тут білборди явно не вистачає. На його думку, заповідні території вже сьогодні перенасичені носіями.  

 

Втім, як запевняє пан Немашкало, заборона торкнеться лише нових щитів. Агентства, які мають договори оренди місць під білборди в центрі міста, зможуть там залишитися, щонайменше, до закінчення термінів угод.  

 

Чиновник зазначив, що влада має намір провести з рекламістами «бесіду» і переконати їх почати процес заміни занадто великих або морально і технічно застарілих носіїв більш сучасними.



Хоча бажання влади звільнити центр від громіздкої реклами, на перший погляд, цілком логічно, галузь вже розбурхують чутки про можливість нового переділу на ринку.  

 

Торік Івано-Франківськ захлеснув скандал, пов'язаний з нібито несправедливим розподілом рекламних місць. Представники мережевих компаній, що бажають розширити свою присутність в місті, заявляли, що чиновники навмисно не дозволяють їм розвиватися, відкривши при цьому зелену вулицю місцевій фірмі «Атар», близької до управління містобудування та архітектури.  

 

Зараз цю компанію знову розглядають в якості головної обвинуваченої, хоча її представники стверджують, що вони працюють на загальних підставах.

 

Глава Асоціації зовнішньої реклами України Артем Біденко не виключає, що чиновники справді затіяли чистку центру, щоб з часом звільнити найбільш привабливі місця і віддати їх «своїм» компаніям. Схожа схема витіснення з центру неугодних свого часу була апробована в Харкові. «Якщо це відбудеться, розстановка сил на місцевому рекламному ринку може істотно змінитися. У першу чергу мова йде про ослаблення позицій мережевих операторів, які активно намагаються розширити свою присутність в Івано-Франківську («Октагон», «Біг Борд», «Наша справа», «Стар» тощо), і збільшенні частки дрібних місцевих фірм », - говорить г-н Біденко.



З ним згоден і директор дослідницької компанії Doors Consulting Сергій Смоляр.

 

«Як показує практика, всі заборони в кінцевому підсумку виливаються в посилений ріст кількості носіїв якогось одного власника», - резюмує він. Самі рекламісти ситуацію не коментують, побоюючись репресій з боку чиновників. На умовах анонімності вони відзначають, що працювати в місті стає складніше.
Практично всі питання тут вирішуються на рівні особистих контактів.



Правила розміщення зовнішньої реклами були прийняті ще в 2001 р. і на сьогоднішній день явно застаріли. Численні спроби затвердити новий звід так нічим і не закінчилися.



Втім, Володимир Немашкало у відповідь на подібні звинувачення дивується: «Навіщо приймати нові правила, якщо і колишні відмінно працюють?». Доходи зовнішню рекламу падають Обмежувати операторів в інших районах Івано-Франківська місцеві функціонери не планують.



Навпаки, як заявляє пан Немашкало, дозвільна документація зараз видається в максимально стислі терміни. Причина несподіваної любові до рекламістам проста - в нинішньому році влада має намір суттєво збільшити бюджетні надходження від зовнішньої реклами. Якщо в 2007 р. місто отримало 1,6 млн грн., То в цьому розраховує зібрати 2,7 млн ​​грн.



Можливість же нарощувати доходи від реклами за рахунок підвищення тарифів у чиновників вкрай обмежена. Івано-Франківськ є, мабуть, єдиним містом в країні, де орендна ставка нараховується не з розрахунку площі проекції щита на землю, як це прийнято в інших населених пунктах, а виходячи з площі самої конструкції. Тобто за двосторонній щит доводиться платити практично в два рази більше, ніж за односторонній.



Крім того, ставки прив'язані до розміру мінімальної зарплати і, відповідно, коригуються в міру її підвищення, що останнім часом відбувається досить часто - по кілька разів на рік.


Як наслідок, вартість івано-франківського щита на сьогоднішній день є досить високою і стартує від 550 грн. на місяць. Судячи з темпів інфляції в країні, це далеко не межа. Самі рекламісти продають площині по $ 170 в місяць. Протягом останнього року ця цифра не змінювалася, отже, маржа операторів постійно скорочується.



Володимир Немашкало, погоджуючись з тим, що щити дійсно обходяться рекламістам дорогувато, все ж не бачить причин для зміни схеми нарахувань.

 

«Якщо агентства подають заявки на нові конструкції, значить, цей бізнес залишається для них вигідним", - пояснює він. За даними чиновника, на сьогоднішній день в місті налічується близько 600 носіїв, причому практично всі вони заполнени.Сергей Смоляр стверджує, що середня завантаженість щитів в Івано-Франківську становить близько 90%, що вимагає розширення мережі, оскільки оптимальний показник не повинен перевищувати 85% .

 

Але чи захочуть рекламісти освоювати не дуже популярні серед рекламодавців околиці, тим більше що за конструкції на периферії доведеться платити за тими ж тарифами, що і в центрі, - велике питання.

 

Людмила Ксьонз

Бизнес, Остров


30.04.2012 Людмила Ксьонз 1241 6
Коментарі (6)

11 2012.04.30, 23:14
"Атар" належить Олегу Гаркоту - начальнику управління архітектури. Здогадайтеся, хто отримає право встановлювати нові конструкції. Хоча, заради справедливості відзначу, що у так званих "мережевих компаній" ціни на борди значно вищі. Для клієнта немає значення, хто буде господарювати на ринку. Весь цей писк через те, що одна ворона у іншої забрала кусень сиру.
до 11 2012.05.01, 05:30
в Вас інформація застаріла Атар вже років пять не належить Гаркоту...
В.Немашкало 2012.05.01, 23:42
Ця інформація початку 2008 року. Чого тільки не сталося за цей час. На сьогодні практично все в ній не відповідає дійсності
Як 2012.05.02, 00:23
завжди. Однi корупцiонери (новi) потiснили iнших корупцiонерiв (старих). Корупцiя починае пожирати уже сама себе. I старим корупцiОнерам це не подобаеться, бо тепер вони в ролi тих, що програли.
КОСМОС 2012.05.02, 12:31
Після їхнього "панування" в Івано- Франківську ніхто голосувати за цю силу більше не буде. Це такі самі гниди як ПР, Наша Україна, Рух і т.д. Пропонуємо перейменувати Свободу на: даю декілька варіантів - В.О.Сваволя, В.О.Сволота, В.О.Босота. А Івано-Франківську міську організацію Свобода перейменувати Івано- Франківське міське відділення ТЯГНИБАКСІВ. Ганьба Свободі!!! А відгатайте чому тепер Яникова прокуратура їх не чіпає ні за "ремонт" доріг, а ні за ЄРЦ, всі вони обєдналися "заради майбутнього". Свободу не спинити!!!
Cанітар 2012.05.02, 12:58
Ти вже сюди втік, шизику? Там ти водій, тут КОСМОС, а верещиш те саме. Сиди тихо, поки не довезуть тебе до дурки. Шприци готові і кашки дадуть.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

568
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1502
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3068
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2096 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4188
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5951

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

423

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

406

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

857
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

820
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1101
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

552
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2415
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

852
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1178
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34136 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

403
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

743 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

931
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

708